Projektowanie wnętrza garderoby

aranżacja domowej garderoby

Garderoba w każdym wnętrzu

Mając do dyspozycji niewielki pokój lub schowek we wnętrzu, warto się zastanowić czy nie przekształcić go w użyteczną garderobę. Okazuje się, że nie trzeba mieć dużego domu lub mieszkania, aby zoptymalizować przestrzeń do przechowywania ubrań, butów i akcesoriów. Jakie są podstawowe zasady projektowania domowej garderoby?

szafy z ubraniami na wieszakach

Kluczowe zasady projektu

Właściwa organizacja garderoby jest kluczem do zmaksymalizowania jej funkcjonalności. Pomieszczenie do przechowywania ubrań i butów stało się popularne między innymi dlatego, że jest wygodne i można je zrealizować w większości wnętrz. Nawet niestandardowe pomieszczenia (wąskie lub skośne) okazują się wystarczające do zaaranżowania garderoby.

Organizacja przestrzenna domowej garderoby

Aranżacja garderoby nie wymaga wiele przestrzeni, jest to powierzchnia o zapotrzebowaniu co najmniej 3,5 m2. Z kolei na swobodną zmianę odzieży wystarczy około 1,5 m2. Pomieszczenie to nie musi być ukrytym schowkiem, ponieważ trend eksponowania ubrań i butów stopniowo zyskuje na popularności. Architekci coraz częściej projektują szklane garderoby z gablotami na biżuterię i obuwie, które wprowadzają do sypialni nowoczesny i elegancki styl.

Odpowiednie oświetlenie

Instalując oświetlenie w garderobie, należy wziąć pod uwagę względy techniczne. W przypadku wąskich pomieszczeń może być zamontowane na suficie lub ścianie. Praktycznym sposobem na osiągnięcie tego celu jest zastosowanie czujników ruchu do jego aktywacji. Wielu architektów wnętrz sugeruje instalację oświetlenia LED w strefach, które można indywidualnie aktywować, aby rozjaśnić każdy zakątek szafy. Listwy świetlne to także świetny sposób, który uzupełni przestrzeń na odzież i dodatki.

Jak dobrać meble do garderoby?

Najczęściej stosowanymi materiałami do produkcji mebli garderobianych są płyty MDF, drewno oraz elementy metalowe, które zapewniają wytrzymałość konstrukcji i gwarantują odporność na różne drobne uszkodzenia. Dzięki zestawieniu ich ze sobą, np. drewna i metalu, możliwe jest łączenie stylów i tworzenie w ten sposób oryginalnych przestrzeni.

duże lustro w centrum garderoby

Koncepcje projektowe garderoby

Punktem wyjścia do projektowania garderoby są następujące koncepcje:

  • Wizja – estetyczne ułożenie ubrań to nie tylko sposób na stylowy wygląd przestrzeni, ale także praktyczny, szczególnie jeśli chodzi o szybkie znalezienie konkretnych ubrań czy butów. Najlepiej wieszać odzież na wieszaku w określonej kolejności, np. od jasnego do ciemnego, od zimowego do letniego, od krótkiego do długiego. Takie zorganizowanie pozwoli zachować wizualny porządek.
  • Słuch – komfort użytkowania może zależeć od takich szczegółów jak szuflady i drzwi, które cicho się zamykają. Jest to szczególnie ważne w garderobach otwartych, gdzie np. jedna osoba zmienia ubrania, a druga odpoczywa w sypialni.
  • Dotyk – odpowiedniej jakości materiały wykończeniowe nie tylko zapewniają trwałość mebli – wszystkie elementy, jak wieszaki, szuflady i uchwyty szafek, powinny być przyjemne w dotyku.
  • Zapach – choć jest to opcjonalne, wieszanie w szafie saszetek zapachowych lub etykiet sprawi, że przestrzeń zyska na atrakcyjności.

Należy również wziąć pod uwagę parametry techniczne – każda osobą aranżująca garderobę powinna zastanowić się nad użytecznością i sposobem przechowywania ubrań:

  • Płaszcze lub dzianinowe swetry warto trzymać na wieszakach, by zachować ich oryginalny kształt.
  • Drobne przedmioty, takie jak szaliki, torebki czy krawaty, można powiesić na wieszakach, ale wygodniejsza będzie szuflada z przegródkami.
  • Najpraktyczniejszą częścią szafy do przechowywania bielizny jest szuflada, którą można w pełni otworzyć.
  • Odpowiednim miejscem na buty będą półki stojące na ziemi.
  • Gabloty i szuflady mogą być również wykorzystywane jako miejsce przechowywania innych przedmiotów i tkanin, takich jak ręczniki, pościel czy torby podróżne.

Dodatkowe dekoracje

Aranżacja wnętrza garderoby to nie tylko drążki, wieszaki i półki. Ważne są również dodatki, aby pomieszczenie było jak najbardziej komfortowe. Dobrze jest zainwestować w lustra i pufy, przy których można będzie wykonywać makijaż oraz specjalne półki do przechowywania np. perfum.

Najważniejszą zasadą w projektowaniu garderoby jest dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb i preferencji. Ostatecznie wszystkie wyżej wymienione punkty składają się na aranżację wymarzonej przestrzeni, która z pewnością stanie się Twoją ulubioną częścią domu.

przeszklona garderoba z gablotami na biżuterię

Zaprojektujemy wymarzoną garderobę

Zyskaj porządek i funkcjonalność w swojej garderobie dzięki profesjonalnemu projektantowi wnętrz od NARYSUJEMY. Nasze doświadczenie w projektowaniu i aranżacji wnętrz pozwoli Ci wykorzystać każdy centymetr przestrzeni. Zaprojektujemy idealną organizację, dostosowaną do Twoich potrzeb. Dzięki naszemu projektowi domowej garderoby oszczędzisz czas i unikniesz bałaganu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Czy z każdego pomieszczenia da się zrobić garderobę?

Z większości pomieszczeń, czy to przestrzennych, czy wąskich lub skośnych, da się zorganizować użyteczną garderobę. Jego wielkość zdefiniuje jak pojemna będzie to przestrzeń.

2. Jakie są podstawowe przyjęte koncepcje podczas aranżacji garderoby?

Wizja, słuch, dotyk i zapach – są to elementy, które zapewniają wygodę użytkowania garderoby. Schludnie ułożone ubrania, wygłuszone wnętrze, miłe w dotyku materiały i przyjemny zapach gwarantują ten komfort.