Pierwsze kroki w aranżacji wnętrz

beżowa sofa, drewniana podłoga, jasne ściany

Podstawowe wskazówki

Nie każdy jest profesjonalnym projektantem wnętrz, ale wielu z nas chciałoby mieszkać wygodnie, estetycznie i tak, by po prostu dobrze czuć się we własnym lokum. Dlatego tak ważne jest poznanie podstawowych zasad, które z pewnością przydadzą się na początkowym etapie aranżowania przestrzeni życiowej.

czarne ściany w salonie, biała sofa

Wykorzystanie potencjału dostępnej przestrzeni

Stara kamienica czy drewniany dom z bali z pewnością posiadają atuty, które warto wyeksponować. Jeśli więc na przykład mieszkasz w budynku, który został zbudowany wiele lat temu, to przyjrzyj mu się uważnie, zanim postanowisz dokonać radykalnych zmian. Może znajdziesz w nim zabytkowe, dębowe drzwi lub belki w suficie, które pochodzą z początku XIX wieku. Pozostawienie elementów oryginalnego wyposażenia z pewnością nada wnętrzu przytulnego charakteru, a jego właścicielowi pozwoli zaaranżować przestrzeń w niebanalnym stylu.

Racjonalne planowanie wydatków

Wspaniale, jeśli na planowaną inwestycję można przeznaczyć jak największą ilość pieniędzy. Niestety zwykle jest tak, że wyobrażenia i plany nie idą w parze z ograniczonym budżetem. Dlatego niezwykle istotne jest, by skrupulatnie i szczegółowo ocenić, jak dużo środków możemy przeznaczyć na planowany remont. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której zabraknie  funduszy na pokrycie niespodziewanych wydatków.

Dokładny kosztorys to w przypadku projektowania wnętrz niezwykle istotna kwestia. Pozwoli on na rozsądne rozdysponowanie dostępnymi pieniędzmi tak, by nie zabrakło ich na wszystko, czego potrzebujesz. Warto również zadbać o pewien zapas środków, które mogą okazać się niezbędne, gdy postanowisz dokonać pewnych zmian w projekcie lub pojawi się konieczność zwiększenia zakresu prac.

szare kafelki w łazience, wanna wolnostojąca

Śledzenie trendów zamiast kopiowania

Podczas planowania zmiany wyglądu mieszkania warto podpatrywać, jak robią to inni. Czytanie magazynów wnętrzarskich, oglądanie programów telewizyjnych poświęconych tematyce aranżacji wnętrz, a nawet rozmowy ze znajomymi to wszystko może okazać się niezwykle pomocne. Pozwoli na zorientowanie się, jakie materiały stosuje się obecnie podczas projektowania przestrzeni, jaki styl zastosować w poszczególnych pomieszczeniach. Nie oznacza to jednak, że musisz podążać określoną drogą, którą wyznaczają panujące trendy. Ważne, by w swoim domu czy mieszkaniu czuć się przede wszystkim komfortowo i zachować umiar, który pozwoli na wykorzystanie potencjału miejsca, a jednocześnie zapewni wygodę.

Nie bój się także przełamywać obowiązujące schematy. Jeśli czujesz się dobrze w określonej kolorystyce, ale nie jest ona zbyt popularna w danym pomieszczeniu, to pozwól sobie na tę odrobinę ekstrawagancji. To Ty będziesz mieszkał w danej przestrzeni, więc powinna ona być przede wszystkim zgodna z Twoimi upodobaniami.

lamele, białe meble kuchenne

Masz pytania? Zgłoś się do nas!

Zdajemy sobie sprawę, że powyższe rady są jedynie wskazówką i mogą nie ustrzec Cię przed błędami. Możesz nadal odczuwać obawę przed wprowadzeniem zmian w swoim domu. Dlatego nie bój się pytać i prosić o pomoc. W naszej firmie postaramy się o to, by aranżacja wnętrz przestała być dla Ciebie czymś, co wywołuje jedynie stres i zniechęcenie. Projektanci NARYSUJEMY doradzą, odpowiedzą na pytania i zaprojektują Twoją przestrzeń tak, byś czuł się w niej swobodnie i komfortowo.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy każdy element pierwotnego wystroju powinno się zachować?

Niekoniecznie. Wiele zależy od wyglądu danego elementu. Jeśli jest on bardzo zniszczony, to odrestaurowanie go będzie wiązało się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Decyzja więc zależna jest od tego, czy jesteśmy gotowi na dodatkowy wydatek.

Czy warto oglądać i czytać materiały związane z remontem przed jego rozpoczęciem?

Tak, jeśli chcesz posiadać informacje na ten temat. Nie jest to jednak warunek konieczny, jeśli zaufasz profesjonalistom. Oni dysponują wiedzą i doświadczeniem, dzięki którym będą wstanie pomóc Ci na każdym etapie prac.