ŁAZIENKA W STYLU ART DECO

wizualizacje łazienki z płytkami z czarnego marmuru

Główne założenia stylu

styl art deco w nowoczesnej toalecie

Art deco jest kwintesencją wszystkiego, co zawiera się w koncepcji piękna, schematyczności oraz pragmatyzmu. Bazuje zarówno na wysokiej jakości dekoracyjnej formie asortymentu wnętrza, jak i na jego funkcjonalności. Łazienki w tym stylu należą do najbardziej wyrafinowanych i interesujących stylów aranżacji wnętrz. Przejawia się to przede wszystkim w postaci pięknych, gustownych, uporządkowanych i nadających luksusową formę wnętrza dodatków – detali w barwach złota, różnorodnych ornamentów oraz wykończeń z użyłowanego marmuru. Dzięki temu można napawać się kwintesencją estetyki i odnieść wrażenie, że zapewniamy sobie możliwość mieszkania we wnętrzu, które budzi skojarzenia z formą sztuki.

Geneza stylu art deco sięga 100 lat wstecz (zapoczątkowany był w dwudziestoleciu międzywojennym) i przeżywa obecnie swój prawdziwy renesans. Ten styl wyraża się poprzez nietuzinkowe elementy, wysokiej jakości materiały (marmur), geometryczną formę detali, jak również symetrię – stąd też wzięła się nazwa stylu art deco, która oznacza po prostu sztukę dekorowania wnętrz. Finalny efekt ma i nawet musi robić duże wrażenie na odbiorcy – z pierwotnego założenia miał być spektakularny.

Cechy charakterystyczne art deco w łazience

Fundamentalne elementy inspirowane stylem stylu art deco w łazience, to:

  • paleta kolorystyczna zachowana w czerni i złocie (gra kontrastów),
  • geometryczne kształty detali i płytek,
  • wzorzyste i pełne ornamentów ściany,
  • pełna luksusu forma dekoracji,
  • oryginalne zdobienia vs. minimalizm,
  • harmonia i spójność wszystkich elementów aranżacji.
białe meble łazienkowe, marmurowe płytki

Elementy wykończenia i dodatki

Pełnia różnorodności wzorów opiera się o kilka opcjonalnych kształtów, mianowicie geometryczne płytki heksagonalne, prostokątne, lecz wąskie i długie oraz przypominające rybią łuskę. Modne są także te w kształcie rombów, kwadratów oraz trójkątów, które stanowią kwintesencję dobrego stylu. Całość dopełnia swą estetykę i spójność okrągłym lustrem – preferowane są te z ozdobnymi ornamentami i rzeźbieniem.

Wybierając kolorystykę, stawiamy na kontrasty barw, klasyką w tym przypadku jest dobór matowej czerni wraz ze złotem lub miedzią. Istotne są nieszablonowe rozwiązania, ale takie, które stanowią łącznie spójną i niezwykle harmonijną całość. Styl art deco łączy ze sobą w wytrawny sposób typową nowoczesność z dawną, przepełnioną luksusem klasyką. Ważne są też dodatki, aby łazienka była synonimem elegancji, a także podkreślała stan posiadania właściciela mieszkania i jego status społeczny. Każdy detal nabiera dużego znaczenia by podkreślić cechy charakterystyczne dla tego stylu aranżacji. Przejawia się to też we właściwym doborze surowców wysokiej jakości, które są w tym przypadku kluczowe dla odpowiedniej wyrazistości art deco.

