Image Alt

Elegancka ekstrawagancja art déco

stół, krzesła, pozłacane dodatki

Ponadczasowe piękno

Styl art déco, który pojawił się w latach 20. XX wieku, jest obecnie przedmiotem zainteresowania architektów wnętrz i inwestorów. Wielu uważa, że jego popularność wzrosła z powodu osiągnięcia przez niektóre wczesne dzieła z tej epoki wieku 100 lat, co uznaje się za punkt zwrotny w historii i kulturze. Styl ten jest uważany za antyczny, a jego esencja zachwyca swoją unikalnością. Warto poznać historię tego fascynującego kierunku i sposoby, w jakie jego charakterystyczne elementy można włączyć do aranżacji wnętrz.

Historia stylu art déco

Art déco to nurt, który rozkwitł między 1919 a 1939 rokiem, w okresie międzywojennym. Był popularny zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie, obejmując różne dziedziny: od architektury wnętrz i budynków, w szczególności drapaczy chmur, kin, centrów handlowych, po projektowanie ubrań, biżuterii, samochodów, pociągów, statków i przedmiotów codziennego użytku, takich jak radia czy odkurzacze. Art déco charakteryzowało się luksusem i ekstrawagancją, ale jednocześnie było bardzo nowoczesne i optymistyczne, wyrażając głęboką wiarę w postęp technologiczny i społeczny. Mimo że styl ten ukazał się ponad 100 lat temu, wciąż zachowuje swoją popularność i wpływa na współczesne projekty i design.

sofa, szklany stolik, jasne ściany

Skąd wywodzi się nazwa?

Termin „Art Déco” pochodzi z francuskiego języka i składa się z dwóch słów: „art” (sztuka) oraz „décoratif” (dekoracyjny), ale nie odnosi się tylko do zdobienia wnętrz. Nazwa pojawiła się po raz pierwszy na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku (Exposition internationale des arts decoratifs et industriels modernes). Ma swoje korzenie wśród twórców mebli, tekstyliów i innych elementów dekoracyjnych, którzy w 1875 roku stworzyli termin „arts décoratifs”, aby podkreślić swoją pozycję w branży i aspiracje do równej pozycji z artystami malarskimi czy rzeźbiarskimi. Ich wysiłki doprowadziły do powstania Stowarzyszenia Artystów Dekoracji w 1901 roku w Paryżu, które stało się platformą dla artystów-dekoratorów, takich jak Eugène Grasset, Hector Guimard, Francis Jourdain, Maurice Dufrêne, Paul Follot i Pierre Chareau. To właśnie powstanie tej grupy artystów-dekoratorów, którzy mieli takie same prawa autorskie jak przedstawiciele sztuk plastycznych, zapoczątkowało ekspansję stylu art déco.

Eleganckie meble

Nie można przecenić roli strefy wypoczynkowej przy projektowaniu wnętrz w stylu art déco. W szczególności sofy, która powinna być antyczna lub vintage, z unikalnym wyglądem, optymalnym rozmiarem i wykonana z najwyższej jakości materiałów. Co więcej, aby w pełni cieszyć się jej funkcjonalnością, warto wybrać model z drewnianymi wstawkami po bokach. Taki mebel nie tylko zadziwi naszych gości swoim niepowtarzalnym stylem, ale również pozwoli nam na efektywny odpoczynek i regenerację po wyczerpującym dniu.
 
Kluczową cechą mebli art déco jest ich bogata kolorystyka, oryginalny charakter oraz interesująca faktura i wykończenie pikowanymi oparciami. Meblościanki i komody również odgrywają ważną rolę w aranżacji wnętrz w tym stylu. Muszą być wykonane z naturalnych materiałów i wyróżniać się na tle reszty pomieszczenia. Zaleca się wybór ciemnego drewna pokrytego lakierem zabezpieczającym, co zapewni niesamowity połysk i efekt wizualny. Szklane akcenty również mogą znaleźć swoje miejsce w aranżacji, jednak należy pamiętać o ich dodatkowym zdobieniu, aby dopełnić całości i zachwycić najbardziej wymagających gości. Art déco to styl, który wymaga dopracowania każdego detalu, więc warto poświęcić czas na wybór idealnych mebli.
 

 salon art deco, beżowa sofa, stolik kawowy, ozdobny żyrandol

Odpowiednia kolorystyka

Kolorystyka charakterystyczna dla epoki art déco to paleta wyrazistych i odważnych barw. W tym stylu łączy się je ze sobą w sposób niekonwencjonalny, a dodatkowo podkreśla się je błyszczącymi akcentami, takimi jak złoto, srebro, chrom czy czerń. Ulubione kolory stosowane w art déco to przede wszystkim jasne, intensywniej nasycone odcienie czerwieni, zieleni, żółci, błękitów i różu. Jednakże w tym stylu nie brakuje również subtelniejszych tonów, w szczególności beżów i kremowych.

