Image Alt

Perfekcyjne wnętrze art déco

salon w stylu art deco

Luksusowa historia we wnętrzach

Stylizacja ta jest prawdziwą groteską dla osób wielbiących się w sztuce aranżacji. Rozwijała się na przestrzeni dwudziestolecia międzywojennego – niegdyś zarezerwowana wyłącznie dla elitarnych środowisk. Było to spowodowane wysokimi kosztami szlachetnych materiałów, takich jak srebro czy złoto. Obecnie art déco staje się znacznie bardziej popularne i coraz więcej osób decyduje się na to szykowne podejście. Chciałbyś zagłębić się w ten temat i poznać niuanse tego stylu? Zapraszamy do przeczytania całego artykułu, gwarantujemy, że będzie to niezwykle ciekawa lektura, zdradzająca tajniki idealnie zaplanowanego wnętrza.

drewniane biusko z eleganckim fotelem

Dlaczego i co znaczy art déco? 

Art déco to nazwą zaciągniętą z języka francuskiego i nie oznacza nic innego jak sztukę ozdobną. Warto wspomnieć o tym, że nie jest to jedynie sposób na aranżację wnętrza, ponieważ wiąże się z obrazami, jak i architekturą. Art déco był wyrazem sprzeciwu wobec secesji, dlatego charakterystyczna dla tego sposobu projektowania jest przestrzeń połączona z luksusowym wyposażeniem, która w modernistycznym wydaniu z pewnością może odpowiadać wielu współczesnym gustom. Widoczne jest przede wszystkim łączenie tradycji z ekstrawagancją, mamy oczywiście na myśli – bogate ozdoby, o różnych formach. Dawniej tak stylizowane pomieszczenia wskazywały na zamożność właściciela nieruchomości. Piękno tego wystroju było niejako symboliczne – świadczyło o potrzebie odetchnięcia po tragicznych wydarzeniach wojennych.

Zacznijmy od światła!

Oświetlenie jest szczególnie ważne, nie chodzi tylko o podstawowe zastosowania światła, ale również o jego wygląd – zdarza się, że źle dobrane, zaburza całość. Modeli wpasowujących się w ten styl jest mnóstwo! Klasycznym rozwiązaniem będzie wielki żyrandol, zbudowany z tysiąca małych kamieni. Eleganckie, pozłacane ledy z pewnością świetnie się spiszą, tak jak inne warianty ozdobnych lamp. Jeżeli nie jesteś fanem fikuśnych zdobień na światłach, możesz wybrać skromniejszą wersję, o prostszym kształcie i jednolitym kolorze.

eleganckie zasłony w stylu Art déco

Jaka paleta barw będzie odpowiednia?

Art déco decyduje się na korzystanie z różnych kolorów, o różnych odcieniach. W ostatnich latach zauważamy tendencję wybierania ciemniejszych opcji. Jest to spowodowane tym, że wydają się one bardzo estetyczne. Najczęściej spotykamy się tutaj z kolorami kojarzącymi się z kamieniami szlachetnymi, takimi jak:

  • szmaragdowy,
  • szafirowy,
  • rubinowy,
  • antracytowy,
  • purpurowy,
  • przy wykończeniu można użyć czarnego oraz brązowego.

W ramach kontrastu warto zdecydować się na meble i dodatki w kolorach indygo lub fuksji.

Luksusowe wyposażenie

Tak samo ważne jak światło, o ile nie ważniejsze, jest dobranie odpowiednich mebli, które źle zaaranżowane, mogą przytłoczyć pomieszczenie – zwłaszcza te małe. Szczególnie ważnym elementem tego stylu jest kanapa. W poniższej tabelce przedstawimy wskazówki jak powinna wyglądać kanoniczna sofa art déco.

KOLOR MATERIAŁ ROZMIAR 
Intensywny, niebanalny, połączenie maksymalnie dwóch przewodnich kolorów.   Pikowany, o przyjemnej teksturze np. zamsz. Drewniane lub metalowe wykończenia – będą zaletą. Przystosowany do pomieszczenia. Sofa najlepiej, aby była masywna, ale proporcjonalna co do wielkości pokoju.  

Grzechem byłoby nie wspomnieć o kolejnym znaczącym szczególe, jakim są komody. Zwykle są modelami ręcznie robionymi, ozdobionymi przepięknymi wzorami wyżłobionymi w drewnie. Całość tej majestatycznej kompozycji powinno dopełniać szkło. Bliźniaczo podobnie wygląda sytuacja ze stolikami – również warto jest postawić na metal bądź szkło. W ten sposób wykorzystany materiał odda cały potencjał światła, o którym tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest niezwykle istotne. Podstawą, gdzie umieszczane są meble, może być marmurowa podłoga, mikrocement lub wyselekcjonowany kamień. Niektórzy wybierają panele drewniane współgrające z dominującymi elementami.

żyrandol powieszony nad pikowaną sofą

Art déco lubuje się w wyszukanych formach – mają one podkreślać przepych i grację tego stylu, dlatego stosuje się tu ogromne lustra, świece, starannie dobrane obrazy, a także wazony z bukietami świeżych kwiatów. Zasłony o różnych wzorach będą dodatkowym akcentem sprawiającym, że okna zaprezentują się niesamowicie. Koniecznie wybierz te z grubego materiału! Zalecamy aksamit jak i welur. Kolor powinien być dobrany starannie, najlepiej dostosowując się do już zastosowanej bazy.

Ożyw swoje wnętrze z nami!

Zanurz się w luksusie i elegancji stylu art déco w Twoim mieszkaniu! Nasz doświadczony projektant wnętrz z NARYSUJEMY specjalizuje się w projektowaniu i aranżacji wnętrz w tym wytwornym stylu. Dzięki naszemu profesjonalnemu podejściu i kreatywności, Twoje mieszkanie stanie się symbolem klasy, harmonii i ponadczasowego piękna. Skorzystaj z naszego projektu i przekształć swoje wnętrza w miejsce pełne wyrafinowania i prestiżu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak dobrać odpowiednio kanapę do stylu art déco?

Kanapa jest szczególnym elementem dopełniającym całą aranżację, z tego powodu musi się wyróżniać. Specjaliści zalecają sofy pikowane, zamszowe. Dobrym rozwiązaniem jest wybór egzemplarza ze zmarszczeniami – jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zachęcamy do przeczytania artykułu.

Dlaczego art déco jest ponad czasowy?

Elegancja nigdy nie wyjdzie z mody, a zwłaszcza w takim wydaniu. Art déco jest stylem wyważonym, nawet pomimo wielu dodatków. Każdy fragment powinien być przemyślany, bo tylko w taki sposób uzyskamy zamierzony efekt.