Rozdziały:
ROŚLINY WE WNĘTRZACH
Warto otaczać się żywymi roślinami, zwłaszcza kiedy mieszkamy w mieście i na co dzień nie mamy kontaktu z naturą. Roślinność, mimo że kojarzona z chaosem i dzikością, może bardzo dobrze wkomponować się w nowoczesne wnętrze.
NOWY TREND
Już od jakiegoś czasu w świecie aranżowania wnętrz promowana jest roślinność. Żywa zieleń wprowadza świeżość i świetnie wypełnia pustą bądź też nieciekawą przestrzeń. Jest to stosunkowo niedrogi dodatek, który nada luksusowego charakteru. Poza walorami estetycznymi roślinność wpływa pozytywnie na zdrowie, dbając o mikroklimat pomieszczenia i oczyszczając powietrze z toksyn takich jak formaldehyd. Mimo tych oraz innych zalet sporo osób nie podejmuje się wprowadzenia roślin do swoich przestrzeni, argumentując to brakiem umiejętności w dbaniu o nie. Rozwiązaniem jest wybieranie gatunków stosunkowo prostych w uprawie i zapoznanie się z podstawowymi zasadami ich pielęgnacji. Uznawane za rośliny z niewielkimi wymaganiami są np. fiskus, paproć czy dracena.
Przykładowe rośliny oraz ich zalety:
Egzotyczne | Np. monstera lub palmy, posiadają liście o niezwykle dekoracyjnym wyglądzie. |
Powietrzne | Gleba jest dla nich zbędna, w związku z czym można zawiesić je na suficie lub też umieścić w szklanym pojemniku. |
Sukulenty | Idealnie pasują do wnętrz minimalistycznych z uwagi na swój niewielki rozmiar. |
Bluszcz i inne pnącza | Często nie potrzebują światła dziennego, dlatego można je ułożyć bardziej w głębi pokoju, np. na regale, aby stworzyły zieloną fontannę. |
Rośliny cięte | Warto wybrać pojedyncze rośliny egzotyczne, które utrzymują się w wodzie nawet do kilku miesięcy. |
SPOSOBY EKSPOZYCJI ROŚLIN DONICZKOWYCH
Rośliny doniczkowe najczęściej kojarzą się z parapetami, jednak istnieje znacznie więcej możliwości ich ekspozycji. Warto pamiętać, aby duże okazy stawiać tam, gdzie jest na to duża przestrzeń, aby ich nie tłamsić, z kolei rośliny niewielkich gabarytów będą prezentować się komicznie przytłoczone ogromem pomieszczenia.
Oto kilka niebanalnych propozycji umiejscowienia roślin:
- Jeden duży okaz – dobrze sprawdzi się przy projektowaniu wnętrza klasycznego, gdzie symetria i harmonia nie zostaną zakłócone przesadną liczbą roślin. Alternatywnie można postawić symetrycznie bliźniacze okazy. Proponowane umiejscowienie to stolik, komoda lub środek parapetu.
- Kaskady – w bardziej nowoczesnych wnętrzach sprawdzi się efekt domowej dżungli. Tworzy się go poprzez wymieszanie roślin różnych gatunków i rozmiarów. Różnorodność wprowadza się również pod względem miejsca ułożenia, czyli niektóre doniczki na podłodze, inne na podwyższeniu. Większe zainteresowanie wzbudzi nieparzysta ilość okazów.
- Na ścianie – najlepiej sprawdzą się niewielkie rośliny zwisające, które stanowią doskonałą dekorację. Efektowna osłonka albo stelaż stworzy niepowtarzalną aranżację.
- Pod sufitem – do zastosowania tej propozycji warto wykorzystać szklane bombki lub coraz popularniejsze teraz plecione makramy, w których można umieścić powietrzną roślinę. Fani bardziej ekstrawaganckich ekspozycji mogą postawić na doniczki, w których okaz umieszcza się do góry nogami. Dodać można również oświetlenie, oczywiście korzystając z nienagrzewających się żarówek.
- Zielona ściana – bardzo prosta w wykonaniu i spektakularna w efekcie. Na wybranym fragmencie ściany wystarczy umieścić specjalne kieszenie z wybranymi roślinami. Istnieją też bezobsługowe panele z naturalnego mchu.
ROŚLINY CIĘTE
Bukiet takich kwiatów najprościej jest umieścić na stole we flakonie, ale może to również być kompozycja jednego ciekawego liścia, np. wspomnianej już monstery w oryginalnym wazonie. Na uroczyste okazje idealnie sprawdzi się podwieszenie roślin na stelażu w fiolkach z wodą albo kompozycje z pojedynczych listków, kwiatów i traw w małych butelkach. Te ostatnie świetnie wpasują się do wnętrz w stylu rustykalnym i vintage, a wykorzystać do tego warto butelki z recyklingu.
ROŚLINNY AKCENT WE WNĘTRZU
Dodanie roślinności do swojego wnętrza to dobry pomysł pod wieloma względami, dlatego warto pomyśleć nad ich aranżacją. Osoby posiadające większe wyczucie mogą sprawnie połączyć rośliny doniczkowe z ciętymi, tworząc nieszablonową kompozycję. W tym wypadku należy znaleźć punkt wspólny, jak np. kolor lub skumulowanie wyłącznie gatunków liściastych. Ważne też, by ulistniony akcent dekoracyjny współgrał z pomieszczeniem pod względem kolorystycznym.
Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja przestrzeń będzie spójnie i estetycznie zaaranżowana, możesz skontaktować się z architektami wnętrz z firmy NARYSUJEMY. Projekty są realizowane w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju. Zapraszamy do kontaktu.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Jak zaaranżować we wnętrzu rośliny cięte?
Standardowo można umieścić bukiet, najlepiej sezonowych kwiatów, w ciekawym wazonie. Dla bardziej ekstrawaganckiego efektu polecamy umieścić rośliny w niewielkich butelkach, np. po kosmetykach lub też podwiesić na stelażach pod sufitem.
Gdzie najlepiej wyeksponować rośliny we wnętrzu?
Najpopularniejszym miejscem lokalizacji roślin doniczkowych jest parapet, jednak istnieje znacznie więcej możliwości. Oprócz postawienia na półkach można też rośliny podwiesić na plecionych makramach lub też stworzyć tzw. zieloną ścianę.
Jakie rośliny wybrać do aranżacji wnętrz?
W przypadku roślin doniczkowych najbardziej przykuwające uwagę są różne rodzaje palm oraz inne egzotyczne gatunki, jak monstera czy skrzydłokwiat. Egzotyczne wymagają jednak więcej opieki, więc jeśli nie dysponujemy zbyt dużą ilością czasu, warto zainwestować w rośliny mniej wymagające, jak paproć czy dracena
Dlaczego warto wprowadzić rośliny do wnętrza?
Rośliny oprócz tego, że harmonizują wilgotność powietrza, niwelują zanieczyszczenia i produkują tlen również pięknie się prezentują. Zwłaszcza kiedy mieszkamy w mieście i nie mamy zbyt częstego kontaktu z naturą, warto zapewnić ją sobie w swojej przestrzeni. Domowa dżungla świetnie prezentuje się w nowoczesnych aranżacjach.