Warto pomyśleć też o odpowiednim akcencie w postaci właściwie dobranego oświetlenia, np. kryształowych żyrandoli i kinkietów. Aranżując wnętrze, projektanci kierują się doborem płytek w taki sposób, by stanowił ciekawą inspirację dla każdego. Znajdziemy więc często odpowiedniki marmuru, różnorodny, polerowany klinkier inspirowany stylem retro, a także ciekawe mozaiki stanowiące bogactwo form wyrazu eklektyzmu. Tonacja koloru płytek nie musi bazować na bieli i czerni, równie popularne są grafit oraz butelkowa zieleń. W przypadku ścian i całej powierzchni łazienki mamy do wyboru większą gamę kolorów, mianowicie: granatowy, oliwkowy, szmaragdowy i różne odcienie brązu, ale te o głęboko nasyconej barwie. Faktura płytek nie musi być tylko i wyłącznie polerowana, częstą alternatywą jest wykończenie typu lappato, o subtelnym i delikatnym połysku. Jako dodatki i detale do uzupełnienia wyrazistości i wyrafinowania aranżacji mogą posłużyć akcenty kolorystyczne różnych elementów w zestawieniu pozornie nieoczywistych wariantów barw, tj. pomarańczowy, czerwony i fioletowy.

Jakie kolory wybrać?

wyrafinowane wnętrza z płytkami heksagonalnymi

Warto podkreślić, że standardową opcją w inspiracjach tym stylem, jest wanna wolnostojąca jako typowy element art deco oraz ozdobna armatura zachowana w stosownej kolorystyce jako dopełnienie całości umywalki. Kwintesencją przepychu, jak już wcześniej wspomniano, jest marmur, niezależnie od tego, czy wybierzemy ten o silnym czy też o delikatnym użyleniu barwy szarej, brązowej lub złotej. Wszystkie warianty kolorystyczne są dostępne w wersji polerowanej lub matowej. Gdy mamy do czynienia z łazienką o niewielkiej powierzchni, konwencja wykonania aranżacji jest nieco inna – czerń zastępujemy bielą i pastelami, aby optycznie powiększyć przestrzeń. Bazując na naszych inspiracjach, możemy wybrać asortyment dostępny w prawie każdym profesjonalnym salonie wnętrzarskim, począwszy od gustownych płytek i armatury, będącej nawiązaniem do początków istnienia art deco.

Realizacja projektu łazienki w stylu art deco

Każdy z nas chciałby rozkoszować się pięknym wnętrzem, a dzięki naszym inspiracjom jest to łatwiejsze do zrealizowania. Ciekawe i nowatorskie pomysły o różnym pułapie cenowym sprawią, że nasze sugestie są dostępne dla każdego. Nasz zespół NARYSUJEMY to składa się z prawdziwych specjalistów, którzy pragną dzielić się z Państwem nie tylko wiedzą i pomysłami, ale starają się świadomie kształtować Państwa wybory, bazując na najnowszych trendach.

Zapraszamy do kontaktu!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie są cechy stylu art deco?

Stawiamy przede wszystkim na awangardową wersję ekskluzywnego i wyrafinowanego wnętrza, które bazuje na szlachetnych surowcach i kontrastowych zestawieniach barw. Różnorodność geometryczna płytek i różnych detali dekoracji wpisuje się w główny nurt art deco.

Jak wybrać właściwe płytki heksagonalne art deco?

Idea zastosowania heksagonalnych płytek opiera się na wprowadzeniu pewnej dozy „uporządkowania” całości stylu we wnętrzu. Kierujmy się estetyką, głównymi założeniami nurtu i odpowiednią kolorystyką, tak aby podkreślić koncepcję nurtu zamiast wprowadzania do niej niepotrzebnego chaosu.

Jaki marmur lub jego odpowiednik dobrać do łazienki?

W tym stylu bazujemy albo na naturalnym marmurze, albo na jego odpowiednikach spełniających te same walory estetyczne. Stosujemy wachlarz kolorystyczny w odcieniach bieli lub czerni z różnym stopniem wyrazistości użylenia.

Jaką wybrać armaturę w stylu art deco?

Kierujemy się przede wszystkim tym, że armatura ma stworzyć harmonijną całość z wnętrzem łazienki, dlatego warto postawić na model łączący matową czerń z polerowanym złotem tak, aby był nawiązaniem do klasycznych, marmurowych płytek lub tych heksagonalnych, wykonanych z alternatywnych materiałów.