Miejska dżungla na salonach

salon

Znaczenie “urban jungle”

Nazwa “urban jungle” wywodzi się z języka angielskiego. W wolnym tłumaczeniu oznacza “miejską dżunglę” i wcale nie chodzi tutaj o zatłoczone restauracje, zgiełk ludzi, czy niekończący się korek samochodowy. Urban jungle to stworzenie tropikalnej dżungli w swoich czterech kątach, przy wykorzystaniu roślin doniczkowych rodem z południowoamerykańskich tropików.

Styl ten jest stosunkowo młody, bo dopiero na przestrzeni kilku ostatnich lat kwiaty egzotyczne zawitały na naszych salonach. Należy jednak pamiętać, że pomysł ten zrodził się już w XIX wieku, kiedy to rekordy popularności biły przyległe do domów cieplarnie ogrodowe, stwarzające idealny klimat dla wzrostu tychże roślin. To amatorów tamtych oranżerii uznaje się za inicjatorów urban jungle.

Kanon urban jungle

Najważniejszą zasadą stylu urban jungle jest wprowadzenie do pomieszczeń żywych roślin. Nie mamy tutaj na myśli tylko małego kaktusa czy pojedynczego storczyka. Inspiracją są duże, bujne rośliny o ogromnych liściach, przypominające (w dosłowny sposób) dżunglę.

Oprócz okazałych roślin, motyw ten może się również znaleźć na domowych tekstyliach, ozdobach czy na ścianach. Przy takim wyborze zachowajmy umiar. Trzeba wykazać się dobrym kunsztem przy aranżacji przestrzeni. Wnętrze należy zaprojektować tak, aby uzyskać wrażenie tropików, ale też jednocześnie nie sprawić, że pomieszczenia będą wyglądać dość miernie i bezgustownie. Wszechobecna zieleń i rośliny mają oddziaływać na nas krzepiąco, wprowadzając pozytywne fluidy, a nie negatywne emocje.

Flora urban jungle

Styl urban jungle przywodzi na myśl Amazonię lub lasy brazylijskie, ale jakie rośliny wybrać do aranżacji? Dużym powodzeniem cieszą się rośliny o atrakcyjnych liściach i kształtach:

 • monstery,
 • bananowce,
 • palmy,
 • filodendrony,
 • aglaonemy,
 • diffenbachie,
 • kalatee,
 • paprocie,
 • draceny,
 • skrzydłokwiaty.
Rośliny w naturalnych osłonkach

Roślinność dobierajmy tak, aby zapewnić jej optymalne warunki rozwoju. Warto wybrać te gatunki, które najłatwiej będzie się nam pielęgnować. Dobrą wskazówką jest pozostawienie w doniczkach etykiet znamionowych, na których producenci umieszczają istotne dane o najlepszym miejscu usytuowania, nasłonecznieniu, sposobie i częstotliwości podlewania czy wilgotności, jaką preferują dane gatunki. Wskazówka ta ułatwi pielęgnację roślin, co pozwoli nam dłużej cieszyć się urokiem urban jungle.

Barwy stylu urban jungle

W stylu urban jungle odchodzi się od standardowych szarości na rzecz kolorów ziemi. Prym w tej klasyfikacji wiodą różne odcienie zieleni — od tej butelkowej, po subtelną szałwię. Dobrze sprawdzają się beże, biele czy bardzo jasne brązy. Z zasady przyjmuje się, iż kolory ciemniejsze, mocniejsze stosujemy tylko na jednej ścianie, a jaśniejsze aplikujemy na wszystkie. Przed ostatecznym wyborem koloru, warto sięgnąć po dostępne na rynku próbniki farb, aby sprawdzić, czy na takim tle nasze rośliny będą dobrze wyeksponowane.

Wyposażenie urban jungle

Urban jungle to nie tylko rośliny. Styl ten uwydatniamy też przez meble i dodatki. Świetnym wyborem są meble wykonane z drewna, wikliny czy rattanu. Nutki ciekawości dodadzą także kontrastowe meble charakterystyczne dla stylu loft, czyli połączenie drewna i metalu; czy meble wyróżniające styl glamour, z dodatkiem marmuru. Styl ten możemy pokierować w tę stronę, która jest nam bardziej bliska, ale zachowajmy w tym wszystkim umiar.

Monstera i drewniany regał

Urban jungle to także komfort. Warto wybrać tapicerowaną kanapę, w odcieniach beżu czy jasnego brązu, która ociepli wnętrze.

W stylu tym nie zapominajmy o dodatkach. Ziemiste kolory czy butelkowa zieleń stanowią doskonałe tło dla dekoracji wykonanych z naturalnych surowców. Stawiamy tutaj na:

 • wiklinę,
 • bawełnę,
 • len,
 • hiacynt wodny,
 • ceramikę.

Obecnie w sklepach znajdziemy wiele artykułów wykonanych z tych materiałów. Kosze, siedziska, osłonki donic, maty, wazony, patery, misy dekoracyjne to tylko nieliczne dodatki, jakimi możemy podkreślić urban jungle w swoich wnętrzach.

Wykreuj własną przestrzeń urban jungle

Dom to miejsce, w którym chcemy pokrzepić się po ciężkim dniu. To przestrzeń, która ma działać na nas odprężająco. W NARYSUJEMY  wiemy, jak zaprojektować wnętrza, aby stały się Twoją miejską dżunglą. Skontaktuj się z nami online lub przyjdź do naszego biura projektowego w Warszawie. Nasz zespół projektantów i doradców wykreuje dla Ciebie przestrzeń urban jungle, odpowiadającą Twoim potrzebom.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Co oznacza “urban jungle”?

Nazwa “urban jungle” wywodzi się z języka angielskiego. W wolnym tłumaczeniu oznacza “miejską dżunglę”. Tworzy się ją przy wykorzystaniu egzotycznych roślin doniczkowych.

Jakimi zasadami kieruje się styl urban jungle?

Najważniejszą zasadą stylu urban jungle jest wprowadzenie do pomieszczeń żywych roślin. Inspiracją są duże bujne rośliny, o ogromnych liściach.

Jakie wybrać rośliny do aranżacji miejskiej dżungli?

Warto wybierać rośliny o atrakcyjnych liściach i kształtach: monstery, bananowce, palmy, filodendrony, aglaonemy, diffenbachie, kalatee, paprocie, draceny, skrzydłokwiaty.

Jakie dodatki i kolory stosować przy urban jungle?

Oprócz roślin styl urban jungle można podkreślić poprzez meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów: drewno, ratan, wiklina, len, bawełna, ceramika czy hiacynt wodny. Na rynku znajdziemy wiele dodatków wykonanych z tych materiałów, np. kosze, siedziska, maty, osłonki czy wazony.