Image Alt

Projekt wnętrza z aneksem kuchennym

niebieskie meble kuchenne, drewniany stół

We współczesnych mieszkaniach coraz częściej rezygnuje się z tworzenia osobnych pomieszczeń dla salonu i kuchni, na rzecz aneksów kuchennych, czyli wydzielonych części w salonie, pełniących funkcje kuchni. Jest to szczególnie korzystne w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu. Otwarta przestrzeń, powiększa mieszkanie nie tylko wizualnie, ale również realnie, dzięki zastosowaniu mniejszej ilości ścian działowych. Niekiedy zrezygnowanie z oddzielnej kuchni jest również jedynym sposobem na dostarczenie jej naturalnego światła.

Oprócz niewątpliwych zalet, istnieją także wady takiego rozwiązania. Spójna aranżacja salonu i aneksu, pełniących zupełnie różne funkcje, może być niemałym wyzwaniem. Z drugiej strony, warto zadbać o częściowe rozdzielenie tych dwóch stref. Dzięki temu, kanapowy relaks nie będzie zakłócany przez wizję kuchennych obowiązków.

białe meble kuchenne, pomarańczowa sofa

Spójna aranżacja kuchni i salonu

Łącząc salon z kuchnią, należy zadbać o to, aby tworzyły integralną całość. Poniżej podajemy kilka wskazówek, które pomogą Ci zaprojektować wielofunkcyjne wnętrze w harmonijny sposób.

Spójna kolorystykaUtrzymanie jednego koloru to bezpieczna opcja, jednak nie dla wszystkich będzie ona atrakcyjna. Chcąc wprowadzić więcej kolorów do wnętrza, należy pamiętać o zachowaniu ich powtarzalności w części wypoczynkowej i kuchennej.
Dopasowane mebleMeble w salonie i kuchni powinny być zachowane w tym samym stylu i kolorystyce. Ponadto, warto wybrać sprzęt AGD do zabudowy, dzięki czemu schowa się on między szafkami i nie będzie zakłócał estetyki wnętrza.
Jeden stylProjektując salon z kuchnią, należy zdecydować się na jeden styl. Nowoczesny salon nie będzie dobrze prezentował się w towarzystwie rustykalnej kuchni. We współczesnych mieszkaniach częstym rozwiązaniem jest nawet stosowanie tej samej podłogi dla obu stref. Taki zabieg dodatkowo powiększa optycznie wnętrze. Należy jednak pamiętać o tym, aby wybrać taki materiał, który zniesie trudne kuchenne warunki np. płytki lub specjalne panele winylowe.

Rozdzielenie kuchni i salonu

białe meble kuchenne, wyspa w kuchni

Całkowicie otwarta kuchnia bardzo powiększy nasze wnętrze, może jednak odjąć mu walorów estetycznych, jeśli nie utrzymamy w niej idealnego porządku. Kuchenny harmider można ukryć na wiele różnych sposobów:

  • wyspa lub półwysep – oprócz wizualnego oddzielenia kuchni i salonu, spełniają funkcje praktyczne. Mogą znaleźć zastosowanie jako stół lub blat kuchenny, a także pomieścić w sobie dodatkowe szafki.
  • przesłony – pozwalają zachować pierwotną ilość miejsca i są dostępne w różnych stylach np. industrialnym, boho, klasycznym, można więc dopasować je do swojego wnętrza.
  • drzwi przesuwane – pozwalają całkowicie zamknąć kuchnię, co może być przydatne np. podczas przygotowywania posiłków o silnym zapachu. W zależności od preferencji i możliwości drzwi mogą składać się w harmonijkę, albo chować się w ścianie.
  • stół pomiędzy kuchnią a salonem- najprostsze rozwiązanie, jednak nie zawsze możliwe ze względu na budowę mieszkania.
białe meble kuchenne, wyspa w kuchni, biała sofa

Zaprojektujemy dla Ciebie kuchnię marzeń

Salon z aneksem kuchennym to serce domu, w którym spotykają się domownicy, aby wspólnie spędzać czas. To również miejsce, w którym przyjmujemy gości, stanowi więc naszą wizytówkę. Z tego względu, zaprojektowanie go w gustowny i funkcjonalny sposób jest niezwykle istotne. Powyższe wskazówki mogą okazać się przydatne, ale niewystraczające dla samodzielnego podjęcia się tego wyzwania. Jeśli masz wątpliwości, co do własnego projektu, doboru materiałów lub całkowicie nie wiesz, jak zabrać się za ten temat, możesz zasięgnąć pomocy profesjonalisty. Zespół NARYSUJEMY wykonuje projekty mieszkań zgodnie z potrzebami i upodobaniami klientów. Znajdujemy się w Warszawie, jednak pracujemy również online, więc możesz napisać do nas z każdego miejsca w Polsce. Zachęcamy do kontaktu!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie są zalety aneksu kuchennego zamiast oddzielnej kuchni?


Wykorzystanie aneksu kuchennego zamiast oddzielnego pomieszczenia dla kuchni i salonu jest korzystne szczególnie dla małych mieszkań, ponieważ pozwala na optyczne i realne powiększenie przestrzeni. Zrezygnowanie ze ścian działowych otworzy kuchnię również na naturalne światło.

Jakie są wady aneksu kuchennego?

Z otwartego aneksu mogą roznosić się kuchenne zapachy na cały dom. Kuchenny rozgardiasz nie ukryje się przed niezapowiedzianymi gośćmi za zamkniętymi drzwiami. Ponadto, zaprojektowanie spójnego salonu z częścią kuchenną może być problematyczne.

Jak zadbać o spójność salonu i kuchni?

Należy zadbać o spójną kolorystykę ścian, mebli i dodatków. Meble powinny być wykonane z podobnego materiału. Należy zachować jeden styl dekorowania wnętrz.

Jak oddzielić aneks kuchenny od salonu?

Aby zachować odrębność tych dwóch części pomieszczenia, można wykorzystać: wyspę, półwysep lub przesłony. Więcej sposobów opisano w artykule.