Początki stylu biedermeier

jadalnia z drewnianym stołem

Historia i filozofia stylu

Początek aranżacji biedermeier datuje się na dziewiętnaste stulecie, najsilniej rozwinął się on w dwóch państwach: w Niemczech oraz Austrii. Konflikty zbrojne, które te kraje prowadziły, odbiły się nie tylko na systemie ekonomicznym, ale również na całym aspekcie artystycznym, w tym na projektowaniu wnętrz. Problemy społeczeństwa przełożyły się na sposób tworzenia mebli – rzemieślnicy byli zmuszeni dopasować swoje dzieła, także dla tych “pospolitych” mieszczan, a nie jak dotąd dla bogatych szlachciców.

Onomastyka designu biedermeier jest bardzo interesująca, ponieważ nawiązuje ona do poezji Kussmaula i Eichrodta, w której ważną postacią jest niejaki Wieland Biedermeier. Mężczyzna jest człowiekiem o prostej i poczciwej naturze, co równie trafnie określa całe wyposażenie w tym stylu. Miało ono dwie niezwykle ważne cechy: wyróżniało się ergonomicznością, a zarazem niezwykłym komfortem. Tylko wtedy istniała szansa na szybkie sprzedanie go nowym, mniej zamożnym konsumentom.

sypialnia z welurowym łóżkiem

Co jest cechą wnętrz biedermeier?

To, czego nie możemy im odmówić to spektakularna jakość i staranność podczas tworzenia wyposażenia przez rzemieślników. W przeciwieństwie do innych stylów z tych czasów będzie ono pozbawione zbędnych ornamentów. Zdarzają się delikatne zdobienia snycerskie lub meble malowane na czarno, tak aby wyglądały na wykonane z hebanu. Znaczna część wyposażenia jest stonowana i nieskomplikowana, a zarazem niezwykle szykowna m.in. przez błysk, idealnie wyszlifowanych elementów.

W tamtym okresie wiodącym trendem wykończeniowym było stosowanie cienkiej warstwy okleiny na powierzchni płyty meblowej. Dzięki temu zabiegowi nie istniała potrzeba sprowadzania egzotycznych desek drewna. Wystarczyły lokalne takie jak:

  • jodła,
  • sosna,
  • wiśnia,
  • orzech,
  • dąb.

Cały proces preparacji był bardzo złożony i wymagał niezwykłej uwagi. W konsekwencji dzięki temu powstawał zdumiewający efekt.

W stylu biedermeier dostępna jest szeroka paleta odcieni surowców użytych do obicia kanap, foteli i krzeseł. Wraz ze wzrostem zamożności mieszczan, kształt wyposażenia ulegał modyfikacjom, takim jak owalna forma i kształt wykończeń. Idealne będą więc zawinięte w dół podłokietniki, wywinięte do góry nogi stolików do kawy albo fantazyjnie pofalowane klamki.

Salon biedermeier

Pokój dzienny odgrywał niesamowicie ważną rolę w całym domu, można rzec, że najistotniejszą. Dlaczego? W tym miejscu właściciele spędzali najwięcej czasu – czy to z bliskimi, czy przyjmując znajomych i przyjaciół. Na środku pokoju musiał znaleźć się pokaźny, kilkuosobowy stół – zazwyczaj o kształcie okręgu, a do niego należało dołączyć miękkie, obite siedzenia. W rogach salonu mieściły się meble, takie jak sofa z podłużną górną częścią i wygodnymi podłokietnikami.

Kolejnym dowodem potwierdzającym istotę salonu, jest ilość rozmaitego wyposażenia, a szczególnie różnych powierzchni, na których możemy coś położyć lub po prostu na nich pracować. W takich wnętrzach możemy spotkać się ze stanowiskami szachowymi, eleganckimi biurkami, starymi maszynami do szycia, a nawet z osobnym miejscem do pisania korespondencji. Burżuazja, która preferowała kreatywnie i twórczo spędzać czas, często uzupełnia swoje wnętrza o wytworne instrumenty, jak choćby pianino.

Poza tym, obowiązkowo, każde wnętrze biedermeier było wyposażone w regał z książkami. Co współcześnie wydaje się nietypowe – w tamtych czasach zwykle posiadał on drzwiczki, ponieważ właściciele niechętnie przyznawali się do tytułów, które czytali.

jasny salon ze skórzaną kanapą

Dekoracje, które otulą cały dom

Cechą charakterystyczną dla takich wnętrz jest ich uroczy klimat, podkreślający istotę więzi, bliskości i komfortu. Zawdzięczają to przyjaznym barwom, jakim jest m.in. blady żółty, beżowy i brunatny. Kolory te gościły na tapetach, obrazach (portretach lub ukazujących krajobraz), jak i na wyselekcjonowanych akcesoriach. Istotne są ozdoby, takie jak: długie zasłony, poduszki welurowe, staromodne wykładziny, kwiaty, eleganckie nakrycia stołu oraz figurki wykonane z metali. Te najdroższe zwykle były chowane w przeszklonych regałach, zamkniętych na klucz.

zdobiony stolik w salonie

Elegancja i komfort we wnętrzach

Odkryj piękno i elegancję stylu biedermeier w swoim wnętrzu z NARYSUJEMY! Nasz doświadczony projektant wnętrz, ekspert w dziedzinie aranżacji wnętrz, stworzy dla Ciebie projekt, który odda hołd tradycji i komfortowi. Dzięki naszej wiedzy i kreatywności stworzysz wnętrze, które emanuje ciepłem i prostotą, jednocześnie zachowując wyrafinowany styl. Pozwól nam przekształcić Twoje wnętrza w unikalne miejsce, które odda hołd pięknu stylu biedermeier! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie są charakterystyczne meble dla wnętrza biedermeier?

Będą to meble proste, jednak niezwykle eleganckie. Bardzo często są pokryte cienką warstwą forniru, dzięki czemu możemy uzyskać bardzo ciekawy wygląd drewna.

Jaka może być ciekawa propozycja eleganckiego stylu?

Ciekawą propozycją eleganckiego stylu, jest biedermeier, o którym możesz przeczytać w tym artykule. Cechuje go klasyczna forma, jednak, mimo że należy do styli wytwornych, jego aranżacja nie musi być kosztowna.