Kot w domu — wszystko o czym musisz wiedzieć 

styl rustykalny, rattanowe meble

Dom i wszystko co w nim jest, służy tylko i wyłącznie wygodzie kotów

Miłośnicy kotów doceniają je za silny charakter i ciekawość świata. Ich obecność w otoczeniu może wpływać kojąco na człowieka. Pamiętajmy, że koty to indywidualne, spokojne oraz wyważone zwierzęta, które potrzebują odpowiednio dopasowanej przestrzeni do swoich wymagań. W zamian za stworzenie takiego miejsca, kot może odpłacić się nawiązaniem niezwykle trwałej więzi ze swoim właścicielem. Przeczytaj, jak stworzyć ze swojego domu prawdziwy koci azyl?

drapak dla kota

Koty nie znoszą nudy

Domowi ulubieńcy, podobnie jak ludzie, mają swoje charaktery, upodobania oraz ulubione materiały, którymi lubią się otaczać. Wiele kotów uwielbia papier, dlatego wyłożenie ścian naszego mieszkania tapetą może nie być najlepszym rozwiązaniem. Te majestatyczne stworzenia są jednak najbardziej wrażliwe na nudę, dlatego warto nieustannie zapewniać im rozrywkę. Pozbawiony zajęcia kocur z chęcią zajmie się zabawą dekoracjami oraz firankami, które znajdzie w domu. Aby uniknąć niepotrzebnych zniszczeń, warto uzupełnić dom kocimi akcesoriami, które wypełnią czas naszemu pupilowi. Szczególne atrakcje warto zapewnić niewychodzącym kotom, które nie opuszczają mieszkania.

Kocie zabawy

Koty w swojej naturze mają wspinanie się i wprost uwielbiają obserwować swoje otoczenie z wysokości. Z tego względu warto w mieszkaniu umieścić kilka półek, które kot będzie mógł wykorzystać do swoich zabaw. Takie półki mogą wyglądać niepozornie i elegancko oraz pełnić funkcję dekoracyjną, jednak nie warto ustawiać na nich cennych ozdób, które kot mógłby przypadkiem zrzucić. Wielopoziomowy drapak zadowoli kocie pragnienie do wspinaczki oraz ostrzenia pazurów, które może być szczególnie niebezpieczne dla mebli oraz wyposażenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie kilku osobnych drapaków, ponieważ nawyk ostrzenia pazurów u kociego łowcy bardzo ciężko jest opanować. Jeśli mimo tego, kot nadal drapie meble, warto pomyśleć nad wykonaniem prostej nakładki z kartonu oklejonego sznurkiem, który pozwoli zabezpieczyć mebel.

Meble idealne dla kota

Projektowanie wnętrza, które będzie służyło zarówno kotu, jak i jego właścicielowi może stanowić wyzwanie. Jeśli nasz dom zamieszkuje również pies lub małe dzieci, warto stworzyć dla kota miejsce, w którym będzie miał szansę odpocząć i zrelaksować się w samotności. Pamiętajmy o tym, że koty to indywidualiści, którzy potrzebują przestrzeni, stworzonej tylko dla nich. Podczas aranżacji wnętrza, warto przeznaczyć specjalne miejsce na kuwetę, najlepiej naturalnym wypełnieniem. Znawcy kotów podzielają zasadę, że ilość kuwet powinna być większa, niż liczba kotów, które zamieszkują dany dom. Ta reguła powinna zostać zastosowana zwłaszcza wtedy, gdy koci raj urządzamy na większym metrażu.

brązowa sofa

Zadbaj o koci sen

Sen jest niezwykle ważny w życiu kota i zajmuje mu nawet szesnaście godzin w ciągu całej doby. Zmorą właścicieli jest fakt, że ich pupile śpią niemal wszędzie, gdzie tylko im się spodoba. Bez względu na wszystko, warto jest zadbać o to, by kot posiadał własne legowisko. Takie miejsce będzie kocim azylem również wtedy, gdy będzie potrzebował relaksu i odpoczynku. Kocie łóżko może stać w widocznym miejscu, jeśli zadbamy o jego odpowiedni wygląd. Wiele firm dokłada wszelkich starań, aby meble przeznaczone dla zwierząt zadowalały estetyczne gusta ich właścicieli. Legowiska wykonane ze sztucznego futra lub plecione z włókien pochodzenia naturalnego będą ocieplać pomieszczenie. Właściciele kotów mogą przebierać w różnorodnych kształtach i kolorach w taki sposób, aby dopasować je do swoich wymagań i ogólnego wystroju mieszkania.

Drzewo w środku mieszkania

Jeśli nie jesteśmy zwolennikami drapaków lub własnoręcznie wykonanych nakładek na kanapę, możemy zwrócić się ku bardziej designerskim formom. Potrzebę wdrapywania się i skakania może zaspokoić specjalne drzewo dla kotów. Taka konstrukcja sprawdzi się szczególnie tam, gdzie wnętrze nie jest przystosowane do kocich akrobacji. Drzewa dla kotów mają różne wersje, jednak w nowoczesnym wnętrzu najbardziej pożądane będą takie, które swoimi finezyjnymi kształtami oraz kolorami, przypominają dzieła sztuki. Warto zwrócić uwagę na to, aby kocie meble nie odbiegały kolorystycznie od pozostałego wyposażenia naszego domu. Aby zachować spójność, kocie miski oraz toaletę również można dobrać w podobnych barwach i odcieniach.

szara sofa, jasne podłogi

Symbioza kotów i ludzi

Koty są jednym z najdawniej udomowionych gatunków zwierząt i od tysięcy lat towarzyszą człowiekowi. Ich miłośnicy mogą zaopatrzyć się w wyposażenie, które uwzględni jednocześnie pragnienia ich samych oraz mruczących podopiecznych. Przykładami nowoczesnych mebli, które kryją w sobie kreatywne rozwiązania są:

  • fotel ze schowkiem, w którym może schować się kot,
  • kocia kuweta schowana w drewnianej szafce,
  • półka naścienna z podłożem stworzonym do drapania.

Takie gadżety powinny znaleźć miejsce w domu każdego miłośnika kotów, a ich wykorzystanie podkreśli ważną rolę, jaką zwierzę pełni w naszej rodzinie. Meble, które łączą w sobie potrzeby kotów oraz właścicieli są przykładem na to, że mieszkanie ze zwierzęciem może być stylowe i dopracowane.

Projektowanie z myślą o twoim kocie

Projektowanie wnętrza, które zapewni najwyższy komfort zarówno kotu, jak i jego właścicielowi to trudne i wymagające zadanie. NARYSUJEMY przychodzi z pomocą wszystkim tym, którzy uwielbiają niestandardowe rozwiązania w aranżacji wnętrz. Korzystając z naszych usług, znajdziesz odpowiedź na każde pytanie, dotyczące projektowania i aranżacji Twojego wymarzonego mieszkania tak, by w pełni zadowoliło zarówno Ciebie, jak i Twojego mruczącego przyjaciela. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy od lat projektują wnętrza w Warszawie i okolicach.