Piękne i współczesne wnętrza lagom

rośliny, kwiaty w salonie

Szwedzki styl wnętrzarski – lagom

Z pewnością słyszałeś już kiedyś o hygge – jest on związany ze stylem życia, jak i stylem wnętrzarskim powszechnym w domostwach duńskich. Jako że Szwedzi nie chcieli pozostać bez własnego designu, stworzyli alternatywną wersję aranżacji skandynawskiej. Lagom nie jest jedynie wyznacznikiem stylu, jest to nauka odzwierciedlająca się m.in. w sposobie życia oraz na filarach zrównoważonego rozwoju. Nieruchomości w tym kraju słyną z pięknego wyposażenia wysokiej jakości, kierując się zasadą eco–friendly.

Główną regułą tego stylu, jest tzw. “aurea mediocritas” – złoty środek. Projekty stworzone na wzór szwedzki podbijają współczesne trendy, szczególnie te związane z wykorzystywaniem motywu fauny i flory. Szwedzi uważają, że ich obecność ma bezpośrednie przełożenie na prywatne szczęście człowieka. Jak wyglądają pomieszczenia kierujące się szwedzkim sznytem? Tego dowiesz się z tej lektury.

grafitowa lampa

Cechy charakterystyczne

To, co jest charakterystyczne dla każdego stylu skandynawskiego, to powszechna powściągliwość i rozwaga przy doborze akcesoriów i mebli. Z tego powodu mieszkańcy Szwecji starają się, aby ich pokoje były pełne naturalnego światła, a do tego aranżują tylko to, co jest im naprawdę konieczne do komfortowego życia. Segregacja rzeczy, które posiadamy na dwie grupy, może okazać się bardzo pomocna. Do pierwszej z nich zaliczymy funkcjonalne przedmioty (obowiązkowe dla każdego domostwa), takie jak kanapa, blaty kuchenne, stoły, krzesła, standardowe sprzęty RTV, AGD itd., a także te, które darzymy sentymentem, jak zdjęcia czy pamiątki z podróży. Jeżeli okaże się, że nie jesteśmy w stanie przydzielić danego obiektu do żadnej grupy, to prawdopodobnie jest zbędny dla naszego domostwa.

We współczesnych designach podkreśla się istotę jakości, która zawsze wygrywa z niepotrzebnym przepychem. W lagom jest to aspekt ważny i widoczny we wszystkich projektach tej stylistyki. Wybieraj meble i dodatki, które zostały stworzone z trwałych surowców, jakimi są chociażby:

  • drewno dębowe,
  • drewno sosnowe,
  • bazalt,
  • piaskowiec,
  • kwarc,
  • ceramika.

Harmonia i związany z nią spokój jest obecna we wszystkich pomieszczeniach tego designu. W dużym stopniu przyczyniają się do tego rośliny umieszczone w każdym z pokoi. Szwedzkie biura lub apartamenty starają się wykorzystywać możliwości technologiczne, które są neutralne, albo korzystne dla środowiska. Stąd żarówki energooszczędne, panele fotowoltaiczne i filtry wody to powszechne rozwiązania.

grafitowa kanapa w pokoju

Pomysły na pokoje w szwedzkim stylu

W tym artykule już niejednokrotnie została podkreślona istota minimalizmu, ergonomiczności i komfortu, dlatego też salon w tym designie nie może odchodzić od tego standardu.

Zatem w owym pokoju obowiązkowa będzie sofa jasnej barwy czy wygodny narożnik przystosowany do ilości domowników lub ewentualnych gości. Obok postawimy spory stolik, na którym zmieszczą się małe posiłki lub dodatki, jakimi są np. kwiaty. Dysponując odpowiednią przestrzenią, pokuśmy się o małą biblioteczkę, w której poza ulubionymi lekturami, umieścimy rodzinne zdjęcia i pamiątki.

Na jakość snu przekłada się wiele czynników, dlatego szwedzkie sypialnie są urządzone w sposób nostalgiczny oraz zawierają liczne elementy nawiązujące do przyrody. Istotna jest sama rama łóżka – stworzona z naturalnego surowca, jak i powierzchnia do leżenia, która powinna być dopasowana do naszego ciała i jego potrzeb. Aby pokój nie wydawał się zbyt monotonny, zaaranżuj ciekawe lampki i stonowane pejzaże.

białe deski na podłodze w sypialni

Tworzymy idealne wnętrza

Odkryj harmonię w domu dzięki stylowi lagom! Nasz doświadczony projektant wnętrz z NARYSUJEMY pomoże Ci stworzyć przestrzeń idealnie zbalansowaną, prostą i pełną naturalnej elegancji. Dzięki naszemu projektowi w stylu lagom, poczujesz spokój każdego dnia. Skorzystaj z naszych usług projektowania i ciesz się idealnie dopasowanym mieszkaniem, które odzwierciedla Twoją harmonijną wizję życia. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie są odmiany stylu skandynawskiego?

Do najpopularniejszych należy m.in. styl hygge, natomiast design lagom, który pochodzi ze Szwecji, stale zyskuje na popularności. Jeżeli interesuję Cię szwedzka odsłona aranżacji, zerknij do naszego artykułu.

O czym należy pamiętać, projektując wnętrze w stylu szwedzkim?

Projektując wnętrze w stylu szwedzkim, pamiętaj, że jest to styl minimalistyczny, który czerpie inspirację ze świata przyrody, dlatego nie może w nim zabraknąć naturalnych elementów.

Jakie materiały są preferowane w stylu lagom?

W stylu lagom preferowane są materiały naturalne, takie jak drewno dębowe i sosnowe, bazalt, piaskowiec, kwarc, ceramika.

Jakie cechy charakteryzują wnętrza w stylu lagom?

Wnętrza w stylu lagom cechują się harmonią, spokojem oraz minimalizmem, a także wykorzystaniem technologii neutralnych lub korzystnych dla środowiska oraz roślinami umieszczonymi w każdym pokoju.