Nurt skandynawski w sypialni – estetyczny komfort

sypialnia w stylu skandynawskim

Słowem wstępu

Styl skandynawski to trend niezwykle uniwersalny, charakteryzujący się wyjątkową elastycznością. Dlatego też bardzo łatwo wprowadzić go do mieszkań zarówno nowych, wymagających urządzenia od podstaw, jak również podczas prowadzenia prac remontowych. Wnętrza w tej stylistyce są niesamowicie przytulne, łącząc orzeźwiająco surową estetykę z jasnymi barwami, a także ciepłymi akcentami. Z tego powodu nurt ten wybornie prezentował się będzie między innymi w wymarzonej sypialni!

miękki dywanik przy łóżku

Czym charakteryzuje się sypialnia scandi?

Sypialnia jest w mieszkaniu zdecydowanie miejscem szczególnym, służącym nam za oazę spokoju, w której odpocząć możemy po wysiłku dnia codziennego. W stylu skandynawskim liczy się przede wszystkim wysoki standard komfortu, tak bardzo ważnego dla wnętrza, w którym pragniemy zregenerować siły. Ponadto trend ten oferuje nienachalną, uspokajającą dla oka estetykę, pomagającą użytkownikowi zapaść w spokojny sen.

Z drugiej zaś strony, sypialnie w konwencji scandi charakteryzują się również:

  • dobrym oświetleniem,
  • otwartością przestrzeni,
  • jasną paletą barw.

Tego typu cechy zdecydowanie pomogą nam w sposób rześki i entuzjastyczny powitać każdy nowy dzień. Najpopularniejszymi kolorami będą tu biele i szarości, których nieprzytłaczającą subtelność w bardzo efektowny sposób podkreślić można bardziej wyrazistymi dodatkami w pastelowych barwach.

klient z projektantem wnętrz w mieszkaniu

Oświetlenie

Podstawą oczywiście jest główne źródło światła, umieszczone centralnie w górnej części pomieszczenia. Jednakże w przypadku sypialni powinna być to pojedyncza, niewielka gabarytowo lampa, aby intensywność światła nie przełamywała atmosfery wyciszenia wieczorem oraz nie naprzykrzała się zbytecznie podczas wcześniejszych, czy też ciemniejszych poranków (np. zimą).

Dodatkowo warto umieścić również lampki nocne. W zależności od ich roli, możemy je dobrać spośród różnych typów:

Typ lampy:Rola użytkowa:
Nowoczesne (metalowe bądź drewniane)Wszechstronna rola pozwalająca na użytkowanie jako dodatkowe źródło światła oraz bezpośrednio jako ergonomiczne lampki do czytania w łóżku.
Tradycyjne, z tekstylnymi abażuramiRola nastrojowa, lampki tego typu najlepiej sprawdzają się przy tworzeniu atmosfery, rozpraszając delikatnie emitowane przez nie światło.
KinkietyMogą stanowić doskonałe źródło światła ukierunkowanego (np. bezpośrednio na czytaną książkę), jak również nadawać sypialni wyjątkowego klimatu. Ich uniwersalność leży w dowolności rozmiaru. Mogą one być bardzo małe, prawie niewidoczne bądź większe, na ramionach umożliwiających swobodną regulację.
łóżko w konwencji scandi

Meble

Niezbędnym elementem sypialni w stylu skandynawskim, jest pokaźnych rozmiarów, miękkie oraz wygodne łóżko. Unikać należy niepotrzebnych zdobień, aby zachować charakterystyczną dla konwencji prostotę estetyki. Zagłówek w łóżku do takiej sypialni powinien być raczej drewniany, jednakże, jeśli zdecydujemy się na tapicerowany, to wybierać należy pokrycie pozbawione guzików, pikowań czy też innych, zbędnych ozdób.

Jeśli nie odpowiada nam drewno, to równie dobrze sprawdzi się łóżko wykonane z metalu, idealnie wpisujące się w charakterystyczną surowość wnętrz tej stylistyki. Najlepiej w takim wypadku wybierać meble w modelach:

  • czarnych,
  • kutych,
  • grafitowych.

