POZNAJ RUSTYKALNE WNĘTRZA

drewniano–ceglany salon

Rustykalny styl we wnętrzach

Styl rustykalny pochodzi z wiejskiej architektury i wzornictwa, które koncentrują się na naturalnych materiałach takich jak drewno, kamień, cegła i glina oraz na rzemiośle i rękodziele. Jest to nurt, który odwołuje się do prostoty i funkcjonalności, a także do tradycyjnych technik budowy i wykończenia. W przeszłości styl rustykalny był często spotykany w domach na wsi i przedmieściach jako przykład prostego, ale trwałego i praktycznego budownictwa. W dzisiejszych czasach jest uwielbiany przez wielu, ponieważ daje poczucie ciepła i przytulności, często stosowany jako dekoracja w nowoczesnych mieszkaniach. Poznaj charakterystykę tego nurtu i dowiedz się, jak zaaranżować swoją przestrzeń.  

futrzane dodatki w salonie

Czym charakteryzuje się styl rustykalny? 

Rustykalne wnętrza charakteryzują się ciepłym i przytulnym klimatem, styl ten skupia się na wyodrębnieniu naturalności i rękodziele. Całość wygląda prosto i skromnie, czego efektem jest aranżacja przyjaznego i funkcjonalnego miejsca. Znajdziemy tu naturalne kolory m.in brązy, beże czy zielenie, które podkreślą wnętrza. Reprezentatywne są meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, metal czy ceramika. Zazwyczaj są one efektem ręcznej pracy i mają wyraźne znaki zużycia. Wnętrza są przytulne i ciepłe, często zawierają elementy związane z przyrodą, najczęściej rośliny i zwierzęce motywy. W przestrzeni rustykalnej nierzadko wykorzystuje się materiały, które służyły dawniej, przerabiając je na dekoracje np. stara belka czy kowadło. 

Meble w stylu rustykalnym 

Meble w stylu rustykalnym często są wykonane z drewna sosnowego, jodłowego czy dębowego. Zazwyczaj są ręcznie robione, dzięki czemu posiadają unikalne cechy jak np. niedoskonałości czy delikatne rysy. Meble rustykalne mają proste i funkcjonalne kształty z dodatkowymi elementami skrzyń, szuflad czy półek. Zazwyczaj są zdobione metalowymi okuciami, gałkami czy klamkami. W rustykalnym stylu znajdziemy również meble tapicerowane w postaci kanap, foteli czy puf, które są wykonane z naturalnych tkanin, głównie lnu i bawełny. Często też posiadają one dekoracyjne frędzle czy przeszycia. Tak dopasowane wyposażenie wkomponuje się w modę rustykalną i stworzy niekonwencjonalne, hipnotyzujące wnętrza. 

drewniane schody i białe ściany w korytarzu

Rustykalne oświetlenie  

Oświetlenie w stylu rustykalnym jest zazwyczaj ciepłe, oddziałuje to pozytywnie na nasze samopoczucie i nastrój. Popularne są lampy wykonane z drewna – stołowe, podłogowe czy sufitowe, które często mają proste i geometryczne kształty. Lampy rustykalne często posiadają też niejednokrotnie specyficzne elementy jak: gałki, klamki czy ozdobne przewody, które nadają im charakteru. Innym popularnym rodzajem oświetlenia w tej stylistyce są wszelkiego rodzaju świece używane do nadania przytulnego i intymnego klimatu. Świeczniki rustykalne przeważnie są wykonane z metalu lub drewna i często mają proste i geometryczne kształty. 

Kluczowe są dodatki 

Dodatki do rustykalnych wnętrz mogą być różne, ale często skupiają się na naturalnych materiałach i prostych formach. Oto kilka przykładów: 

Dla kogo jest styl rustykalny? 

  • dywany – w stylu rustykalnym często są wykonane z naturalnych materiałów, takich jak wełna lub bawełna,
  • tkaniny – podkreślą Twój styl i charakter mieszkania,
  • zdjęcia i obrazy – najlepiej, aby przedstawiały przyrodę, takie jak drzewa, kwiaty czy krajobrazy,
  • ceramika – zwłaszcza ręcznie robiona, będzie doskonałym uzupełnieniem wnętrz,
  • dekoracje ścienne – najlepiej zapełnią pustą przestrzeń,
  • rośliny – są częstym dodatkiem do rustykalnych wnętrz, ponieważ naturalne elementy zawsze pasują do tego stylu. Poza elementem dekoracyjnym uzupełnią także aspekty związane z naturą i wyjątkowym klimatem.

Styl rustykalny jest szczególnie odpowiedni dla osób, które cenią sobie naturalność i prostotę, a także chcą mieć przytulne i ciepłe wnętrza. Jest to trend, który przypomina o naturze i życiu na wsi, dlatego sprawdzi się u Ciebie, jeśli lubisz kontakt z przyrodą, cenisz sobie spokój i relaks. Wybierany jest on najczęściej przez fanów rękodzieł i rzemiosła oraz tych, którzy chcą mieć w posiadaniu przedmioty jedyne w swoim rodzaju. 

rustykalna kuchnia z wyspą

Zapomnij o nudnych wnętrzach z nami

Styl rustykalny to niezwykle wyszukane i piękne wnętrza, które komponują się z naturą i sielankowym klimatem. Doskonale łączy w sobie materiały takie jak drewno, cegła czy rzemiosła ręczne. Jeśli urządzanie wnętrz sprawia Ci trudność, nie zwlekaj i napisz do nas. Projektanci z NARYSUJEMY stworzą kompletny projekt wnętrza, który spełni Twoje oczekiwania. Pracujemy stacjonarnie na terenie Warszawy, natomiast współpracę zdalną podejmujemy na terenie całego kraju. Stworzymy dla Ciebie projekt w rustykalnym stylu, który pokochasz za jego naturalne i dopracowane detale.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym się charakteryzuje styl rustykalny?

Cechą charakterystyczną tego stylu są wszelkie naturalne materiały i dodatki takie jak drewno, cegła czy glina.  Wnętrza są w jasnych kolorach wypełnione elementami przyrody w postaci kwiatów czy obrazów o tożsamej tematyce.

Jakie kwiaty w stylu rustykalnym?

Polecamy głównie żywe kwiaty. Pozwoli to nadać niezwykły klimat wnętrzom oraz podkreślić kontakt z naturą. Najlepiej umieścić je w glinianych czy drewnianych donicach.

Jakie dodatki do stylu rustykalnego?

Świetnie sprawdzą się dywany wykonane z naturalnych materiałów np. wełny czy bawełny, ręcznie wykonane miski czy obrazy. Nie można zapomnieć także o żywych kwiatach. To wszystko stanowi element rozpoznawczy rustykalnego stylu.