Image Alt

Projektowanie wnętrza dla kinomaniaka — projektor w mieszkaniu

pokój kinowy, projektor w domu

Kino w domu

Jeszcze kilka lat temu nikt nie wyobrażał sobie domu bez telewizora. Obecnie coraz więcej ludzi rezygnuje z oglądania klasycznej telewizji, na rzecz korzystania z internetu bądź usług serwisów streamujących. Jeśli jesteś miłośnikiem filmów, który uwielbia organizować w swoim mieszkaniu seanse z przyjaciółmi lub partnerem, rzutnik musi znaleźć się w Twoim domu.

Dlaczego warto?

Posiadanie projektora we własnym domu pozwala na stworzenie we wnętrzu kinowej atmosfery. Obecnie produkowane rzutniki pozwalają na uzyskanie obrazu najwyższej jakości w Full HD, co stanowczo zwiększa komfort oglądania. Czy te zalety są wystarczające, żeby zastąpić telewizor projektorem? Rzutnik w mieszkaniu posiada znacznie więcej pozytywnych aspektów, niż tylko wysoka jakość wyświetlania. Jednym z nich jest rozmiar obrazu, jaki możemy uzyskać. Gdy projektor zostanie ustawiony w odległości ok. 2,5 metra od ściany, film można wyświetlić na powierzchni o przekątnej 100-150 cali. Oczywiście im większy obraz, tym jakość może się pogorszyć. Bez względu na ten fakt, rzutnik pozwoli Ci stworzyć ułamek kinowego świata we własnym mieszkaniu. Za pomocą rzutnika można wyświetlać nie tylko filmy. Równie dobrze nada przyda się do oglądania meczy, a nawet gier konsolowych. Wielkość obrazu zapewni zupełnie nowe doznania podczas rozgrywki. Projektowanie wnętrz bardzo często uwzględnia telewizor, jednak jest to trudny do aranżacji element wyposażenia. Psuje wystrój pokoju, zwłaszcza wtedy, gdy jest rzadko używany. W tym aspekcie projektor również ma przewagę nad klasycznym odbiornikiem. Jest mniejszy i łatwiejszy do ukrycia na półce. Podwieszony pod sufitem pozostaje praktycznie niezauważalny, a przestrzeń na ścianie zajmuje tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest użytkowany. Kolejna zaleta posiadania projektora wiąże się z dbałością o kondycję oczu, gdyż w przeciwieństwie do telewizora, rzutnik wykorzystuje światło odbite. Takie rozwiązanie jest znacznie bardziej korzystne dla naszego wzroku i nadmiernie go nie męczy. Projektor sprawdzi się, więc szczególnie dobrze w domach ludzi, którzy cenią sobie zdrowie własnych oczu lub bardzo szybko nadwyrężają wzrok podczas oglądania klasycznej telewizji. To właśnie im rzutnik może przyjść z pomocą dzięki użyciu stonowanych i miękkich kolorów, które przypominają oglądanie filmu w kinie. 

pokój z projektorem, zielona sofa

Negatywne strony

Najczęściej wygłaszanym argumentem przeciwko projektorowi w mieszkaniu lub domu, jest fakt, że dobrze ogląda się dzięki niemu filmy tylko wtedy, gdy pokój jest odpowiednio zaciemniony. Wynika to z faktu, że lampa rzutnika, choćby nie wiadomo jak mocna była, nie będzie w stanie przebić się przez intensywne i jasne dzienne światło. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że zwykle salon projektowany jest w takim miejscu domu, które jest przez jak najdłuższy czas nasłonecznione. Z tego powodu nie obejdzie się bez grubych zasłon lub rolet, które pozwolą używać projektora nawet w ciągu dnia. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu, warto zwrócić uwagę na jakość, która powinna wynosić 2000 lumenów. Rzutnik w pokoju może być również trudniejszy do zamontowania niż telewizor i ma większe wymagania, które należy spełnić. Odbiornik ustawiamy po prostu tam, gdzie chcemy oglądać filmy, zwykle naprzeciwko kanapy bądź foteli. Przy montowaniu projektora, sprawa nieco bardziej się komplikuje, gdyż wymaga on obecności białej, gładkiej ściany, na której wyświetlany jest materiał. Ponadto w pokoju należy wygospodarować specjalne miejsce do postawienia urządzenia. Większość ludzi decyduje się na zamontowanie go pod sufitem, co jednak wiąże się z dużą ilością kabli, które należy zamaskować oraz użyciem masywnego statywu. Nieco bardziej komfortowym rozwiązaniem może być umieszczenie rzutnika pod stolikiem kawowym, jednak w dalszym ciągu problemem pozostają widoczne przewody. W przeciwieństwie do nowoczesnych telewizorów Smart, rzutniki nie są w stanie połączyć się z internetem lub telefonem. Jeśli chcesz oglądać na swoim projektorze materiały z serwisów streamingowych, należy dokupić specjalny adapter. Kolejną wadą projektorów jest fakt, że posiadają one często bardzo słabej jakości głośniki, które wymagają zakupu soundbara lub dodatkowego nagłośnienia. Rzutniki wymagają chłodzenia oraz pracują znacznie głośniej od klasycznych telewizorów. Przy zakupie warto zawrócić uwagę na poziom emitowanego hałasu. Nie powinien przekraczać proku progu 30dB.

