Mieszkanie w stylu loft

ciemny salon z kuchnią, ciemno szare ściany, ciemne meble kuchenne

Jak powstawał styl loftowy?

Loftowe wnętrza stają się obecnie elementem naszej kultury. Wyznaczają trendy w architekturze, a także w sztuce. Obiekty, które zostały już zapomniane, dostają nowe życie. Architekci wykorzystali potencjał starych fabryk, magazynów oraz innych obiektów przemysłowych i dali im nową duszę. Loft to nic innego jak strych, poddasze – tłumacząc z angielskiego. Inspiracją dla powstania tego stylu były stare, opustoszałe hale, fabryki i inne obiekty industrialne. Z czasem pojawił się także w mniejszych metrażowo mieszkaniach, domach czy przestrzeniach biurowych.

Elementy aranżacji odpowiadające za styl loftowy to:

  • duże, przestronne powierzchnie,
  • surowy klimat,
  • kolor – czerń, szarość,
  • duże okna,
  • deficyt mebli,
  • cegła rozbiórkowa na ścianach.

Z jednej strony, w pomieszczeniach loftowych dominuje czerń, szarość, zimna stal, industrialne wykończenie, z drugiej – takie pomieszczenia wymagają rozświetlenia oraz wizualnego powiększenia.

meble łączące drewno i stal, czarne meble

Jak zaprojektować industrialne wnętrze?

Stonowane kolory to podstawa industrialnego wnętrza. Nie są to jednak monochromy i monotonne, jednolite aranżacje kolorystyczne. Podstawową barwą w takich wnętrzach jest szarość, ale można wprowadzić kontrasty i dopełnienia. Do szarości będą pasowały: ciepłe drewno, czerwień cegły oraz dodatki w stylu retro np. z miedzi czy brązu. Wykorzystywane są także elementy w mocnym kolorze jako akcent np. w dekoracji ściennej, kanapie czy sofie. Nie może zabraknąć też bieli i czerni. Biel pełni funkcję powiększania powierzchni, a czerń stosuje się w niuansach, takich jak wieszaki, oprawy świetlne, ramy obrazów.

Wyposażając mieszkanie, należy wykorzystać kontrastujące ze sobą faktury. Matowe, schludne ściany zestawia się ze stylizowaną, sztucznie postarzałą cegłą, drewnem pochodzącym z recyklingu, lampami i innym dodatkami retro. Kolejnym ważnym elementem przy projektowaniu industrialnego wnętrza jest oświetlenie. W stylu loftowym oprócz światła dziennego, aby dodać charakteru wnętrzu, stosuje się również sztuczne, przytłumione – pochodzące z żarówek retro.

Jakie meble sprawdzą się w aranżacji industrialnej?

Decydując się na urządzenie pomieszczenia w stylu industrialnym, warto postawić na proste rozwiązania np. meble, które łączą ze sobą stal i drewno. Mają one cechy, które mogą sprawiać wrażenie, że pomieszczenie będzie nieprzyjemnie, nieprzytulne, ale odpowiednia ich aranżacja sprawi, że wnętrze loftowe finalnie będzie piękne.

Doskonałym rozwiązaniem będą drewniane, kupione z drugiej ręki meble, postarzane szafki, stylizowane krzesła, ale również nowe wyposażenie wykorzystujące charakterystyczne szarości i stal. Każdy element czy dodatek w takim wnętrzu ma opowiadać historię, podkreślać znaczenie czasu.

Aranżacja przestrzeni

Loft to styl, który wywodzi się z ogromnych przestrzeni fabrycznych, hal, poddaszy. Nie każde pomieszczenie jest jednak tak przestronne. Dlatego aranżując wnętrze w niewielkim pomieszczeniu, należy starać się powiększyć je wizualnie. Można to zrobić za pomocą odpowiedniego oświetlenia. Dobrze sprawdzą się lustra, które spowodują wrażenie głębi i przestrzeni. W pokojach przejściowych można zrezygnować z montażu drzwi i z obecności niektórych ścian.

ciemno szare ściany w salonie z kuchnią, beżowe krzesła, szafka na wino

Dekoracje w loftach

 W loftach możemy kreować wnętrze według własnych upodobań. Trzeba jednak uważać, by nie przesadzić z dodatkami. Zamiast modnego miejsca łatwo uzyskać kiczowaty efekt. Wnętrza te cieszą się popularnością, bo możemy do nich wprowadzić elementy ozdobne, zachowując przy tym funkcjonalność. Industrialny klimat to meble i dodatki, które cechują się użytecznością. Warto pamiętać, że elementy wyposażenia pełnią też funkcję dekoracyjną poprzez swój design, dlatego zbyt duża ilość dekoracji jest zbędna. Modele z metalowymi detalami są bardzo charakterystyczne dla tej stylistyki, dlatego dekoracją mogą być np. żeliwne świeczniki. Styl loftowy jest nie tylko modny, ale przede wszystkim praktyczny.

czerwona cegła, czarne elementy

Współpraca z nami to inwestycja w komfort

Każdy z nas dąży do poczucia swobody i przestronności we wnętrzu, w którym spędzamy większość czasu. Styl industrialny daje nam taką możliwość. Przemieńmy razem Twoje wnętrze w wielką strefę komfortu. Nasi eksperci z NARYSUJEMY doradzą, jak zaprojektować przestrzeń domu lub mieszkania, aby była nie tylko funkcjonalna, ale też niezwykle estetyczne.

Najczęściej zadawane pytania

Czy aranżacja wnętrza w stylu industrialnym na niewielkiej powierzchni to dobry wybór?

Ten styl sprawdzi się na dużej, jak i na małej powierzchni, dzięki zastosowaniu metod wizualnie powiększających wnętrze. Odpowiednie światło oraz dodatki dodadzą pożądanej przestrzeni. Industrialna aranżacja jest nie tylko modna, ale też praktyczna.

Jak urządzić wnętrze w stylu industrialnym?

Podstawą takiego projektu powinno być optymalne powiększenie powierzchni. Zastosowanie odpowiednich proporcji, a także dodatków, kolorów i faktur doda pomieszczeniu metrów. Pamiętajmy jednak, że industrialne aranżacje cechuje przede wszystkim minimalizm.