URZĄDZAMY MIESZKANIE W MINIMALISTYCZNYM STYLU

otwarta przestrzeń mieszkania

Kilka słów o minimalizmie

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z nadmiernym konsumpcjonizmem, który zanieczyszcza i wyniszcza planetę. Dążymy do tego, aby mieć wszystkiego dużo: ubrań, pieniędzy, dodatków, samochodów, mieszkań. Społeczeństwo sprzeciwiając się temu, stworzyło nurt minimalizmu, który mówi o tym, że im mniej, tym lepiej. Minimalizm można rozumieć na różne sposoby: oszczędzanie pieniędzy, zakup tylko niezbędnych rzeczy, pozbywanie się niepotrzebnych, używanie małej ilości składników w kuchni. Tę filozofię można także wprowadzić do wyposażenia wnętrz. Stawiamy przede wszystkim na wygodę, przestronność, jasność oraz stronimy od przepychu.

Nie wiemy dokładnie, skąd wziął się nurt minimalizmu – możemy domniemywać, że zaczęło się od Japończyków, którzy bardzo oszczędnie urządzają swoje wnętrza. Minimalizm lubią także Szwedzi, którzy wyznają filozofię zachowania złotego środka. Możemy to zaobserwować w sklepie Ikea, który powstał właśnie w Szwecji i zdobył uznanie na świecie.

jasny, oświetlony salon, białe meble, szare ściany

Kolory oraz dobór materiałów

Styl minimalistyczny nie potrzebuje wyszukanych, krzykliwych kolorów. Chodzi o to, żeby wszystko było ze sobą spójne i harmonijne. Wybierzmy zatem beże, biel, szarości, jasne, pastelowe odcienie. Takie kolory pozwolą na wyeksponowanie dodatków i mebli. Dużą rolę odgrywają naturalne materiały – świadczą one o solidnym wykonaniu i długowieczności. Możemy śmiało wykorzystać drewno, metal, szkło, beton, ceramikę czy stal. Drewniana podłoga w połączeniu z meblami o geometrycznych kształtach oraz jasnymi ścianami sprawią, że wnętrze optycznie się powiększy i rozświetli.

Oszczędność w dodatkach

Minimalizm cechuje się bardzo niewielką ilością dodatków i zdobień, wybierając tylko te pasujące, niezbędne i potrzebne. Jasne wnętrza sprawiają, że dodatki w pomieszczeniu zyskują na uwadze, przechodząc na pierwszy plan. Wykorzystujmy solidne, dobrej jakości materiały, które będą przystrajać nasze wnętrze. Możemy zainwestować w obrazy malowane na płótnie, bujną roślinność, proste ramki na zdjęcia. Pozwoli to na wprowadzenie przytulności do mieszkania, które może się wydawać nazbyt surowe. Na sofie umieść poduszki z naturalnych materiałów takich jak: bawełna, len, kaszmir czy jedwab.

lniane poszewki w sypialni, szara sofa, białe meble

Dla kogo?

Styl minimalistyczny posiada ogrom zalet, na które zwraca uwagę wiele osób, zaczynających swoją przygodę z aranżacją wnętrz.

  • Jedną z nich jest łatwość w utrzymaniu czystości. Ze względu na małą ilość przedmiotów w mieszkaniu, ograniczają one zbieranie niepotrzebnego kurzu.
  • Również mała ilość dywanów czy zasłon okażą się odpowiednie dla alergików. Wybierając najważniejsze przedmioty do danego pomieszczenia, wpływamy na ich funkcjonalność i jakość, co pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.
  • Minimalizm wymaga wręcz utrzymania czystości, a z racji niewielkiej ilości przedmiotów wokół siebie czujemy się zrelaksowani, a w naszym życiu panuje większy spokój. Porządek wpływa również na naszą koncentrację, więc jeżeli pracujemy z domu, to jest to idealne rozwiązanie.
  • Minimalizm możemy polecić również tym, którzy rzadko zmieniają wystrój mieszkania – styl ten nigdy nie przestaje być w modzie, wygląda świeżo i elegancko bez względu na aktualne trendy.
szara kuchnia, beżowe krzesła

PROJEKTOWANIE WNĘTRZ TO NASZA SPECJALNOŚĆ

Minimalizm w mieszkaniu odwdzięcza się pięknem i praktycznością, a panująca w nim harmonia poprawia nam samopoczucie. Zaczynając przygodę z aranżowaniem wnętrz, warto spisać sobie wszystkie założenia, przemyśleć plan i się go trzymać. Może okazać się, że potrzebujemy pomocy fachowca. Polecamy firmę NARYSUJEMY, która zadba o każdy szczegół Twojego mieszkania i spełni wszystkie oczekiwania. Mieszkanie możemy uczynić funkcjonalnym, tylko mając świadomość własnych potrzeb. Pokaż nam swoją koncepcję, a my zajmiemy się resztą!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Dla kogo będzie odpowiedni styl minimalistyczny?

Styl minimalistyczny posiada wiele zalet. Jedną z nich jest łatwość w utrzymaniu czystości. Ze względu na małą ilość przedmiotów w mieszkaniu ograniczymy zbieranie niepotrzebnego kurzu. Również mała ilość dywanów czy zasłon okażą się odpowiednie dla alergików. Minimalizm możemy polecić również tym, którzy rzadko zmieniają wystrój mieszkania – styl ten nigdy nie przestaje być w modzie, wygląda świeżo i elegancko bez względu na aktualne trendy.

Jakie dodatki do minimalistycznego mieszkania?

Minimalizm cechuje się bardzo niewielką ilością dodatków i zdobień, wybierając tylko te pasujące, niezbędne i potrzebne. Jasne wnętrza sprawiają, że akcesoria w pomieszczeniu zyskują na uwadze, przechodząc na pierwszy plan. Wykorzystujmy solidne, dobrej jakości materiały, które będą przystrajać nasze wnętrze. Możemy zainwestować w obrazy malowane na płótnie, bujną roślinność, proste ramki na zdjęcia.

Jaka jest geneza stylu minimalistycznego?

Nie wiemy dokładnie, gdzie zapoczątkował się nurt minimalizmu – możemy domniemywać, że zaczęło się od Japończyków, którzy bardzo oszczędnie urządzają swoje wnętrza. Minimalizm lubią także Szwedzi, którzy wyznają filozofię zachowania złotego środka. Możemy to zaobserwować w sklepie Ikea, który powstał właśnie w Szwecji i zdobył uznanie na świecie.

Jakie kolory do wnętrza w stylu minimalistycznym?

Wybierzmy beże, biel, szarości, jasne, pastelowe barwy. Takie odcienie pozwolą na wyeksponowanie dodatków i mebli. Dużą rolę odgrywają naturalne materiały – świadczą one o solidnym wykonaniu i długowieczności. Możemy śmiało wykorzystać drewno, metal, szkło, beton, ceramikę czy stal. Drewniana podłoga w połączeniu z meblami o geometrycznych kształtach oraz jasnymi ścianami sprawią, że wnętrze optycznie się powiększy i rozświetli.