Image Alt

Popatrz na świat przez duże okna

ciemne ściany w salonie

Okna w aranżacji wnętrz

W świecie wnętrzarskim coraz większą popularnością cieszy się wykorzystanie dużych okien. Aranżacja wnętrz z ich użyciem ma wiele zalet, takich jak większa ilość naturalnego światła, co przekłada się na lepszy nastrój domowników. Duże przeszklenia posiadają jednak liczne wady, z którymi należy zapoznać się przed podjęciem decyzji.

drewniana podłoga, białe ściany, duże okna

Wielkość okien w świetle prawa

Ilość oraz wielkość okien nie pozostaje jedynie pod kontrolą projektanta wnętrz lub inwestora. Dla wielu osób zaskakujący może okazać się fakt, że to konkretne przepisy odpowiadają za warunki, jakie musi spełnić budynek zamieszkany przez człowieka. Liczba okien nie stanowi w tym aspekcie wyjątku. Decyzją Ministra Infrastruktury każdy pokój, w którym domownicy przebywają dłużej niż cztery godziny jednego dnia, musi mieć stały dostęp do źródła naturalnego oświetlenia. Zapewne ten warunek spełnia większość pomieszczeń w domu, takich jak sypialnia czy salon. Inaczej sprawa wygląda w kwestii łazienki oraz kuchni. Ministerstwo Infrastruktury jasno określa również wielkość, jaką powinny mieć okna w pokoju, który przeznaczony jest na pobyt ludzki. Wytyczne przedstawia poniższa tabela.

 Rodzaj pomieszczeniaPokój, w którym światło słoneczne jest konieczne ze względu na przeznaczeniePokój przeznaczony  na pobyt ludzki
Stosunek powierzchni  okna do podłogi1:121:8

Ciekawą informacją jest, że powierzchnia okien liczona jest za pomocą jednostki, jaką jest światło ościeżnicy. Przepisowy rozmiar przeszklonej powierzchni można osiągnąć montując kilka mniejszych okien, jak i jedno, ale sporych rozmiarów. Zwykle przeszklenie dostosowane jest do rozmiarów, jakie posiada dany pokój, z uwzględnieniem przepisów prawnych. Obecnie najbardziej popularnym rozwiązaniem jest wybór oszklonych drzwi tarasowych z przesuwnym mechanizmem oraz dodatkowymi oknami fixami. To nowoczesne połączenie jest jednocześnie estetyczne i spełniające najwyższe standardy.

boazeria, duże okna

Dlaczego duże okna?

Stały dostęp do naturalnego światła jest niezwykle ważny dla zdrowia oraz psychiki człowieka. Brak jego dostatecznej ilości wpływa negatywnie na nastrój, koncentrację oraz sen. W niektórych przypadkach zbyt mały dostęp do światła słonecznego może wywoływać bóle głowy. Dlatego duże okna są celnym wyborem dla wszystkich, którym zależy na uniknięciu nieprzyjemnych skutków niedoboru naturalnego światła. Przez sporych rozmiarów przeszklenie, promienie słońca bez większych trudności będą mogły znaleźć się w pomieszczeniu. Dodatkowym plusem tej sytuacji jest fakt, że wnętrza z naturalnym źródłem oświetlenia prezentują się zazwyczaj bardziej efektownie. Pomieszczenie z dużym oknem będzie bardziej przestronne i przytulne, a przeszklenie optycznie powiększy pokój. Sporych rozmiarów okna mogą mieć formę drzwi tarasowych z przesuwanym mechanizmem. Takie rozwiązanie będzie zarówno estetyczne, jak i praktyczne. Tarasowe drzwi sprawiają nie tylko, że balkon staje się integralną częścią całego pomieszczenia. Są również sposobem na ocieplenie pomieszczenia za pomocą promieni słonecznych. Ta zaleta dużych okien będzie szczególnie przydatna podczas zimniejszych miesięcy, a jej efektywność zwiększy umieszczenie przeszkleń na południowej ścianie domu. W takim miejscu słońce będzie gościć w Twoim domu częściej i dłużej. Sposób montowania dużych okien nie jest bardziej skomplikowany od ich mniejszych odpowiedników. Pierwszym punktem montażu jest przygotowanie otworów oraz montaż konstrukcji. Następnie wykonuje się uszczelnienia ramy z murem, a dopiero potem następuje montaż szklenia.  Jedyny problem może stanowić rozmiar przeszklenia, dlatego warto zadbać o to, by osoby montujące były odpowiednio przygotowane do całej operacji. Spore przeszklenia są więc pełne zalet i same w sobie stanowią niezrównaną ozdobą domu.

