KLIMAT ORIENTU W TWOICH WNĘTRZACH

sypialnia w stylu chińskim

Wschodni klimat w Twoim mieszkaniu

Styl orientalny oznacza życie w otoczeniu bogatych kolorów, tradycyjnego rzemiosła i unikalnego wzornictwa. Jeśli chcesz wprowadzić do swojego domu nutę Wschodu, ten poradnik jest dla Ciebie. Zobaczysz, jak styl orientalny ma wiele zastosowań w aranżacji wnętrz. 

jasna sypialnia

Narodziny stylu orientalnego 

Ucieleśnienie stylu orientalnego we wnętrzach nie jest niczym nowym. Pierwsze europejskie wersje orientalnej kultury i sztuki pojawiły się w XVII–wiecznych wnętrzach. W kolejnych stuleciach styl ten nadal się rozwijał i ewoluował. W XIX wieku Orient, rozumiany jako kultura japońska i chińska, stał się ponownie bardzo popularny. W tamtych czasach, włączenie do wnętrz orientalnych dodatków było uważane za oznakę luksusu i dobrego smaku. 

Cechy charakterystycznego stylu orientalnego 

Trend ten wyróżnia się użyciem jasnych kolorów, głównie bieli, beżu, delikatnego różu, błękitu i zieleni. Występują tutaj także motywy roślinne i zwierzęce, takie jak kwiaty lotosu, drzewa bonsai, dragońskie smoki czy pantery. Geometryczne motywy i ręcznie wykonywane materiały to także element rozpoznawalny tego stylu, zwłaszcza papierowe lub bambusowe parawany, ręcznie malowane ceramiki, tkane dywany czy tradycyjne lampy. Użycie ich w swoich wnętrzach nada oryginalności i wyjątkowości. Niezwykle ważny jest tutaj porządek i symetria, dlatego meble i dekoracje są ustawione w uporządkowany sposób. Najczęściej wykorzystywane są naturalne materiały jak drewno, bambus czy len. Celem jest stworzenie przytulnego i relaksującego wnętrza, które będzie odzwierciedlać filozofię i kulturę Wschodu.

Postaw na porządne meble 

Wspólną cechą wnętrz orientalnych jest to, że meble są wykonywane ręcznie. W takich pokojach znajdują się plecionki, ceramika i tkaniny wykonane przez artystów i rzemieślników. W orientalnych pomieszczeniach ważną rolę odgrywa również lokalne, nieobrobione drewno. Różnice można jednak zauważyć w doborze kolorów, wzorów i kształtów mebli. Te indyjskie są często ciężkie, ozdobne i wykonane z akacji lub drewna różanego. Arabskie rzemiosło jest również skategoryzowane jako rękodzieło. Na drewnie i metalu znajduje się wiele ręcznie rzeźbionych wzorów i motywów dekoracyjnych. Z kolei meble w stylu japońskim są niskie, monochromatyczne, o prostym kształcie i często składają się z wielu listew. Wykonane są w całości z naturalnych materiałów, takich jak drewno, bambus, kamień czy tkana trawa. Wystrój w stylu chińskim charakteryzuje się ornamentami, rękodziełem i wyrazistymi kolorami. Takie wyposażenie jest zwykle ozdobione odważnymi metalowymi okuciami i ręcznie nakładanymi złotymi wzorami.

jadalnia z drewnianym stołem

Orientalne dodatki 

Dodatki w stylu orientalnym to elementy, które nadają wnętrzu charakteru i podkreślają jego styl. Oto kilka przykładów akcesoriów, które idealnie wpasują się w omawianą stylistykę: 

  • parawany – papierowe lub bambusowe, mogą być używane jako element dekoracyjny lub jako przegroda w pomieszczeniu; 
  • ceramika – zwłaszcza ręcznie malowana taka jak wazony, misy czy filiżanki to kolejny element, który może nadać wnętrzu orientalnego charakteru; 
  • dywany – postaw na te ręcznie tkane z naturalnych materiałów; 
  • lampy – z papieru lub tkaniny z motywami roślinnymi czy zwierzęcymi pozwolą wyróżnić i podkreślić pomieszczenie; 
  • motywy zwierzęce – statuetki, rzeźby czy obrazy; 
  • osłony okienne – firany z motywami roślinnymi czy geometrycznymi. 

Nie zapomnij o oświetleniu 

Oświetlenie w stylu orientalnym to element, który może nadać wnętrzu specyficznego charakteru i przyciągać uwagę. Idealne będą świeczniki zarówno kute ręcznie, jak i te standardowe o jasnych odcieniach. Zdecyduj się na żyrandol wykonany z papieru bądź bambusa, który powiesisz nad centralną częścią stołu, doda to niesamowitego klimatu i wrażeń estetycznych. Mieszkanie udekoruj także świecami, które ustawisz w misach, wazonach z motywami roślinnymi lub zwierzęcymi, to wszystko nada wnętrzom orientalnego charakteru. Najczęściej w pokojach stosuje się ciepłe, przytulne oświetlenie, które sprzyja relaksacji i odprężeniu. 

Czy styl orientalny jest dla Ciebie? 

Styl orientalny we wnętrzach jest przeznaczony dla tych, którzy cenią sobie tradycyjne motywy i elementy z kultury Wschodniej oraz chcą stworzyć mieszkanie pełne komfortu i relaksu. Szczególnie będzie podobał się osobom poszukującym spokoju i harmonii, które chcą się odprężyć w swoim wnętrzu. Dla fanów ręcznie wykonanych elementów, naturalnych materiałów oraz porządku i symetrii również będzie odpowiedni. 

roślinne i zwierzęce motywy w salonie

Daj swojemu domowi nowe życie!

Styl orientalny to niezwykle wyszukane i piękne wnętrza, które cechują się spokojnymi i harmonijnymi wnętrzami. Doskonale łączy w sobie materiały takie jak drewno, bambus czy len. Jeśli urządzanie wnętrz sprawia Ci trudność, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami. Projektanci z NARYSUJEMY stworzą kompletny projekt wnętrza, który spełni Twoje oczekiwania. Pracujemy stacjonarnie na terenie Warszawy, natomiast współpracę zdalną podejmujemy na terenie całego kraju. Stworzymy dla Ciebie projekt w orientalnym klimacie, który pokochasz za jego tradycyjne i naturalne detale.  

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym charakteryzuje się styl orientalny?

Są to przede wszystkim wnętrza o jasnej, określonej kolorystyce. Występują tutaj motywy roślinne i zwierzęce, takie jak kwiaty lotosu, drzewa bonsai, dragońskie smoki czy pantery. Styl ten lubi także naturalne materiały takie jak papier czy bambus, dlatego dobrze się na nie zdecydować aranżując swoją przestrzeń.

Dla kogo jest styl orientalny?

Polecany jest głównie osobom, które lubią tradycyjne motywy i elementy z kultury Wschodniej oraz chcą stworzyć mieszkanie pełne komfortu i relaksu. Jest to styl szczególnie odpowiedni dla osób poszukujących spokoju i harmonii, które chcą się odprężyć w swoim wnętrzu.

Jakie meble zakupić w stylu orientalnym?

Odpowiednie będą meble wykonane ręcznie. Postaw na te drewniane o charakterystycznych wzorach. Styl ten lubi także materiały takie jak jedwab czy bawełna.  Dobrze sprawdzą się komody i szafy z ręcznie malowanymi drzwiami, wszelkiego rodzaju parawany i podziały, które mogą być używane do tworzenia poczucia prywatności.