Rozdziały:
UROKI STYLU RUSTYKALNEGO
Nazwa rustykalny pochodzi od francuskiego słowa “rustique”, czyli ludowy, polny, wiejski. Został wymyślony na przełomie XIX i XX wieku przez amerykańskiego przedsiębiorcę Thomasa Lee. Wykonał on krzesło przypominające stary fotel złożony z 11 części. Mebel i inne projekty zrobiły ogromną furorę, znalazły się w domkach letniskowych i na tarasach. Wspomniany styl został rozpowszechniony na całym świecie, a teraz po raz kolejny wraca do łask.
Nurt rustykalny bazuje na neutralnych kolorach ziemi. Jako dodatki świetnie się sprawdzą antyki, miedziane lub podstarzałe złoto i wszystko, co ręcznie robione. Podstawą podłogi może być drewno, terakota w ceglastym kolorze lub płytki w staroświeckie wzory. Ściany we wnętrzach są celowo zacierane, aby zyskały nierówną powierzchnię. Najlepszym wyborem będzie pomalowanie ich na biało lub naturalnymi odcieniami beżu. W tekstyliach dominuje len i bawełna.
SALON W STYLU RUSTYKALNYM
Najważniejszym elementem w aranżacji salonu jest drewno. Wykorzystujemy je na podłodze i suficie. Dobrym pomysłem jest też wprowadzenie elementów kamienia na ścianę i powieszenie na niej na przykład telewizora. Meble najlepiej jakby były wykonane w stylu surowym, niepolerowane. W salonie prym wiedzie kanapa lub łóżko wyłożone poduszkami z grubego płótna.
Na środku może stanąć rustykalna ława, a obok dla kontrastu fotel ze skórzanym siedziskiem typu Butterfy. Źródłem światła niech będzie lampa w kształcie drewnianego koła z umieszonymi na nim niczym nieosłoniętymi żarówkami lub żyrandol z imitacją świec. Można się zastanowić nad zakupem kominka z otwartym paleniskiem, który ociepli rustykalne wnętrze.
STAROŚWIECKA RUSTYKALNA SYPIALNIA
W sypialni koniecznie niech znajdzie się łóżko z drewnianą ramą i zagłówkiem lub współczesny model o twardym oparciu. Za nim można zdecydować się na ścianę wykonaną z desek. Wnętrze podkreśli dobrana pościel z tkaniny o delikatnej fakturze lub haftowanej z ażurowymi wstawkami. Do pościeli dołóżmy kołdrę w poszwie z wycięciem w kształcie rombu. Dopełnieniem przytulności sypialni będą pledy i koce. W pomieszczeniu może też stanąć szafa o wyraźnie zaznaczonej metryczce.
STYL RUSTYKALNY – KUCHNIA
Kuchnia w stylu rustykalnym może być nowoczesna z drewnianymi dodatkami w postaci stropów i blatu. Warto zakupić te najwyższej jakości, będą bowiem miały kontakt z dużą ilością płynów i jedzenia.
Meble w kuchni mogą mieć białe proste fronty oraz uchwyty w kontrastowym kolorze. Postawmy stary rustykalny kredens, a na środku niech znajdzie się wiejski stół otoczony przez krzesła, niekoniecznie pasujące do kompletu. Dobrze będą się prezentować garnki miedziane i naczynia z nierównej ceramiki. Sprzęt AGD, typu kuchenka, piekarnik lub okap, stylizujmy na retro.
Na wolnej przestrzeni w kuchni można ułożyć wzorzyste kafelki, jednak muszą one idealnie się komponować z rustykalnym stylem, sprawdzą się na przykład jasne z kwiatowym wzorem.
ŁAZIENKA RUSTYKALNA
Łazienka powinna cechować się przede wszystkim prostotą. Wanna, umywalka i sedes w stylu retro będą tu na miejscu. Wiejskie klimaty podkreśli umywalka nablatowa w formie misy wsparta na drewnianym stoliku lub żeliwnej podstawie. W oknach powieśmy płócienne zazdrostki, a aranżacje może dopełnić mały wiejski stołek.
ANTYKI I DEKORACJE
Rustykalnym akcentem wnętrza zawsze jest drewno. Belki wykonane z tego surowca zarówno wiejskie, jak i eleganckie najlepiej prezentują się umieszczone w oświetlonych miejscach salonu i kuchni. Świetnie wyglądają na ścianach oraz suficie.
Nie wyrzucajmy mebli, które są stare. Zabytkową komodę użyj na toaletkę do łazienki lub jako półkę na książki. Wykorzystanie antyków pomoże Ci zaoszczędzić dużo pieniędzy. We wnętrzu świetnie się sprawdzą wiklinowe kosze, lampiony i suszone rośliny. Warto też dodać odrobinę sentymentu i ułożyć na kominku rodzinne zdjęcia. Wazy, wazony i świecznik w kolorze starego złota, jak i ręcznie wyrabiana ceramika, typu Kamionka, Bolesławiec, Koło, Fajans Włocławek, uzupełnią rustykalny styl.
Aranżacja przestrzeni w stylu rustykalnym to szansa na stworzenie wnętrza pełnego harmonii, komfortu i spokoju. Jakie cechy jeszcze wyróżniają ten styl na tle innych?
- kolory naturalne – beż i biel,
- prostota,
- ręcznie wykonane meble,
- naturalność,
- brak nowoczesnych materiałów,
- surowość,
- przemyślane dekoracje.
Zaprojektuj unikalne wnętrze
Projektowanie przestrzeni w stylu rustykalnym cieszy się coraz większą popularnością. Jeśli chcesz, aby Twój dom lub mieszkanie wyróżniało się na tle innych, zaplanuj jego aranżację z wyprzedzeniem i skorzystaj z usług firmy NARYSUJEMY. Masz wątpliwości? Zapraszamy do kontaktu! Nasi projektanci stworzą idealną aranżację Twojego wnętrza.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Skąd pochodzi styl rustykalny?
Nazwa rustykalny pochodzi od francuskiego słowa “rustique”, czyli ludowy, polny, wiejski. Został odkryty na przełomie XIX i XX wieku przez amerykańskiego przedsiębiorcę Thomasa Lee
Jakie cechy ma styl rustykalny?
W stylu rustykalnym nie ma miejsca na przypadkowe meble i dekoracje. Nie używamy nowoczesnych materiałów typu plastik czy tkanin syntetycznych. Styl rustykalny to naturalne barwy, najczęściej kolory ziemi.
Jaka ceramika pasuje do wnętrza rustykalnego?
Najlepiej sprawdzi się ceramika ręcznie robiona typu Kamionka, Bolesławiec, Koło, Fajans Włocławek. Wazy, wazony i świecznik w kolorze starego złota również pasują do wnętrza urządzonego w konwencji rustykalnej.