Minimalizm, sztuka funkcjonalnej prostoty  

minimalistyczna szafa na wymiar

SIŁA PROSTOTY

W dobie nieustannie zmieniających się trendów wnętrzarskich, styl minimalistyczny będzie idealną propozycją dla osób poszukujących ponadczasowych rozwiązań. Stylistyka ta zachowana jest w duchu harmonii, prostoty i wygody. Wszechobecny porządek to sposób na stworzenie własnej, domowej oazy spokoju, w której osiągniesz upragnione wyciszenie. Podążaj za poniższymi wskazówkami, aby urządzić pomieszczenie o minimalistycznym wykończeniu.  

FILOZOFIA MINIMALIZMU 

Estetyka ładu w połączeniu z niewymuszoną elegancją, której nie mogą oprzeć się architekci i projektanci wnętrz na całym świecie pochodzi z Japonii, czerpiąc z założeń filozofii zen, gdzie równowaga odgrywa znacząca rolę. To także powstały w latach 60. XX wieku kierunek w sztuce, wyróżniający się subtelnością w doborze środków. W podobny sposób minimalizm objawia się w designie – oszczędność w zakresie zarówno ilości przedmiotów, jak i kolorystyki, ponadto czyste linie, wysoka jakość materiałów, przestronność oraz funkcjonalność. Wszystko to nie prowadzi do ograniczenia komfortu życia, wręcz przeciwnie, praktyczne rozwiązania i wyzbycie się zbędnych rzeczy, daje poczucie wolności, ułatwia funkcjonowanie, a pomieszczenia zyskują nie tylko niepowtarzalny, ale również bardziej osobisty charakter.  

kuchnia w duchu minimalizmu

LESS IS MORE – WSKAZÓWKI ARANŻACYJNE 

Projekt wnętrza w duchu minimalizmu powinien być dobrze przemyślany, gdyż piękno ukryte jest w detalach – choć nienachalne, potrafią wykreować niezwykle ujmującą aranżację. Poznaj kilka praktycznych porad, które pomogą Ci stworzyć estetyczny, przyjemny w obyciu wystrój, o którym marzysz.  

1. MEBLE 

Nade wszystko niech dominuje funkcjonalność i prostota. Wybierając umeblowanie, kieruj się jakością, a nie ilością. Zrezygnuj z ozdób, postaw na gładką, jednolitą powierzchnię oraz czyste linie. Dużą uwagę zwróć na odpowiednie dobranie wyposażenia, aby komponowało się z klimatem wnętrza, gdyż minimalizm przykuwa wzrok, z tego też powodu każdy element wystroju ma znaczenie. Idealnie sprawdzą się meble na wymiar bądź modułowe – wszechstronność to cenny atrybut tej stylistyki, ponadto pomyśl o meblach tapicerowanych, co doda bardziej lirycznego nastroju.  

2. KOLORYSTYKA 

Paleta barw ogranicza się do kilku stonowanych odcieni, tworzących doskonałe tło dla minimalistycznego designu. Zaletą stosowania neutralnych nut kolorystycznych jest ich uspokajające działanie, uniwersalność, a także efekt przestronności, jaki dzięki nim uzyskasz. Postaw zatem w pomieszczeniu na: 

 • biel,  
 • szarość,  
 • beż,  
 • czerń,  
 • grafit.  

Jeśli pragniesz ożywić aranżację, wystarczy jasne kolory przełamać mocniejszymi. Pozwoli to na zachowanie spójności, równocześnie dodając dynamiki.  

3. MATERIAŁY I WZORY

Najważniejsze, aby wybierać najwyższej jakości materiały. Ponadto w dobrym guście są te jak najbardziej naturalne, choćby:  

 • drewno (jasne lub ciemne),  
 • szkło,  
 • metal,  
 • ceramika,  
 • stal,  
 • beton. 

Powyższe alternatywy są gwarancją trwałości, z tego względu będziesz mógł cieszyć się nimi przez długie lata. Gdy zechcesz odejść od nieco ascetycznego klimatu wnętrza, warto wykorzystać cieplejsze odcienie drewna, dodatki zaś utrzymać w stonowanych akcentach.  

