Poznaj specyficzną estetykę stylu japandi 

przestronna szafa i dębowy stół

Czym charakteryzuje się styl japandi? 

Styl japandi powstał z połączenia dwóch intrygujących nurtów aranżacyjnych, czyli pochodzącego z surowej Północy stylu skandynawskiego oraz słynącego z harmonii i umiłowania tradycji, stylu japońskiego. Oba wspomniane trendy charakteryzuje minimalizm, prostota kształtów, neutralna kolorystyka oraz zastosowanie naturalnych materiałów. Wnętrza w stylu japandi są niezwykle ciepłe i przytulne. Odznaczają się oszczędnością formy i równowagą, nie ma tam miejsca na zbędne meble czy dodatki. Z tego względu przypadną do gustu szczególnie osobom, dla których pomieszczenie ma stanowić swego rodzaju oazę spokoju, gdzie będą oni mogli się wyciszyć i zrelaksować.  

Dominacja naturalnych barw 

Wnętrza w stylu japandi aranżuje się zgodnie z filozofią zen. Panuje w nich ład i umiar – dotyczy to zarówno mebli czy innych elementów wystroju, jak i zastosowanej w przestrzeniach kolorystyki. Dominują tu jasne, naturalne barwy. Jako bazę najczęściej wybiera się alabastrową biel. Równie popularne są także kolory ziemi, czyli piaskowe beże lub delikatne brązy oraz popielate szarości czy subtelne pastele. Specyficznego charakteru nadadzą wnętrzu odcienie symbolizujące życiową energię oraz kojarzące się z żywiołem ognia, takie jak czerwienie, żółcie czy oranże. Z tak intensywnymi barwami, doskonale współgrają głębokie granaty czy butelkowe zielenie.

Istotnym aspektem projektowania kuchni, sypialni czy salonu w stylu japandi, jest opieranie się jedynie na trzech podstawowych kolorach, które mogą być podkreślane nieco mocniejszymi tonami. 

surowe drewno i wabi-sabi

Prostota i funkcjonalność mebli 

Elementy wyposażenia przestrzeni urządzonej w stylu japandi nigdy nie są wykonane z tworzyw sztucznych – w tym nurcie króluje przede wszystkim drewno, najlepiej w surowym wydaniu. Służy ono zarówno do produkcji mebli, które w wyjątkowy sposób upiększają wnętrze, jak i ozdobnych paneli, podłóg czy innych dekoracji. Powierzchnie szaf, komód czy stołów nie muszą być idealnie wyszlifowane i wygładzone.

Zgodnie ze stylem wabi-sabi, na meblach powinno być dobrze widoczne usłojenie, a także wszelkie drobne uszkodzenia. Elementy wystroju domu lub mieszkania zaaranżowanego w stylu japandi, wykonuje się głównie z takich gatunków drewna, jak: cyprys, cedr, sosna, japoński wiąz, buk czy jesion. Gatunki te wyróżniają się dużą wytrzymałością i odpornością, dlatego służą domownikom przez długie lata. Jeżeli mebel zostanie nadgryziony już zębem czasu, nie stanowi to dla miłośników stylu żadnego problemu – w końcu prawdziwe piękno drzemie w niedoskonałościach.

Oprócz wspomnianego drewna, w aranżacjach wnętrz japandi stosuje się też inne naturalne materiały, chociażby wiklinę, rattan, kamień czy ceramikę. Często spotka się tu również obicia ze skóry, wełniane dywaniki czy lniane poduszki. Niezwykła funkcjonalność tego nurtu przejawia się w konieczności wstawiania do wnętrz dużych, przestronnych szaf z przesuwnymi drzwiami, które z założenia powinny pomieścić wszystkie zbędne i zaburzające harmonię przestrzeni przedmioty. Jakie jeszcze rozwiązania sprawdzą się w tak zaprojektowanym mieszkaniu? 

  • lekkie i smukłe meble, najlepiej na wysokich nóżkach, 
  • zastąpienie klasycznych drzwi tymi przesuwnymi, 
  • fotele z tapicerowanymi siedziskami, 
  • parawany shoji. 
jasna, neutralna kolorystyka

Oryginalne dekoracje i dodatki 

Stonowana kolorystyka japandi, często przełamywana ciemnymi akcentami, jest doskonałym tłem dla wszelkiego rodzaju dekoracji i dodatków. Co prawda, w tego typu aranżacji nie ma ich zbyt wiele, za to z pewnością są bardzo oryginalne. Na szczególną uwagę zasługują tutaj lustra. Duże lustro zawieszone na ścianie, rozjaśni i optycznie powiększy wnętrze. Na drewnianej komodzie warto umieścić prosty, ceramiczny wazon, wypełniony suszoną trawą pampasową bądź po prostu kompozycją kwiatów czy suchych gałęzi. Efekt świetnie dopełnią także: wzorzyste dywany, pledy, wiszące na ścianach wachlarze, futony, minimalistyczne grafiki, mięsiste misy czy też antyki. 

miękkie poduszki oraz wełniany dywan

Wybór odpowiedniego oświetlenia 

W pomieszczeniach zaprojektowanych w stylu japandi, pewną przytulność i ciepło zapewnia odpowiednio rozproszone światło. Najczęściej stawia się na designerskie lampy w stylu azjatyckim, posiadające papierowe abażury. Tak zaaranżowane przestrzenie wspaniale oświetlą także wszelkiego rodzaju kinkiety, żyrandole czy lampy stołowe. 

Praktyczne i funkcjonalne wnętrza

Przestrzeń urządzona w stylu japandi urzeka przytulnością, wygodą i harmonią. Chciałbyś zaaranżować swoje mieszkanie zgodnie z filozofią zen?  Nasz zespół profesjonalistów NARYSUJEMY, podzieli się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem oraz zrealizuje projekt wnętrza Twoich marzeń! 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jakie dodatki będą idealne do wnętrza urządzonego w stylu japandi?

W tym przypadku z pewnością sprawdzą się duże lustra, które dodatkowo optycznie powiększą pomieszczenie. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na różne kompozycje kwiatowe umieszczone w wazonach, wzorzyste dywany czy antyki. 

Jakie barwy najczęściej widuje się w pomieszczeniach w stylu japandi?

Kolorystyka pomieszczeń w tym nurcie jest spokojna i neutralna. Spotkamy tu głównie naturalne beże, szarości czy pastele, jednak pojawiają się również mocniejsze akcenty w postaci ciemniejszych tonów.

Z jakich materiałów powstają meble, które znajdują zastosowanie we wnętrzach w stylu japandi?

Głównym surowcem, który wykorzystuje się do produkcji mebli wpisujących się w estetykę stylu japandi, jest drewno. W tym celu stosuje chociażby drewno sosnowe, cedrowe czy bukowe.

Czy w sypialni zaaranżowanej w stylu japandi sprawdzą się własnoręcznie wykonane dekoracje?

Tak. Dekoracje nawiązujące do filozofii wabi-sabi doskonale oddadzą klimat stylu, w którym zaaranżowaliśmy nasze wnętrze. Dodatkowo, uroku i niepowtarzalności własnoręcznie wykonanym przedmiotom dodadzą drobne mankamenty czy uszkodzenia.