URZĄDZANIE SALONU Z ANEKSEM KUCHENNYM

jasna kolorystyka w salonie

ARANŻOWANIE OTWARTEJ PRZESTRZENI

Swoiste połączenie salonu z aneksem kuchennym jest coraz popularniejszym rozwiązaniem spotykanym zarówno na mniejszych, jak i większych metrażach. Istnieje wiele sposobów na odpowiednie zagospodarowanie otwartej przestrzeni. Jak rozplanować poszczególne strefy w mieszkaniu i urządzić salon połączony z kuchnią? Podpowiadamy w niniejszym artykule!  

zabudowa pod sufit i wyspa kuchenna

OD CZEGO ZACZĄĆ? 

Taka aranżacja wymaga przestrzeni, jaką specjaliści określają na co najmniej 20m2. To bardzo ważne, ponieważ przyjęło się, że właśnie taki metraż umożliwia nam swobodny dostęp do kuchni oraz salonu. Jeszcze niedawno popularnym było przenoszenie kuchni do pokoju dziennego w celu zwiększenia liczby wolnych pomieszczeń, które można było dowolnie zaaranżować. Sprawdzało się to zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach. Dziś natomiast łączenie salonu z wnętrzem, gdzie przygotowuje się posiłki stało się niezwykle popularnym trendem. Aby stworzyć w domu lub mieszkaniu taką właśnie przestrzeń, częstą praktyką jest wyburzanie ścianek działowych bądź uwzględnianie jej już w projekcie.  

Przed rozpoczęciem wszelkich prac remontowych należy ustalić plan działania i podzielić właściwie poszczególne strefy. Każdy ruch powinien być przemyślany, w końcu aranżujemy miejsce, w którym będziemy spędzać sporą ilość czasu. Pamiętajmy o tym, by korzystanie z salonu z aneksem kuchennym było przede wszystkim wygodne. Jeżeli zależy nam na dużej przestrzeni do gotowana, nic nie stoi na przeszkodzie, by wyspa kuchenna czy sprzęty zajmowały większą część pomieszczenia. Istotnym aspektem jest również końcowy efekt wizualny. Zarówno salon, jak i kuchnia powinny być urządzone w takim samym stylu bądź posiadać pewne podobieństwa, żeby uniknąć zgrzytu. Zależy nam przecież na tym, by całość aranżacji była estetyczna i spójna. 

POMYSŁY NA ŚCIANY I PODŁOGĘ 

Istnieje wiele świetnych pomysłów na aranżację ściany w salonie z aneksem kuchennym. Najprostszym i najpopularniejszym rozwiązaniem jest pomalowanie ich na jeden kolor, zwłaszcza na odcień bieli. Warto jednak nieco urozmaicić ten pomysł, chociażby poprzez zastosowanie nad blatem kuchennym tapety dekoracyjnej. Z racji przeznaczenia tego pomieszczenia wybierzmy model odporny na wodę i zabrudzenia. Jeżeli zależy nam na tym, by wyraźnie oddzielić od siebie strefę dzienną od kuchennej, możemy zdecydować się na różne odcienie farby na ścianach czy też rodzaje tapet. Świetny efekt osiągniemy również poprzez umieszczenie tapety na całej powierzchni jednej ze ścian w przestrzeni, w której poszczególne strefy oddziela jedynie stół.  

Aranżację salonu z aneksem kuchennym doskonale dopełnimy podłogą wyłożoną panelami winylowymi. Jest to wyjątkowo trafiona koncepcja, chociażby ze względu na to, że winyl jest w pełni wodoodporny, więc doskonale sprawdzi się zarówno w części, w której urządzamy kuchnię, jak i w przestrzeni dziennej. Dodatkowo podłogę winylową łatwo jest utrzymać w czystości. Jeśli myślimy o całkowitym oddzieleniu od siebie salonu i strefy, gdzie przechowujemy i przygotowujemy posiłki, możemy w odpowiedni sposób połączyć ze sobą dwa rodzaje podłóg, np. panele imitujące drewno oraz naturalny kamień. 

panele winylowe na podłodze

SALON Z ANEKSEM KUCHENNYM – W JAKIM STYLU? 

Projektując swoją przestrzeń, w której znajdziemy zarówno kuchnię, jak i salon, musimy skupić się na tym, by całość aranżacji odpowiadała zainteresowaniom i upodobaniom domowników. Z pewnością musimy ustalić określony styl, który będzie królował w naszym wnętrzu. Salon połączony z aneksem kuchennym doskonale prezentować się będzie zaaranżowany w duchu jednego z poniższych nurtów: 

