Poznaj zaskakujący styl hampton

komplet wypoczynkowy w salonie, parkiet, biała sofa

Nadmorskie klimaty i kwintesencja bogatego stylu życia

Styl hampton jest zdecydowanie mniej znany niż boho czy vintage, jednak wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych motywów wnętrzarskich ostatnich lat. To co jest dla niego charakterystyczne, to dążenie do utrzymania nadmorskiego klimatu we wnętrzu naszego mieszkania. Poznaj bliżej styl hampton i sprawdź, czy sprawdzi się również w twoim domu.?

biała kuchnia, drewniane stołki barowe, wyspa w kuchni

Jaki jest styl hampton?

Najważniejszymi cechami wnętrza zaprojektowanego według zasad stylu hampton jest operowanie kolorami, nawiązującymi do morza oraz użycie materiałów pochodzenia naturalnego. Styl hampton można wprowadzić do kuchni, łazienki lub salonu dzięki jego uniwersalizmowi i unikalności. Cechuje go harmonijność oraz elegancja, a za główny cel stawia sobie przeniesienie nas do nadmorskiego kurortu. Wykorzystanie lnu, mosiądzu, wełny czy marmuru nada wnętrzu w stylu hampton nieco elegancji. Domy urządzone według takiego motywu są miejscami, w których łatwo można się odprężyć i zrelaksować, ze względu na obecność komfortowych foteli, wygodnych leżanek i sof. Głównymi ozdobami są elementy w stylu marynistycznym.

Kto stworzył styl hamptons?

Styl hamptons swoją nazwę zawdzięcza popularnym nadmorskim kurortom, które znajdują się na półwyspie Long Island w Stanach Zjednoczonych. Do ,,The Hamptons’’ zjeżdżali się bogaci mieszkańcy Nowego Yorku, aby odpocząć od miejskiego zgiełku i spędzić wakacje na północno-wschodnim wybrzeżu. Wnętrza kurortów ,,The Hamptons’’ prezentują kwintesencję bogatego amerykańskiego stylu. Obecnie styl hamptons jest popularny nie tylko w Stanach Zjednoczonych, a ogromnę liczbę wielbicieli zdobył zwłaszcza w Australii. Oryginalne wnętrza kurortów ,,The Hamptons’’ można podziwiać w produkcjach, takich jak ,,Lepiej późno niż później’’ oraz ,,Grace i Frankie’’.

Kolory nadmorskiego kurortu

Aranżacja wnętrza powinna skupić się na tym, by dzięki zastosowaniu jasnej palety kolorów i wstawieniu obszernych okiennic, stworzyć przestronne i rozświetlone miejsce, w którym przyjemnie będzie wypoczywać. Kolory, które muszą być obecne w takim wnętrzu to alpejska lub kremowa biel, brąz i niebieski, który na myśl przywodzi głębię oceanu. Kość słoniowa oraz rozmaite odcienie beżu sprawią, że wnętrze nawiązywać będzie do nadmorskich plaż. Niebieski jest kluczowym kolorem, który króluje w dodatkach wnętrza w stylu hampton. Można go znaleźć wszędzie od elementów dekoracyjnych, takich jak wazony czy poduszki, po fronty mebli kuchennych lub boazerii.

Drewno klucz do stylu hampton

Projektowanie wnętrz w stylu hamptons wymaga użycia materiałów najwyższej klasy oraz takich, które pochodzą z natury. Kurorty ,,The Hamptons’’ to synonim luksusu i bogactwa, a więc mieszkanie nimi inspirowane nie powinno posiadać tanich paneli lub wykładziny. Wszechobecne drewno, które pokrywa podłogi, sufity i ściany w połączeniu z neutralną kolorystyką, pozwala na wykreowanie poczucia bliskości plaż i oceanu. Posadzka pokryta litymi deskami lub parkietem, będzie najlepszym wyborem. Aranżacja wnętrz w stylu hamptons pozwala również na użycie celowo postarzanego lub bielonego drewna, które będzie sprawiało wrażenie, jakby wypłowiało na słońcu. Takie elementy doskonale kontrastować będą z podłogą w kolorze ciemnego orzecha amerykańskiego. W mieszkaniu hamptons będą pożądane widoczne elementy konstrukcyjne, takie jak belki na suficie. Nie może również zabraknąć pomalowanej boazerii.

drewniane stoliki nocne

Dodatki w stylu hampton

Wszechobecne drewno, użyte podczas aranżacji wnętrza w stylu hampton, stanowi doskonałe tło dla dodatków takich jak: dywany utkane z wełny czy poduszki z morskim motywem. Mimo swojej oczywistej ekskluzywności, styl hamptons stawia na naturalne materiały, które powinny być obecne również w dekoracjach. Elementy, które stworzą nadmorski klimat we wnętrzu, to kosze zrobione z wikliny czy narzuty w niebiesko-białe pasy. Liczne kanapy i fotele warto uzupełnić o wzorzyste poduszki, dzięki czemu miejsce zyska na przytulności. Na każdym kroku warto podkreślać nawiązania do oceanu, morza i złotych plaż dzięki marynistycznym dodatkom. Taką rolę mogą pełnić:

  • lampiony,
  • liny,
  • konary drzew,
  • kotwice,
  • statki,
  • niebiesko-białe materiały żeglarskie.

Luksusowe wnętrza

Jeśli zależy nam na podkreśleniu wytworności wnętrza, warto rozważyć zakup nieco bardziej wyrafinowanych dodatków. Mogą to być lampy stołowe wykonane ze szkła lub mosiężne żyrandole. Trafnym wyborem będą również naczynia z porcelany czy pełne kwiatów wazony. Kuchnia to miejsce, w którym luksus możemy zaakcentować dzięki blatom wykonanym z marmuru lub wyszukanej zastawie stołowej. Zastosowanie przeszklonych półek i matowej farby może dać bardzo interesujący efekt. Aranżując pozostałą część domu, warto mieć na uwadze jakość wykonania mebli i całego wyposażenia. W salonie swoje miejsce znajdą krzesła z wikliny lub rattanowy stolik z przeszklonym blatem.

beżowy dywan, salon w beżach. beżowa sofa,

Kto pokocha styl hampton?

Styl hampton sprawdzi się najlepiej w dużych, przestronnych mieszkaniach dzięki wysokim ścianom oraz dużym oknom. Oczywiście osoby, których domy mają mniejszy metraż również będą mogły korzystać z zalet stylu hampton, jednak zapewne będą musiały pójść na kilka ustępstw. Nadmorski motyw jest idealny dla ludzi, kochających subtelną elegancję oraz niewymuszony luksus. Cechą domu stworzonego według zasad stylu hampton jest postawienie na funkcjonalność i stworzenie atmosfery, która sprzyja odpoczynkowi oraz przyjmowaniu gości.

Stwórz unikalne wnętrze razem z nami

Styl hampton ma wiele zalet, które warto wykorzystać, jednak kierując się tak niepopularnym motywem podczas projektowania wnętrz, warto skorzystać z rad ekspertów. Dla specjalistów z NARYSUJEMY nie ma rzeczy niemożliwych, a rozmaite style wnętrzarskie nie mają żadnych tajemnic. Nasz profesjonalizm, zaangażowanie i pasja do tworzenia wyjątkowych miejsc wyróżnia nas na rynku w Warszawie oraz całej Polsce. NARYSUJEMY pomoże Ci odnaleźć Twój indywidualny styl, w którym będziesz czuł się najlepiej.