Poznaj uroki stylu rustykalnego

belki sufitowe, czarne meble kuchenne

Styl rustykalny w pigułce

Styl rustykalny przede wszystkim ma się kojarzyć z naturą i przytulną atmosferą. Elementy składowe, które tworzą styl rustykalny, muszą być unikatowe i naturalne. Styl ten to przeważnie wiejski krajobraz kojarzony z drewnianymi meblami i babcinymi koronkami. Wbrew pozorom, nie muszą być one odpowiednie tylko dla osób żyjących poza miastem, a wnętrze rustykalne mogą też wybierać osoby mieszkające w wielkich metropoliach.

Jak umiejętnie wprowadzić go do pomieszczeń? Jakich dodatków użyć? W artykule odpowiadamy na wszystkie pytania.

belki sufitowe, biała łazienka

Jak powstał styl rustykalny

Styl rustykalny miał swój początek na przełomie XIX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to Thomas Lee skonstruował krzesło z jednej deski. To właśnie proste oraz naturalne formy dały początek temu nurtowi, a wspomniane krzesło stało się sławne i znane jako Adirondack (a także Musaka chair). Nazwa stylu pochodzi od angielskiego słowa “rustic”, co oznacza wiejski, swojski. Kojarzy się on z wiejskim klimatem oraz atmosferą dworków.

Popularność stylu rustykalnego w aranżacji wnętrz zawdzięczamy poniekąd czasom pandemii, kiedy wiele osób zdecydowało się uciec z miast na wieś. W odpowiedzi stworzyły się wtedy nowe inspiracje dla marek wnętrzarskich.

Cechy aranżacji w stylu rustykalnym

W stylu rustykalnym dominują konkretne materiały, które połączone tworzą wyjątkowy klimat. To przede wszystkim:

  • tkaniny – len, bawełna,
  • drewno – meble i deski,
  • kolory – biel oraz kolory ziemi,
  • wyposażenie – kominek, belki stropowe przy suficie,
  • dodatki – plecione makramy, kwiaty, meble z wikliny bądź rattanu, obrusy z koronką, ażurowe serwety,
  • naturalne materiały – jasny kamień, cegła.

Meble pasujące do aranżacji rustykalnej

Podstawową charakterystyką stylu są oczywiście drewniane meble. Masywne, o naturalnej barwie drewna, będą idealne w takiej aranżacji. Wiklina oraz rattan również wkomponują się w tak stylizowane pomieszczenie, a pokaźne stoły w połączeniu z antykami takimi jak komody oraz kredensy, to idealne rozwiązanie dla stylu rustykalnego.

Producenci często specjalnie postarzają meble za pomocą niedomalowania oraz przecierania czy zacieków. Można również samemu zastosować takie techniki.

drewniana ściana, biała sofa

Dekoracje dla stylu rustykalnego

Wystrój rustykalny to także różnego rodzaju ciekawe dodatki. Bardzo ważną rolę odgrywa tu wspomniana już ludowa stylistyka, zabytki oraz rękodzieło. Wiklinowe kosze, drewniane lustra czy lniane obrusy zapewnią powrót do przeszłości, który jest tak bardzo potrzebny w naszej rustykalnej aranżacji. Cięte kwiaty to idealny pomysł na wniesienie do wnętrz naturalności, w głównej mierze charakteryzującej styl rustykalny. Oryginalnymi dodatkami do aranżacji są na przykład piece kaflowe czy kominki z cegły.

Styl rustykalny w konkretnych pomieszczeniach

Jeśli z jakichś powodów nie chcemy stosować w całym naszym domu takiej aranżacji, warto zastanowić się nad tylko jednym pomieszczeniem:

SalonŁazienkaKuchnia
W salonie rustykalnym musi znaleźć się drewniana podłoga i jasne kolory, belki na ścianie również są bardzo dobrym pomysłem. W takim wnętrzu na pewno sprawdzą się bawełniane poduszki, poroża oraz rękodzieło.Tutaj ważną rolę odgrywa wanna wolnostojąca. Wszelkie szafki powinny być drewniane, ściany imitujące drewno, zwłaszcza postarzane, to również świetny pomysł.W kuchni nie może obyć się bez drewnianych mebli, starego pieca kaflowego oraz naturalnych materiałów.

Styl rustykalny, powrót do przeszłości!

Jeśli pragniecie zbliżyć się do natury we własnym domu, potrzebujecie prostoty oraz tradycji, to aranżacja w stylu rustykalnym będzie doskonałym wyborem. Jeśli nie jesteście przekonani do tak zdecydowanej stylizacji pomieszczenia, możecie zacząć od dodatków. Koronkowe serwety, utrzymane w starej stylizacji oraz zegary dodadzą waszemu wnętrzu naturalności i wiejskiego zacięcia. Większa ilość bibelotów oraz ludowych akcentów stosowanych z umiarem, na pewno wleje do naszego wnętrza ducha rustykalizmu.

belki sufitowe, drewniane meble kuchenne

Współpraca z nami to inwestycja w komfort w Twoim mieszkaniu

Chcesz dowiedzieć się więcej o najnowszych trendach? NARYSUJEMY to zespół profesjonalistów, których połączyła wspólna pasja do aranżacji wnętrz. Pragniemy podzielić się z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem, aby razem tworzyć wymarzone wnętrza! Zapraszamy do kontaktu!

Najczęściej zadawane pytania

Jak powstał styl rustykalny?

Na przełomie XIX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych, Thomas Lee skonstruował pierwszy mebel rustykalny, kultowe krzesło Adirondack (Musaka chair). Zostało ono stworzone z 11 elementów pochodzących z jednej deski.

Czym charakteryzuje się styl rustykalny?

Jeśli mówimy o stylu rustykalnym, to mamy na myśli naturalność, proste aranżacje oraz przytulną atmosferę. Liczą się również wiejskie inspiracje. Rustykalizm to bliski kontakt z naturą, a także fascynacja starociami oraz tradycyjnymi dodatkami.

Dla kogo styl rustykalny będzie odpowiedni?

Osoby dążące do życia w zgodzie z naturą, wyznające tzw. zasadę “slow life”, sielskiego życia na wsi, dla których rodzina i domowe otoczenie to wartości mające najwyższe znaczenie, odnajdą się w tej aranżacji doskonale, jednak tym, którzy zmęczyli się codziennym wielkomiejskim pędem, również przypadnie do gustu.

Jakie materiały stosować w aranżacji rustykalnej?

W stylu rustykalnym dominują beże, biel, naturalne tkaniny, wełna oraz bawełna. Drewniana podłoga idealnie wpasuje się w ten nurt, można ją również uzupełnić kamieniem w piaskowym odcieniu. Ponadto sprawdzą się tu świeże kwiaty, plecione makramy, wiklina czy rattan.