Ciemne strony dużych okien

Aranżacja wnętrza z dużymi oknami lub przeszklonymi drzwiami niesie ze sobą nie tylko całą gamę pozytywnych aspektów, ale również sporo wad oraz wyzwań. Dogrzewanie pomieszczenia w naturalny sposób za pomocą dużych okien to kusząca perspektywa. Takie okna to jednak również miejsce, przez które ciepło może potencjalnie uciekać na zewnątrz. Dlatego planując zakup, warto wziąć pod uwagę czy okno posiada wysokiej jakości termoizolację oraz zadowalające współczynniki przenikania ciepła. Należy pamiętać, że duże okna mogą być szczególnie uciążliwe podczas miesięcy letnich, kiedy upalna pogoda nie zachęca do wyjścia na dwór. Masywne przeszklenia sprawią, że temperatura w pomieszczeniu stanowczo się podniesie, co nie dla każdego może okazać się przyjemne i komfortowe. Dlatego projektowanie wnętrz z dużymi oknami powinno uwzględniać również roletę zewnętrzną, która uchroniłaby pokój przed nadmiernym nagrzewaniem się. Duże okna nie sprawdzą się w domach położonych w ruchliwej okolicy. Wiele osób obawia się braku intymności i prywatności, gdyż duże przeszklenie zwiększa niebezpieczeństwo obecności niechcianych obserwatorów. Istnieje jednak bardzo proste rozwiązanie, które może skutecznie rozwiązać ten problem. Odpowiednio dobrane osłony będą przeszkodą nie do pokonania dla wścibskich sąsiadów. Takich rozmiarów okno staje się również łatwym celem podczas próby włamania, dlatego warto zainwestować w nowoczesne, antywłamaniowe systemy, takie jak zaczepy, klejenia czy grzybki.

szara sofa narożnik, parkiet, kryształowy żyrandol, duże okna

Duże okna i hałas

Wiele osób uważa, że obecność dużych okien w domu zwiększa natężenie hałasu, które dochodzi z zewnątrz. Może być to szczególnie uciążliwe, jeśli dom położony jest w ścisłym centrum miasta, niedaleko lotniska lub drogi szybkiego ruchu. Przeciwnicy posiadania przeszklonych drzwi uważają, że zdecydowanie gorzej niż murowane, szkieletowe czy drewniane ściany izolują akustycznie. Takie założenie można wsadzić między bajki i uznać za mit, ponieważ sporych rozmiarów przeszklenia nie są mniej dźwiękoszczelne, niż ich mniejsze odpowiedniki. Jednak zawsze jest to uzależnione od typu i jakości okien wykorzystanych podczas aranżowania wnętrz. Te z wyższej półki zawsze posiadają najwyższy poziom izolacji akustycznej, bez względu na rozmiar przeszklenia. Kupując okna, warto zwrócić uwagę na stopień współczynnika Rw, który oznacza stopień, w jakim szyba jest w stanie stłumić hałas, dobiegający z zewnątrz. Dźwiękoszczelne okna, których szyba połączona jest ze specjalistycznymi, akustycznymi foliami dodatkowo zwiększą ochronę przed denerwującymi odgłosami świata zewnętrznego. Taka konstrukcja posiada jeszcze jedną zaletę w postaci izolacji, która zmniejsza ryzyko utraty ciepła. Ochronę przed hałasem zapewni Ci również okno z grubszym pakietem szybowym, niż te obecne w standardowej wersji.

Odkryj potencjał swojego domu razem z nami

Dużych rozmiarów okna stanowią wyzwanie podczas aranżacji wnętrz. Nie będą pasowały do każdego typu wystroju, jednak przy ich odpowiednim dopasowaniu, pomieszczenie może sporo zyskać. Jeśli Twoim marzeniem jest wnętrze idealnie dopasowane do Twoich potrzeb, zapoznaj się z ofertą NARYSUJEMY. Jako grupa profesjonalistów działamy stacjonarnie na terenie Warszawy i okolic. Zdalnie na obszarze całej Polski, od lat projektujemy zachwycające wnętrza, wkładając serce w najmniejsze szczegóły oraz detale. Wierzymy, że dzięki naszej pasji do tworzenia unikatowych miejsc, razem stworzymy wnętrze, o jakim marzysz.