Warto również przeznaczyć nieco miejsca na szafki nocne, na które będziemy mogli odłożyć przedmioty wieczornego użytku takie jak książki, czy też okulary do czytania, bez potrzeby podnoszenia się z łóżka. Na nich też umieszczać będziemy wcześniej wspomniane lampki nocne. Najistotniejszy jest tu wygląd modeli, który projektant pomoże dopasować do naszych indywidualnych upodobań. Szafki te mogą przybierać formy bardziej tradycyjne, lecz również mogą przypominać stoliki oraz inne nietuzinkowe formy. Oprócz otwartej półki, przyda się również szufladka, w której schować będziemy mogli delikatniejsze przedmioty.

Jeśli pozwala na to metraż, nie zaszkodzi również zastanowić się nad komodami oraz szafami służącymi do przechowywania odzieży. Powinny być to meble przede wszystkim o wysokim standardzie użytkowości, a więc pojemne na tyle, aby zmieściły się w nich wszystkie niezbędne nam części garderoby.

Dekoracje

W ogólnym spojrzeniu, sypialnie skandynawskie są raczej stonowane oraz spokojne. Jednakże w temacie elementów dekoracyjnych oznacza to, iż bardzo łatwo jest je ożywić. Już same ozdobniejsze zasłony czy też poduszki w nieco bardziej kontrastujących barwach, pozwolą nam osiągnąć efektownie satysfakcjonujący rezultat aranżacyjny.

Przestrzeń bezpośrednio nad łóżkiem, zdecydowanie uatrakcyjnią dekoracje ścienne takie jak, na przykład galerie obrazów tudzież zdjęć czy pocztówek. Zwłaszcza zdjęcia rodzinne oraz grafiki przedstawiające surowe krajobrazy Półwyspu Skandynawskiego, doskonale wpasują się w konwencję. Poeksperymentować można również z układem, rozmiarami oraz modelami ramek osiągając wystrój jak najbardziej zgodny z naszymi indywidualnymi preferencjami.

Podłogę można zagospodarować dodatkami zarówno stylowymi, jak i zwiększającymi komfort użytkowania takimi jak chodniki oraz dywaniki, które rano przywitają nasze nogi dużo milej od nieokrytego podłoża.

W przypadku okien, najlepiej wykorzystać delikatne, zwiewne tkaniny zamiast ciężkich zasłon czy firan. Całość wykończyć można przyozdabiając parapety naszymi ulubionymi roślinami doniczkowymi bądź nastrojowymi lampionami.

Luksus na wyciągnięcie ręki

NARYSUJEMY serdecznie zaprasza Państwa do współpracy, oferując najwyższej jakości pomoc w zaprojektowaniu i wizualizacji wymarzonego mieszkania. Z chęcią pomożemy również w wyborze wyposażenia i zaoferujemy profesjonalne doradztwo w kwestiach doboru materiałów, ergonomii i nie tylko. Polecamy naszą usługę fotorealistycznej wizualizacji wnętrz, dzięki której będą Państwo mogli dokładnie obejrzeć i spośród wielu wariantów wybrać aranżację skrupulatnie dopasowaną do Państwa preferencji. Działamy na terenie Warszawy oraz okolic, a także zdalnie na terenie całej Polski. Gorąco zachęcamy do współpracy i kontaktu.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jak prezentuje się sypialnia w stylu skandynawskim?

Sypialnie w stylu skandynawskim charakteryzują się przede wszystkim wysokim standardem komfortu oraz użytkowości, przedstawionymi w miłej dla oka, prostej estetyce. Nastrojowe oświetlenie, wygodne meble oraz funkcjonalny układ, pomogą nam zasnąć każdego wieczoru, zaś jasne barwy, duże okna i przestronność wnętrza spowodują, że entuzjastycznie powitamy każdy nowy dzień.

Czy do takiej sypialni nadaje się jedynie łóżko z drewna?

Otóż nie. Równie dobrze sprawdzi się łóżko wykonane z metalu, które doskonale wpasuje się w skromność i surowość wystroju. Jeśli zdecydujemy się na takie łóżko, to najlepiej jest wybierać modele kute, grafitowe lub czarne.