Dla kogo?

Obecność projektora wiąże się zarówno z dużą ilością pozytywnych, jak i negatywnych aspektów. Aranżacja wnętrz z rzutnikiem nie sprawdzi się dla ludzi, którzy uwielbiają oglądać telewizję, zwłaszcza w ciągu dnia. Jeśli nie przepadasz za przyciemnionymi pomieszczeniami, możesz nie czuć się w pełni komfortowo. Projektor będzie idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy oglądają filmy lub seriale wieczorami. Przy odrobinie kreatywności możesz go również wykorzystać podczas prezentacji biznesowych w pracy, co pozwoli na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Jeśli często zmieniasz miejsce zamieszkania lub Twoja sytuacja na rynku nieruchomości nie jest pewna, projektor będzie o wiele lepszym wyborem niż klasyczny telewizor. Rzutnik jest mały i poręczny, co sprawia, że niezwykle łatwo się go transportuje. Osoby, które posiadają już telewizor, ale szukają urozmaicenia, mogą zdecydować się na zakup projektora. Odbiornik może lepiej sprawdzić się w nasłonecznionym salonie, natomiast rzutnik warto umieścić w sypialni. Zwykle jest to pomieszczenie nieco bardziej zaciemnione, co sprawi, że idealnie nada się do wieczornych seansów. Projektor równie dobrze sprawdzi się w pokoju dla dziecka, w gabinecie lub jeśli jesteś fanem wirtualnych rozgrywek w pokoju gamingowym. Rzutnik jest niezwykle poręczny, więc jego położenie można łatwo zmienić, jeśli zmienimy zdanie. Dzięki temu seanse kinowe można urządzać nawet na dworze, zwłaszcza w trakcie trwania ciepłych miesięcy letnich.

czerwona ściana, niebieska sofa,

Projektor w nowoczesnym salonie

Salon stanowi miejsce, gdzie spędzamy najwięcej czasu wraz z innymi domownikami. Z tego powodu, to właśnie tam obok obowiązkowego wyposażenia, jakim jest kanapa, fotel, stolik kawowy, znajduje się projektor. Aranżacja wnętrza salonu od początku powinna uwzględnić miejsce na rzutnik oraz koniecznie – ścianę w jasnym kolorze. Jeśli chcemy umieścić rzutnik w urządzonym już salonie, można rozważyć zamontowanie rolowanego ekranu. Aby osiągnąć najwyższy komfort użytkowania należy zadbać o aspekty, takie jak:

  • odpowiednia wielkość pokoju,
  • stabilne podłoże, na którym będzie znajdował się rzutnik,
  • odpowiednia wysokość umieszczenia projektora,
  • bezpieczeństwo (nie można dopuścić do tego, że ktoś przez przypadek strąci rzutnik lub wyleje na niego napój).

Projektowanie wnętrza salonu z projektorem zwykle koncentruje się na nowoczesnym stylu. W takim pomieszczeniu dominującymi kolorami będą beże, szarości oraz biel z czarnymi bądź metalicznymi elementami. Równie ważnymi aspektami są przestronność oraz wysoka funkcjonalność. W nowoczesnym salonie, który wieczorami zamienia się w salę kinową, równie dobrze sprawdzą się efektowne kanapy, wygodne fotele bądź krzesła.

pokój z projektorem, białe meble

Stwórz swoje wymarzone wnętrze z NARYSUJEMY

Jeżeli nie czujesz się najlepiej w procesie aranżacji wnętrz, warto zasięgnąć rady doświadczonych ekspertów. Z największą przyjemnością pomożemy Ci zaprojektować mieszkanie, w którym z radością będziesz oddawać się swojej filmowej pasji. Wspólnie stworzymy miejsce, które będzie dla Ciebie idealne, dzięki naszemu doświadczeniu w projektowaniu mieszkań i domów na terenie Warszawy oraz całej Polski.