POP ARTOWE ARANŻACJE

nowoczesne meble w nasyconych barwach

EKSPLOZJA OPTYMIZMU

Jeśli przestały satysfakcjonować nas minimalistyczne aranżacje, bogate zdobienia czy klasyczna elegancja większości nurtów designu, zdecydujmy się na wnętrze eksplodujące optymizmem w wydaniu łączącym retro i współczesność! W tym artykule podpowiemy, czym jest pop art i jak umiejętnie wprowadzić jego elementy do wnętrza. Odpowiemy na następujące pytania:

  • Skąd wywodzi się pop art? 
  • Jak zaadaptował się na grunt aranżacji wnętrz? 
  • Czego nie może zabraknąć w pop artowym mieszkaniu? 
     

Cechy charakterystyczne pop artu 

Pop art to skrót od wyrażenia „popular art”, oznaczającego szeroko pojętą sztukę popularną. Pierwotnym zamysłem tego nurtu był bunt przeciwko sztuce wysokiej oraz chęć połączenia artystycznego wyrazu z życiem codziennym. Pop art. wyraża w przerysowany wręcz sposób konsumpcjonizm jako gonitwę za przyjemnością – zawiera w sobie cechy ekspresjonizmu, abstrakcjonizmu, odpowiadające estetycznym potrzebom poszukującemu radości społeczeństwu. Za ikonę pop artu uważa się Andy’ego Warhola, który w latach 60. ubiegłego wieku tworzył prace przedstawiające bohaterów komiksów. Żywe kolory, twórczość ukazująca przedmioty codziennego użytku, wizerunki ówczesnych gwiazd popkultury – to wszystko w zestawieniu z mocnymi kolorami oraz oryginalnymi formami złożyło się na styl pop art. Sam termin „pop art.” został po raz pierwszy użyty dekadę wcześniej – Laurence Alloway, krytyk sztuki, określił w ten sposób nową estetykę, która szturmem zdobywała serca zarówno koneserów awangardy, jak i ludzi niezwiązanych z branżą. 
 

ściana pełna kolorowych plakatów

 
Akcja ekstrawagancja

Pop art z powodzeniem przeniósł się do dziedziny aranżacji wnętrz. Proste zasady tworzą oszałamiające połączenia, dzięki którym pomieszczenie z pewnością rozkwitnie i zachwyci w nieoczywisty sposób. Cechy charakterystyczne stylu pop art, to:

Bunt przeciwko sztuce wysokiej Przedstawianie przedmiotów dostępnych dla każdego (kultowa puszka zupy pomidorowej firmy Campbell). 
Chęć przykucia uwagi  Używanie żywych barw, zdecydowanych kontrastów,  
intrygujących wzorów. 
Zamiłowanie do popkultury  Wykorzystywanie wizerunków współczesnych ikon – Marylin Monroe, James Dean, Elvis Presley. 

 
Energetyczna (nie)metamorfoza przestrzeni 

Jeśli nie przemawiają do nas całkowite metamorfozy, zdecydujmy się na elementy typowe dla stylu pop art. Jeśli jesteśmy miłośnikami muzyki lub kinematografii, postawmy na stylizowany portret ulubionego wykonawcy zawieszony na ścianie. Ozdoba w nieszablonowej konwencji wzbudzi większe zainteresowanie niż wszechobecne pejzaże, ujęcia martwej natury czy monochromatyczne szkice. Jeśli nie przepadamy za znaczną ilością dodatków, postawmy na dwa lub trzy elementy, które będą stanowić subtelne nawiązanie do tego nurtu. Fototapeta w komiksowy wzór, krzykliwie czerwone krzesła, a może stylowa lampa rodem z filmu animowanego? Odważne akcenty przykują uwagę, lecz nie przyćmią reszty elementów aranżacji. 

kolorowe meble i plakaty

Od przybytku głowa nie boli! 

