Image Alt

Powrót do secesji wnętrzarskiej

salon w stylu secesyjnym

Od zwierzęcych ornamentów do niekonwencjonalnych form

Na samym początku zadajmy sobie pytanie: z czym kojarzymy sobie secesję? Czy będą to drewniane lub metalowe ornamenty nawiązujące do flory i fauny, tendencja do niekonwencjonalnych kresek, a może zgrabne i nienaganne formy? Odpowiedzi będzie naprawdę wiele, co nie jest niczym zaskakującym. Nagromadzone pomysły przekształcą się w jedną, spójną wizję wymarzonego wnętrza.

Historia tego stylu sięga XIX wieku. Był on bardzo charakterystyczny dla wielu europejskich miast we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, a także w Polsce. Stanowczo sprzeciwiał się dotychczasowym nurtom artystycznym, w których notorycznie wykorzystywano różne figury geometryczne. Secesja uwielbiała nawiązywać do Matki Ziemi, która stroniła od harmonii, czystych i estetycznych linii. Znacznie bardziej preferowany był uporządkowany chaos – ożywiający każde pomieszczenie. 

jasna kuchnia z wyspą

Z czego jest znany ten styl?

Secesja nigdy się nie ograniczała! Codziennością dla niej było korzystanie z tradycyjnych przedmiotów i symboli znanych chociażby z Tokio, jak np. bonsai i kwiat wiśni. Poniżej przedstawiamy krótką listę, z którą łatwiej zaplanujesz taką aranżację:

  • stylizuj przedmioty na wzór kwiatów lub korzeni drzew,
  • porzuć symetrię na rzecz oryginalnych i niecodziennych mozaik,
  • pokuś się o różne tafle – czy to na blatach, szafach, witrażach lub stołach,
  • korzystaj z symboli fauny i flory, mogą być w postaci rzeźb, haftów i obrazów, 
  • łącz barwy nawiązujące do kamieni szlachetnych z tymi bardziej stonowanymi.

Nie możesz zrezygnować ze szkła. Od samego początku tego stylu, ten surowiec bardzo się rozwijał. Zawdzięcza to m.in Louise Tiffany, który w tamtych czasach prężnie rozwijał swój biznes zdobniczy. Poza nim, warto abyś spróbował wykorzystać metale, kamienie, drewno, jak i rozmaitą ceramikę.

Jakie dekoracje będą służyć takiemu designowi?

Jeżeli posiadasz okazałe okna, nie zmarnuj swojej szansy na spektakularny efekt. Wraz z odpowiednią dekoracją stworzą piękny pejzaż. Konieczne będą grube i długie, aż po samą podłogę zasłony. Najczęściej nawiązują do kompozycji kwiatowych. Możesz pozostawić je wolno bez ingerencji. Jednakże my proponujemy inny, ciekawszy pomysł. Skorzystaj z bogatych upięć, pasków, pasamoników, wstążek i sznurów. Spróbuj obwiązać nimi materiał, dzięki temu więcej światła dziennego wpadnie do Twoich pomieszczeń, a dodatkowo zyskasz niecodzienną dekorację.

Serce domu powinno być bogate w wiele przedmiotów dekoracyjnych. Zdobione koce z frędzlami, kwiaty, ręcznie robione naczynia, świece, lampiony i poduszki – są obowiązkowe. W jadalni będzie cieszyć oko kolorowy obrus, na którym położyć dopasowane chusteczki ozdobne.

Oświetlenie jest szczególnym elementem dekoracyjnym. To ono gwarantuje cudowną i przytulną atmosferę. Istnieje wiele form aranżacji światła. Zaczynając od naściennych lamp z osłoną i elementami z mosiądzu, kończąc na asymetrycznym, ciemnym żyrandolu.

witrażowa lampa

Meble secesyjne

Współcześnie meble dobierane są tak, aby były ergonomiczne, ale również cieszyły oko. Secesja również wyznaje tę zasadę. Jak wiadomo, styl ten był niezwykle uwielbiany przez artystów. Było to spowodowane faktem, że samo wyposażenie miało być swego rodzaju sztuką. Jeżeli będziesz szukał mebli w takim stylu, zadbaj o to, by były bogato zdobione. Najlepiej, jeżeli będzie to twór snycerski, np. wyrzeźbione róże, liście, ptactwo, motyle. Miłośnicy Alfonsa Muchy z pewnością skorzystają z połączenia natury z wizerunkiem młodej niewiasty. Stoły, krzesła, ramy powinny być bardzo dokładnie wyszlifowane – tak, aby mieniły się z daleka. Wybierając sofę, pomyśl nad modelem tapicerowanym, pikowanym lub w kolorze jasnej skóry.

Na sam koniec paleta barw

W takich wnętrzach łączymy barwy nienachalne i lekkie, takie jak: piaskowy, beige, biały i grafitowy – z nieco odważniejszymi, jak chociażby butelkowy, turkusowy, różowy i niebieski. Dzięki temu zabiegowi nigdy nie ulegniemy nudzie i monotonii. Ciekawą tendencją w takich aranżacjach jest to, że znaczna większość wyposażenia jest stworzona z ciemnego drewna, bądź też metalu.

secesyjny szklony regał w salonie

Urok piękna z secesyjnymi aranżacjami

Odkryj urok secesyjnego piękna w swoim mieszkaniu dzięki naszym doświadczonym projektantom wnętrz. NARYSUJEMY oferuje kompleksową pomoc w projektowaniu i aranżacji mieszkań w stylu secesyjnym. Zyskaj niepowtarzalne, artystyczne wnętrze, które odzwierciedli Twoją wyjątkową osobowość. Nasz doświadczony zespół architektów wnętrz zapewni Ci eleganckie, funkcjonalne i wyjątkowe mieszkanie, które zawsze marzyłeś mieć. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jaka stylistyka łączy odwagę z elegancją?

Naszą propozycją będzie awangardowy styl secesyjny, łączący w sobie wszystkie najlepsze cechy sztuki.

Jak łączyć kolory w stylu secesyjnym?

Spróbuj połączyć stonowane kolory, takie jak beż lub biel z odważnymi kolorami, jak błękitny, zielony i różowy.