  • Styl skandynawski – taka przestrzeń jest przede wszystkim minimalistyczna i funkcjonalna, ale i znajdziemy tu wiele nawiązań do natury. Charakterystyczną barwą, jaką spotkać możemy w tego typu aranżacjach, jest oczywiście biel. Jasna kolorystyka dodatkowo optycznie powiększy wnętrze, a taki właśnie efekt pragniemy osiągnąć. Zdecydujmy się więc na białe fronty szafek kuchennych, wprowadźmy także do pomieszczenia elementy wykonane z jasnego, surowego drewna. W salonie spektakularnie prezentować się będą minimalistyczne fototapety imitujące białą cegłę czy motywy roślinne. 
  • Styl loftowy – w przeciwieństwie do stylu industrialnego ociepla wnętrze. W takiej aranżacji znajdziemy surowe materiały, tj. beton, metal czy czerwoną cegłę, jakie wprowadzą do niego specyficzny klimat. Sprawdzą się one zwłaszcza w części przeznaczonej na jadalnię, gdzie stanie duży drewniany stół na metalowych nogach oraz tapicerowane krzesła. Projektując tak kuchnię, salon powinien posiadać nieco ciemniejsze barwy. Pasować tu będą szarości czy odcień grafitowy. W tej strefie umieśćmy narożnik i stolik kawowy. Istotnym aspektem w tego typu wnętrzu jest odpowiednie oświetlenie. Dużą rolę gra oczywiście światło naturalne, ale również sztuczne jego źródła, jakim może być np. stylowy żyrandol. 
  • Styl glamour – kojarzy się z luksusem i przepychem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w duchu jego założeń urządzić salon z aneksem kuchennym. Zadbajmy tu o jasną kolorystykę i użycie wysokiej jakości materiałów. Sprawdzą się meble kuchenne z połyskującymi frontami, kryształowy żyrandol czy elegancki stół z pikowanymi krzesłami. W części dziennej natomiast warto umieścić wygodną tapicerowaną sofę z podłokietnikami i stojącą lampę. W oknach zawieśmy ciężkie zasłony, a na ścianach lustra i ciekawe obrazy. 

MAŁY SALON Z KUCHNIĄ W BLOKU 

Na małym metrażu również możemy zaaranżować gustowny salon z aneksem kuchennym. Przestrzeń ta, pomimo istniejących ograniczeń, powinna być funkcjonalna. Najlepszym rozwiązaniem na urządzenie jej w bloku będzie zamówienie mebli na wymiar. Sprawdzi się tu zwłaszcza zabudowa aż pod sufit. Nasze wnętrze może zyskać na przestronności dzięki umieszczeniu wyspy kuchennej, która będzie praktyczną przestrzenią roboczą. Meblując strefę rekreacyjną, zdecydujmy się na funkcjonalny narożnik z funkcją spania. 

SALON Z ANEKSEM KUCHENNYM NA DUŻYM METRAŻU

W dużym salonie z aneksem kuchennym mamy nieco większą swobodę w kwestii wyboru elementów wyposażenia. Świetnym pomysłem będzie zastosowanie w kuchni zabudowy w kształcie litery U lub L, którą następnie oddzielimy od salonu wyspą kuchenną lub dużym stołem jadalnianym. Popularnym rozwiązaniem, stosowanym w domach lub mieszkaniach, jest rozdzielanie tych stref za pomocą wygodnej kanapy. W tak przestronnej przestrzeni z powodzeniem zorganizować możemy także całą część jadalnianą oraz wygospodarować miejsce na biblioteczkę.

tapeta ścienna w salonie

FUNKCJONALNOŚĆ I ESTETYKA W JEDNYM PROJEKCIE 

Marzy Ci się mieszkanie urządzone zgodnie z aktualnymi trendami, ale nie wiesz, od czego zacząć jego metamorfozę? Zapraszamy do skorzystania z usług naszego zespołu profesjonalnych projektantów wnętrz NARYSUJEMY! Jesteśmy do Państwa dyspozycji w Warszawie i okolicach, ale oferujemy także współpracę w formie zdalnej na terenie całej Polski. W naszej pracy stawiamy na indywidualne podejście do klienta oraz kreatywne rozwiązania, które sprawią, że Państwa wnętrza będą niezwykle funkcjonalne. Skontaktuj się z nami już dziś, a z przyjemnością zaprojektujemy dla Ciebie wymarzoną przestrzeń!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak zaaranżować ściany i podłogę w salonie z aneksem kuchennym?

Aby zaaranżować ściany w salonie z aneksem kuchennym, możemy pomalować je na jeden odcień lub zastosować tapetę dekoracyjną odporną na wilgoć i zabrudzenia. Podłogę na otwartej przestrzeni warto wykończyć za pomocą podłogi winylowej, którą łatwo utrzymać w czystości. Dobrym pomysłem będzie także oddzielenie poszczególnych stref, umieszczając w jednej z nich panele imitujące drewno, a w drugiej np. kamień.

W jakim stylu urządzić salon z aneksem kuchennym?

Salon z aneksem kuchennym można urządzić w stylu skandynawskim, loftowym czy glamour. Według zamysłu konwencji scandi istotne są tu jasne kolory i drewno, w stylu loft surowe tworzywa i ciemniejsze barwy, z kolei w glamour liczą się luksusowe materiały wykończeniowe. W każdym z tych stylów należy skupić się na odpowiednim oświetleniu i dodatkach, które podkreślą charakter aranżowanej przestrzeni.