Wnętrza inspirowane stylem pop art z założenia są bardzo kolorowe, o optymistycznym charakterze. Oryginalne meble rodem z epoki nie wpasują się w założenia – należy postawić na syntetyki, które wprowadzą do wnętrza zadziwiającą lekkość. Plastikowe krzesła, stoliki, futrzana kanapa czy dmuchane siedziska nie powinny nikogo dziwić. Celem jest stworzenie energetycznej przestrzeni, która umili wypoczynek do maksimum. Nietypowe akcesoria takie jak abstrakcyjne rzeźby z plexiglasu i figurki z tworzyw sztucznych grają tu kluczową rolę w dopełnieniu całości.  

 
Nowoczesny salon  

W salonie, będącym sercem domu, nie ma miejsca na nudę. Charakterystyczne dla pop artu kolory i formy świetnie zaadaptują się do wnętrza przeznaczonego do wypoczynku. Warto zadbać o geometryczne meble, których oryginalny wygląd nie będzie kłócił się z ich funkcjonalnością. Inspiracji warto poszukać tam, gdzie narodził się pop art. – w przestrzeni kulturowej lat 50. i 60. XX wieku.  Jeśli chodzi o kolory, pole do eksperymentowania jest bardzo duże. Estetyka ta stawia na mocne, nasycone barwy, lecz nie zabrania dopełniania ich rozbielonymi pastelami. Jeśli nie brakuje nam odwagi, zdecydujmy się na elektryzujące neony! Jaskrawa zieleń, róż a może pomarańcz? Zestawmy je z wyrazistymi deseniami i wzorami, na przykład zasłonami w paski lub kropki. Na ścianach niech królują wcześniej wspomniane plakaty uwielbianych przez nas postaci, ikon kultury lub twórców. Nie obawiajmy się oryginalnych detali – nawet dywan bądź narzuta może stanowić nawiązanie do stylu pop art. A może chcemy poświęcić się całkowicie kreatywnej wizji i poszukać oryginalnych dekoracji ściennych z kultowymi już motywami? Doskonała zabawa i radość są gwarantowane – zarówno w trakcie aranżacji, jak i już po jej zakończeniu. 

salon w stylu pop art

Tapeta – oszałamiający efekt

Bogate wzornictwo jest bardzo charakterystyczne dla stylu pop art. Warto więc ułatwić sobie pracę i wykorzystać gotowe już wzory, często dostępne w formie tapet. Sklepy oferują ogromny wybór wzorów i kolorów. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na motywy geometryczne, rysunkowe, komiksowe. Nieważne, czy zdecydujemy się na pokrycie całej ściany, czy zaledwie jej fragmentu – warto wziąć pod uwagę, że tak strojny element sam w sobie jest dekoracją. Jego użycie może być różnorodne – od energetycznego (wodoodpornego) akcentu w łazience, korytarzu czy w pokoju dziecka. W każdym z tych wnętrz tapeta podkreśli osobisty charakter i zbuduje klimat. 

Twój dom, nasza specjalność!

Czy pragniesz podjąć swoisty bunt przeciwko powtarzalnym ujęciom designu i zamienić Twoje wnętrze w prawdziwe dzieło sztuki? Nasz zespół projektantów wnętrz z NARYSUJEMY pomoże Ci wejść do szalonego świata kolorowego pop artu. Razem stworzymy przestrzeń, w której poczujesz się jak w retrofuturystycznym królestwie! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Skąd wywodzi się styl pop art?

Nurt narodził się w latach 60. XX wieku jako reakcja na wszechobecną kulturę wysoką.

Co charakteryzuje design wnętrz inspirowany stylistyką pop art?

Charakterystyczne dla designu w stylu pop art są wyraziste formy, nasycone barwy, kontrasty. Pop art w aranżacji wnętrz to wykorzystanie tworzyw sztucznych, zabawnych dekoracji w stylu komiksowym oraz nawiązań do ikon popkultury.