Pies w mieszkaniu — o czym warto pamiętać?

beżowa sofa, pies na sofie

Aranżacja wnętrz dla Twojego najlepszego przyjaciela

Powiększając naszą rodzinę o psa, czujemy wielkie szczęście, ale i niepewność. Zastanawiamy się, jak stworzyć dla niego odpowiednie warunki, w których będzie czuł się dobrze i bezpiecznie. Szczeniak w mieszkaniu nie musi oznaczać potarganych poduszek i pogryzionych mebli, jeśli odpowiednio przygotujemy nasze wnętrze na przybycie nowego mieszkańca.

beżowa sofa, kolorowe akcenty

Wyznacz przestrzeń dla swojego psa

Pies potrzebuje specjalnie wydzielonej przestrzeni, dzięki której będzie mógł poczuć się w pełni swobodnie. Dom, w którym wkrótce ma zamieszkać czworonożny przyjaciel, powinien uwzględniać:

  • miejsce zabaw,
  • przestrzeń do odpoczynku z komfortowym posłaniem,
  • miejsce do spożywania posiłków.

Jeśli decydujemy się na zaadoptowanie szczeniaka, najlepszym miejscem do zabawy będzie przydomowy ogródek. Młode psy są pełne energii, którą z chęcią spożytkują na zewnątrz. Jeśli nie jesteśmy w stanie mu tego zapewnić, nic straconego. Właściciele mieszkań również mogą zdecydować się na psa pod warunkiem, że zadbają o odpowiednie zaprojektowanie wnętrza. Kluczowym aspektem jest zapewnienie zwierzęciu jak największej swobody ruchu. Bardzo ważne jest to, żeby pies po skończonej zabawie mógł udać się na odpoczynek. Z tego powodu jego legowisko nie może być w żaden sposób odgrodzone czy umieszczone w zamkniętym pomieszczeniu. Zapewnij psu stały dostęp do jego posłania, a to zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa. Przed podjęciem decyzji o adopcji czworonożnego przyjaciela, warto przeanalizować jaka rasa będzie najbardziej dopasowana do naszego stylu życia. Jeśli jesteśmy zwolennikami aktywności fizycznych, idealnym wyborem będzie terier lub owczarek. Tego typu psy potrzebują długich spacerów i intensywnych przeżyć, a zdecydowanie nie lubią siedzenia w miejscu czy leżenia na kanapie. Młode psy uwielbiają się bawić i gryźć, dlatego warto aranżować wnętrze w taki sposób, by ochronić przed zniszczeniem meble i wyposażenie. Zajęcie szczeniaka matą węchową, gryzakami i zabawkami pozwoli mu na wyładowanie energii w mniej destruktywny sposób.

golden retriver, szara sofa

Stawianie granic w mieszkaniu

Wprowadzenie szczeniaka do domu to dobry moment na wyznaczenie przestrzeni, po której będzie mógł swobodnie poruszać się w mieszkaniu. Przed tym warto pomyśleć o tym, jakie pokoje będą mogły być dla niego dostępne. Wielu właścicieli psów decyduje się na zakaz wstępu dla zwierząt do kuchni, gdzie przygotowywane są posiłki. Niektórzy z nich uważają, że dobrym pomysłem jest również zamknięcie dla psa drzwi sypialni ze względu na sierść, którą ciężko usunąć z poduszek czy kołdry. Jeśli komfort naszego snu i jedzenia stawiamy na pierwszym miejscu, z pomocą może przyjść specjalna barierka, która skutecznie powstrzyma szczeniaka przed wkroczeniem do zakazanej strefy. Może to być szczególnie pomocne w przypadku, gdy część naszych domowników cierpi na alergię. W takim wypadku pokoje, do których zwierzę nie ma wstępu mogą okazać się wybawieniem. Uczulenie na sierść może się nasilić w trakcie intensywnego kontaktu z psem, dlatego warto mieć to na uwadze, podejmując decyzję o przyjęciu pod swój dach czworonożnego przyjaciela. Naszym celem zawsze powinno być dobro zwierzęcia, dlatego decyzję o adopcji należy podejmować w sposób odpowiedzialny. Niektórzy miłośnicy czworonogów nie potrafią wyobrazić sobie snu bez swoich ulubieńców. Dlatego alergicy muszą pamiętać o częstej zmianie pościeli oraz materaca w sypialni, jeśli nie chcą doprowadzić do nasilenia się przykrych dolegliwości. Równie ważna jest regularna wymiana psiego legowiska, która powinna mieć miejsce co najmniej raz na siedem lat. Jednak, jeśli zauważymy nasilenie reakcji alergicznych, nie powinniśmy zwlekać tak długo. Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu to również ciężki okres, który młody pies powinien spędzić w odosobnieniu, ze względu na brak podstawowych szczepień. Z tego powodu może to być trudny czas zarówno dla zwierzęcia, jak i dla jego właściciela, jednak nawet wtedy powinno się zadbać o prawidłową higienę psa. W tym celu warto zdecydować się na zakup chłonnych podkładów, które tymczasowo mogą zastąpić poranne wyjścia na dwór.