Prostota charakterystyczna dla minimalistycznych przestrzeni odnosi się także do wzorów. Użycie ich może gustownie urozmaicić aranżację, aczkolwiek sięgnij do tego rozwiązania, jeśli jest ono absolutnie konieczne. W takim wypadku sprawdzą się finezyjne geometryczne wzory, kropki, paski albo kratka.  

wnętrze z lustrem, minimalizm

4. DODATKI

Jak mówią „diabeł tkwi w szczegółach”, dlatego warto o nie zadbać, tym bardziej, iż w estetyce minimalizmu są one niezwykle istotne. Ciekawym dopełnieniem pomieszczenia będą dywany, obrazy, zdjęcia lub rośliny. Jednak nie przesadzaj z ich ilością. Wyeksponuj tylko niektóre, resztę ukryj w komodach czy specjalnych pojemnikach do przechowywania. Książki w domowej biblioteczce uporządkuj, umieszczając za drzwiczkami witryny. Dobrze, aby dodatki były nie tylko ozdobą, ale równocześnie pełniły funkcję praktyczną. Dzięki temu zyskasz wnętrze zarówno przytulne, jak i wydajne.  

5. OŚWIETLENIE

Światło w pomieszczeniu niech będzie przede wszystkim naturalne – ciepłe, niemęczące wzorku. Podkreślisz wtedy elementy wyposażenia, ponadto nadasz przestronności oraz harmonijnego klimatu. Dobre, neutralne oświetlenie to także stylowe tło dla aranżacji. Niech w Twoim domu pojawią się dodatkowo duże lustra, optycznie powiększające pokój, ofiarując tym samym więcej upragnionego blasku.  

6. PORZĄDEK

Zmniejszenie liczby przedmiotów to nie tylko przyjazne środowisku rozwiązanie. Mniej dekoracji pomaga utrzymać porządek w mieszkaniu bądź domu bez dużego wysiłku. Szczególnie że według filozofii, z której czerpie minimalizm, zarówno w życiu, jak i poza nim należy dążyć do równowagi. Trudno jednak uzyskać docelowy spokój w nieuporządkowanym pomieszczeniu. Dlatego przechowuj wszelkie tekstylia poza zasięgiem wzroku oraz zadbaj o czystość we wnętrzach, a nic nie zakłóci Twojego zen.  

minimalistyczne detale we wnętrzach

Styl minimalistyczny to nowoczesna elegancja cechująca się czystością form. W myśl koncepcji „mniej znaczy więcej” pamiętaj, że ważniejsze od ilości, są takie atrybuty jak: jakość, funkcjonalność, ład, a nade wszystko komfort. Wszystkie aspekty składające się na ten design pozwalają stworzyć przestrzeń przytulną, w której otoczeniu poczujesz niesłabnącą radość, tym bardziej że prostota jest cechą wnętrz niezwykłych.  

STYL MINIMALISTYCZNY W TWOICH WNĘTRZACH

Niesłabnąca popularność naturalnych pomieszczeń świadczy o ich wysokim poziomie funkcjonalności, ponadto niebywale atrakcyjnym wyglądzie. Zaproś zatem styl minimalistyczny w swoje progi i poczuj, jak smakuje piękno subtelności. Pomogą Ci w tym specjaliści z NARYSUJEMY, którzy codziennie aranżują nowe wnętrza na terenie Warszawy oraz zdalnie w całej Polsce. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jakie są najważniejsze cechy stylu minimalistycznego?

Przede wszystkim to zachwycające elegancką funkcjonalnością wnętrza o prostych wykończeniach, które wprowadzają ład, harmonię i porządek. Najważniejsze, abyś czuł się komfortowo i zgodnie z filozofią zen osiągnął równowagę.  

Jak aranżować wnętrze w duchu minimalizmu?

Postaw na proste formy, neutralne barwy i ogranicz ilość przedmiotów do niezbędnego minimum. Oczywiście nie chodzi o wyrzucenie wszystkiego, ale o przemyślaną aranżację. Minimalistyczne wnętrza powinny cechować się funkcjonalnością, zatem sięgaj po praktyczne rozwiązania.