Rozdziały:
Przenieś się w czasie
Niezapomniane lata 50. oraz kolorowe lata 60. i 70. to myśl przewodnia w aranżacji wnętrz w stylu retro. Nie bez powodu zyskuje coraz większą popularność. Wprowadza nostalgiczny nastrój oraz umożliwia wyrażenie siebie poprzez realizację kreatywnych pomysłów.
Dlaczego ten okres jest tak szczególny? Był to czas pełen rewolucyjnych zmian politycznych oraz kulturowych, jak m.in. walka o równouprawnienia i ruch feminizmu. Powstały nowe gatunki muzyczne oraz wzrosło zainteresowanie kulturą popularną i technologią. Liczyła się oryginalność oraz ekscentryzm, co niepodważalnie dyktowało ówczesną modę oraz ogólny design.
Styl retro we wnętrzach
Stałym elementem są mocne kolory połączone ze wzorami oraz unikalnymi meblami. To nietuzinkowe zestawienie decyduje o oryginalności wnętrza. Idealnym dopełnieniem są ciężkie i kolorowe materiały, m.in. jedwab, welwet lub skóra naturalna, które uwydatnią luksusowy charakter wnętrza oraz stworzą go przytulnym.
Warto pamiętać, że styl retro to głównie motywacja do nieszablonowego myślenia. Pomimo powtarzających się motywów, wyróżnia go eksperymentalizm i oryginalność oraz, tak jak lata, z których się wywodzi – wolność.
Paleta kolorów
Kolorystyka wnętrza retro to zrównoważona kombinacja jaśniejszych odcieni z mocnymi lub ciemniejszymi barwami. Do najczęściej wykorzystywanych kolorów należą:
- zieleń o odcieniu awokado lub oliwkowym,
- musztardowa żółć,
- ciepły pomarańczowy,
- energetyczny czerwony.
Wyjątkiem w stosowaniu jaskrawych lub ciemniejszych kolorów jest aranżacja niewielkich pomieszczeń, gdzie moglibyśmy optycznie pomniejszyć pokój. Wtedy warto zastosować wszelkiego rodzaju jaśniejsze odcienie, np.: pastelowe zielenie, żółcie lub pomarańcze.
Nie zapomnijmy o kultowych tapetach w geometryczne lub roślinne wzory. To idealny przepis na ekscentryczne pomieszczenie o charakterystycznym dla stylu retro, artystycznym wyrazie.
Materiały przeszłości
Wyróżniamy wiele możliwości w doborze materiałów, dlatego to doskonała szansa do kreatywnego spełnienia. Do najbardziej powszechnych należą: drewno, skóra, szkło, plastik oraz chrom. Najczęściej występują w zestawieniu i dają niepowtarzalny efekt.
Nieoczywistym pomysłem na urozmaicenie pomieszczenia jest dobór podłogi wykonanej z materiału innego niż drewno. Ciekawą alternatywą są: płytki, kafelki, wykładzina zwykła lub PCV. Jeżeli jednak chcielibyśmy drewnianą podłogę, warto pomyśleć o interesującym wzorze tj. jodełka lub wzór koszykowy.
Meble z charakterem
Nostalgiczny nastrój wnętrza przede wszystkim zawdzięczamy umeblowaniu. Doskonałym pomysłem są meble z drugiej ręki wyróżniające się antycznym stylem, które zapewnią oryginalny charakter oraz będą prawdziwym wehikułem czasu do dawnych lat. Nawet jeden stylizowany lub stary mebel może stać się główną ozdobą pomieszczenia.
We wnętrzu nie może zabraknąć drewnianych i tapicerowanych mebli tj. sofa, fotel lub kredens. Są one kwintesencją stylu retro, tak samo, jak meble skórzane lub wykonane z wysokiej jakości plastiku, np.: krzesło lub rama lustra. Jednym z kultowych zestawień drewna ze skórą jest krzesło Eamesa, które stało się synonimem designu lat 50. i 60.
Piękno w szczegółach
Dopracowane detale bardzo często decydują o końcowym efekcie, dlatego warto poświęcić im dodatkową chwilę. Warto zacząć od wyboru zasłon i oświetlenia, ponieważ to one odpowiadają za przytulność wnętrza. Dobierając firanki, należy postawić na ciężki i kolorowy materiał, najlepiej zakończony frędzlami. Bardzo podobnie powinny wyglądać abażury lamp. Wybierajmy te wykonane ze sztucznej tkaniny i bogato zdobione. Nadadzą one staromodnego wyrazu. Przy lampach stojących, dodatkowym urozmaiceniem będzie drewniana nóżka, najlepiej o ciekawie wyrzeźbionym kształcie.
Innymi, powtarzającymi się motywami pomieszczeń retro są elementy chromowe, w szczególności charakterystyczne dla mebli tapicerowanych tj. sofa lub fotel. Występują także pod postacią ram lub gałek oraz stanowią idealne dopełnienie wnętrza, dodając blasku i elegancji.
Personalizacja wnętrza
Stylistyka retro jest doskonałym rozwiązaniem dla ludzi chcących wyrazić siebie. Miłośnicy filmu czy muzyki z dawnych lat mają szanse wkomponować swoją pasję we wnętrza poprzez dekoracje oraz praktyczne dodatki.
Dla kolekcjonerów figurek atrakcyjną opcją może być zakup witryny lub kredensu, który sprawdzi się wręcz idealnie do ekspozycji bibelotów. Z kolei dla wielbicieli muzyki dobrą inwestycją może być zakup adaptera lub głośnika typu Marshall, który będzie niczym wisienka na torcie dopracowanego wnętrza.
Do rekomendowanych dekoracji należą różnego rodzaju grafiki i plakaty ulubionych zespołów lub filmów sprzed lat. Dzięki nim pomieszczenie zyska indywidualny charakter. Warto też zastanowić się nad doborem wzorzystych dywanów i poszewek dekoracyjnych poduszek. To sposób na rozświetlenie wnętrza oraz doskonała alternatywa dla niezainteresowanych wyrazistą tapetą ścienną.
Twój dom zasługuje na wyjątkowy design
Tęsknota za czasem ekstrawagancji i wolności ubiegłego wieku zadecydowała o powracającym trendzie retro. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób pragnących cofnąć się w czasie i zatracić w unikalnym charakterze wnętrza. Jeżeli chciałbyś odnowić swoje mieszkanie lub dom i zrealizować niepowtarzalny projekt Twoich marzeń, zachęcamy do kontaktu z NARYSUJEMY. Jesteśmy zespołem profesjonalnych architektów wnętrz, działającym na terenie Warszawy i okolic oraz online w całej Polsce. Zapraszamy do kontaktu!
Najczęściej zadawane pytania
Czym charakteryzuje się stylistyka retro?
Powtarzającymi się motywami są jaskrawe kolory i geometryczne wzory oraz meble wykonane z naturalnych materiałów. Trzeba też pamiętać o wyrazistych dekoracjach oraz spersonalizowanych dodatkach.
Jakie materiały są najczęściej wykorzystywane w stylu retro?
Najchętniej wykorzystywanymi materiałami są drewno, skóra, szkło, plastik i chrom, które najczęściej występują w zestawieniu. Za to do wykończenia podłogi są używane: płytki, kafelki, wykładzina zwykła lub PCV.
Czy wnętrza w stylu retro są dla każdego?
Styl retro jest idealną opcją dla ludzi oczarowanych unikalnym wyglądem wnętrz dawnych lat, które wyróżniają jaskrawe kolory i bogate zdobienia. Natomiast może nie sprawdzić się w domach osób ceniących sobie minimalizm i spokój.