Oświetlenie i podłoga

Jednym z kluczowych elementów aranżacyjnych tego stylu jest podłoga, a konkretniej rodzaj posadzki. Można zdecydować się na posadzkę wykonaną z różnych materiałów, takich jak kamień czy marmur. Oczywiście, wybór zależy od własnych preferencji i od tego, czy chcemy zastosować bardziej nowoczesne rozwiązania, czy zdecydujemy się na tradycyjne podejście. Warto jednak pamiętać, że stworzenie tak unikalnej podłogi może wiązać się z pewnymi kosztami, ale z pewnością zwróci nam się w postaci solidnej, eleganckiej i odpornej na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania powierzchni. W połączeniu z granatowymi sofami i kryształowymi żyrandolami stworzymy niesamowite wnętrza.
 
Kolejną ważną kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę, jest oświetlenie. W tym przypadku również powinniśmy postawić na efektowne rozwiązania. Nie chodzi o małe elementy oświetleniowe, które ledwo będą widoczne z daleka. Warto poszukać lamp stylizowanych na art déco, które charakteryzują się ponadczasowymi formami, geometrycznymi wzorami i bogatą ornamentyką. Takie lampy są dopracowane w każdym szczególe i stanowią ważny element wystroju. Lampy w stylu art déco przypominają biżuterię. Warto pamiętać, że ten styl był często stosowany w pałacach i zamkach, więc nie dziwi fakt, że zyskał tak dużą popularność.
 

Materiały i wzory

białe ozdobne meble w łazience

Styl art déco to synonim wyjątkowego przepychu i luksusu. Charakteryzuje się on eleganckimi kształtami, geometrycznymi wzorami oraz różnorodnością materiałów, które połyskują i dodają blasku wnętrzom. Wśród nich można wyróżnić:

  • Bogactwo materiałów, jak heban, mahoń, kość słoniowa, srebro, złocony brąz, jedwab i aksamit. W stylu art déco połyskiwały także materiały takie jak nierdzewna stal, chrom, szkło i lakier.
  • Geometryczne wzory, takie jak trójkąty, koła, kwadraty, romby oraz wzory inspirowane naturą, jak np. motywy roślinne czy zwierzęce.
  • Eleganckie kształty, często asymetryczne, z łukami i zaostrzeniami, które podkreślały nowoczesność i przepych wnętrz.

Zapomnij o nudnej przestrzeni

Twoje otoczenie może przemówić za Ciebie. Dlaczego więc nie przemienić go w takie, które będzie w pełni wykorzystywać swój potencjał? Nasza firma NARYSUJEMY specjalizuje się w tworzeniu przestrzeni, które spełniają marzenia naszych klientów. Bez względu na to, jakie są Twoje preferencje i wymagania, zawsze znajdziemy rozwiązania, które zaspokoją Twoje aranżacyjne potrzeby. Nie czekaj dłużej, podejmij decyzję o zmianie swojego otoczenia.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co to jest styl art déco?

Styl art déco to nurt artystyczny, który pojawił się w latach 20. XX wieku i był popularny w latach 30. i 40. Charakteryzuje się on geometrycznymi kształtami, jaskrawymi kolorami, luksusowymi materiałami i bogatymi zdobieniami.

Jakie są cechy charakterystyczne stylu art déco?

Do cech charakterystycznych stylu art déco należą geometryczne kształty, jaskrawe kolory, połyskujące i luksusowe materiały, bogate zdobienia, symetryczne wzory, abstrakcyjne formy, a także stylizowane motywy roślinne i zwierzęce.

Jakie materiały są typowe dla stylu art déco?

Styl art déco charakteryzuje się luksusowymi materiałami, takimi jak złoto, srebro, marmur, szkło, kość słoniowa, skóra i jedwab. Stosuje się też sztuczne materiały, takie jak bakelit i chrom.

Jakie kolory są stosowane do stylu art déco?

Najczęściej używa się jaskrawych kolorów, jak czerwień, zieleń, niebieski, purpurowy, żółty i czarny. Często stosuje się kontrasty między jasnymi i ciemnymi odcieniami.