Naturalne światło w aranżacji wnętrz

szklana ściana w sypialni

Nasłonecznienie domu

Światło w mieszkaniu jest bardzo ważne dla naszego samopoczucia, jeśli go brakuje, wówczas czujemy się zmęczeni i rozdrażnieni. Jest to źródło wrażeń estetycznych, wpływa bardzo istotnie na aranżacje wnętrz, dlatego w lecie mamy więcej optymizmu i energii, a zimą jesteśmy apatyczni oraz zmęczeni. Jasne pomieszczenia są znacznie bardziej przyjazne. Ważne jest, aby dobrze zaprojektować przeszklenia i wpuścić do domu jak największą jego ilość. Światło to jeden z najważniejszych aspektów wnętrza, jeżeli nie zwracasz na, to uwagi, popełniasz błąd – bardzo często powielany przez kupujących.

Rola koloru w dobrze oświetlonym mieszkaniu

Jeżeli chcesz, aby Twoje wnętrze wydawało się jaśniejsze – zastosuj w nim:

  • biele,
  • pastele,
  • kremy,
  • szarości,
  • błękity.

Doskonale odbijają światło oraz sprawiają, że przestrzeń jest bardziej rozświetlona. W ten sposób można nieco zakrzywić i oszukać rzeczywistość, uzyskując zmierzony efekty jasnego wnętrza.

szklane drzwi w domu, czarno biała aranżacja

Okno w mieszkaniu

Projektując mieszkanie, najważniejsze jest, aby okno znalazło się w każdym z pomieszczeń – zapewnimy tym odpowiednią ilość światła i tlenu. To z kolei przełoży się na oszczędność w związku z mniejszym używaniem sztucznego oświetlenia. Słońce najlepiej i najdłużej operuje od strony południowej i to tam powinien być usytuowany pokój dzienny, w którym spędza się najwięcej czasu oraz jadalnia albo kuchnia. 

Ważnym jest również rozmiar okien. Jeżeli mamy odpowiednie parametry techniczne, nie musimy się obawiać, że duże przeszklenia ochłodzą nasze wnętrze. Spore okna to bezapelacyjny wyróżnik nowoczesnych przestrzeni. Jednak takie dogodności, związane z rozplanowaniem poszczególnych pomieszczeń, mamy tylko wtedy, kiedy budujemy dom. Kupując mieszkanie w bloku, zwykle nie jest możliwe albo bardzo ciężko rozwiązać problemy związane z niedostatkiem światła. Warto pamiętać, że duże okna mają jednak swoje minusy, a mianowicie  wymagają więcej uwagi – pokrywają się łatwo kurzem oraz zaciekami – wówczas przepuszczają mniej światła i po prostu nieestetycznie wyglądają. Jeżeli chcesz wyeliminować konieczność ich częstego mycia, to możesz zdecydować się na szyby samoczyszczące.

Przestrzenie, w których spędzamy mniej czasu, np. sypialnia albo łazienka, mogą być umieszczone na północnym–wschodzie, wtedy to rozbudzać będą nas promienie słoneczne. Jeśli Twój dom nie ma francuskich okien lub mebli o niskiej zabudowie i nie jest zlokalizowany w miejscu, gdzie światła naturalnego jest dużo, to nie trzeba się tym martwić, możesz zaimplementować wówczas zasłony lub delikatniejsze ramy okien. Na to, jak dużo wpada promieni słonecznych do środka mieszkania, ma wpływ to, co znajduje się po zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie okna. Nierzadko popełnianą pomyłką jest błędny montaż zadaszeń tarasowych, które to zatrzymują światło, a także zabudowywanie okien meblami.

czarno biała łazienka

Drzwi z szybą

Jednym z dobrych rozwiązań, które sprzyjają wnikaniu naturalnego światła do wnętrza jest wymiana drzwi pełnych na modele z szybą. Sprawią one, że nasze mieszkanie będzie wydawało się większe i bardziej przestronne. Nie musisz obawiać się o swoją intymność, ponieważ na rynku istnieją egzemplarze z szybami mlecznymi, strukturalnymi lub barwnymi, wybór jest ogromny. Jeżeli Twój przedpokój jest ciemny, również możesz wyposażyć go w drzwi wejściowe, które są przeszklone – istnieją szyby odporne na rozbicie (antywłamaniowe), są oznaczone klasą P4, wzmocnione folią PVB, a szyby dodatkowo w nich są klejone.

Elementy sprzyjające jasnej aranżacji

szklana balustrada, drewniana podłoga

Szybkim i prostym zabiegiem, który pomoże nam doświetlić pomieszczenie jest zastosowanie techniki odbicia. W tym celu możesz wykorzystać lustrzane elementy dekoracji i wystroju. Pomogą one rozproszyć światło i optycznie powiększyć przestrzeń, a jeżeli połączymy tę technikę z jasnym kolorem ścian oraz mebli – efekt będzie imponujący.

Innym ciekawym rozwiązaniem są lustrzane sufity, dostępne w różnych kolorach., Warto sięgnąć po elementy faktury świecącej, np. polerowane powierzchnie lub elementy stalowe. Zamiast matowych płytek najlepiej zastosować poler lub lappato, a nogi od stołu niech będą wykonane ze srebrzystej stali.

Świetliki

Jeżeli w pomieszczeniu nie masz opcji zastosowania okien stanowiących źródło naturalnego światła słonecznego, natomiast masz dostęp do dachu, jest dla Ciebie pewien ratunek, a mianowicie świetlik. Jest to konstrukcja stosowana na dachach skośnych – łączy ze sobą specjalnym przewodem otwór w dachu i otwór na suficie. Taka rura ma właściwości światłonośne, nawet po dużej ilości wygięć można doświetlić ciemne miejsce w domu. Świetlik możesz traktować jako element wspomagający lub niezależne źródło światła. Jeżeli więc chcesz, aby był niezależnym źródłem światła, możesz zastosować go w łazience, toalecie lub garderobie.

Zespół NARYSUJEMY pomoże Ci zaaranżować Twoje mieszkanie lub dom z maksymalną ilością naturalnego światła. Wykonujemy projekty na terenie Warszawy i okolic, a online w całej Polsce. Nasi eksperci to pasjonaci projektowania wnętrz, którzy na co dzień realizują marzenia klientów o jasnych przestrzeniach.

Pytania i odpowiedzi

Po co nam naturalne światło w domu?

Naturalne światło w domu jest ważne dla naszego zdrowia, samopoczucia i snu. Poprawia też estetykę wnętrza., Wykorzystanie naturalnego światła pomaga również zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Jakie kolory zastosować, by rozjaśnić pokój?

Aby rozjaśnić pokój i uczynić go bardziej przestronnym, warto zastosować jasne i neutralne kolory. Najskuteczniejsze będą biel, szarość oraz odcienie pastelowe. To one odbijają najwięcej światła.

Co to świetliki?

Świetlik to element architektoniczny, pozwalający rozświetlić wnętrze. Jest, to rodzaj okna dachowego umieszczonego na szczycie dachu, które pozwala na wpuszczenie światła do środka pomieszczenia.

Dlaczego okna są tak istotne we wnętrzu?

Okna pozwalają wpuścić do mieszkania światło naturalne oraz powietrze. Poprawiają jakość życia, a także wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Warto zwrócić uwagę na ich parametry, jak np. wielkość. Okna zmniejszają również koszty zużycia energii elektrycznej.