mops, niebieski fotel

Przygotowanie domu na nowego członka rodziny

Okres przystosowania się do nowego miejsca i właścicieli może być stresujący dla każdego psa, jednak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu mieszkania, jesteśmy w stanie pomóc mu poradzić sobie z trudnymi przeżyciami. Zakup miękkiego posłania sprawi, że piesek będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo. Podobnie zadziała ciepły koc polarowy i poduszka, które otulą naszego przyjaciela. Odłączenie od matki jest trudnym przeżyciem dla każdego pieska, dlatego w pierwszych dniach warto obok legowiska szczeniaka ustawić przedmiot, który zapachem będzie kojarzył się z matką. Dzięki temu adaptacja do nowego miejsca przebiegnie łagodniej. Umieszczenie posłania od razu w docelowym miejscu, gdzie będzie stało przez resztę czasu, zwiększy poczucie stabilności u czworonoga i pomoże w wyznaczaniu granic w domu. Przy kupnie legowiska warto od razu zdecydować się na większy rozmiar, który sprawdzi się równie dobrze, gdy pies urośnie. W pobliżu miejsca do spania, warto zlokalizować również miski z wodą i jedzeniem oraz pudełko z zabawkami.  Projektowanie wnętrza, które będzie dostosowane do potrzeb zwierzęcia, wymaga usunięcia kilku przedmiotów, które mogłyby ulec zniszczeniu. Przed zaproszeniem szczenięcia do naszego domu, warto schować poduszki czy koce. Tymczasowe usunięcie dywanu będzie bardzo pomocne podczas treningu czystości, gdy pies może mieć największe trudności z załatwianiem się w odpowiednim miejscu. Z biegiem czasu będzie można stopniowo wprowadzać coraz to nowe elementy dekoracyjne, gdy będziemy mieć pewność, że nie padną ofiarą rozbrykanego szczeniaka. Dobrym rozwiązaniem, które zapewni psu więcej przestrzeni i pozwoli uniknąć szkód, jest usunięcie z podłogi niepotrzebnych przedmiotów. Wszelkie stojące lampy, ozdoby czy donice z kwiatami warto przenieść na wyższe półki. Należy jednak pamiętać o tym, aby ciężkie przedmioty nie znajdowały się zbyt blisko krawędzi szafek ze względu na bezpieczeństwo nowego członka rodziny. 

Zmień z nami swoje wnętrze

Projektowanie wnętrza, które zapewni najwyższy komfort zarówno psu, jak i jego właścicielowi to trudne i wymagające zadanie. NARYSUJEMY przychodzi z pomocą wszystkim miłośnikom czworonogów, którzy zastanawiają się, jakie rozwiązania będą dla nich najlepsze. Korzystając z naszych usług, znajdziesz odpowiedź na każde pytanie, dotyczące projektowania i aranżacji Twojego wymarzonego wnętrza. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy od lat projektują wnętrza w Warszawie i okolicach z pasją i profesjonalizmem. Wierzymy, że dzięki wspólnej pracy stworzymy miejsce, które w pełni zadowoli zarówno Ciebie, jak i Twojego przyjaciela na czterech łapach.