Jak zaprojektować industrialne wnętrze?

ciemne ściany i meble, brązowe drewniane krzesła

Początki stylu industrialnego

Styl industrialny swoje korzenie zawdzięcza nowojorskiemu kryzysowi w latach 60. XX wieku. Wtedy właśnie opuszczone magazyny i hale dużych fabryk zostały miejscem życia cyganerii nowojorskiej. Pod wpływem przemian stały się nietypowymi mieszkaniami, pracowniami czy miejscami spotkań amerykańskich artystów. Niewielka ilość mebli, surowy charakter oraz otwarta przestrzeń stały się zaletami, dzięki którym estetyka industrialna nie traci na popularności także dziś. Oprócz aranżacji domów i mieszkań, wykorzystuje się go także w takich miejscach jak kluby, restauracje czy hotele.

Wyróżniki estetyki loftowej

Charakterystyczne cechy stylu loftowego są proste do wskazania i użycia w aranżacji mieszkania. Mnogość dostępnych wykończeń i odmian stylów industrialnych powoduje, iż pomimo zastosowania się do współczesnych trendów, Twoje mieszkanie nabierze ponadczasowego wymiaru.

  • Otwarta i duża przestrzeń – to wspomnienie po funkcjonalnym zagospodarowaniu fabryk produkcyjnych. W wyniku czego, w mieszkaniach na wzór domów pofabrycznych nie znajdziemy ścianek działowych.
  • Wysokie sufity – pozostałości po przestrzeniach przemysłowych.
  • Ogromne okna – w stylu loftowym istotną rolę odgrywa światło. Podstawą jest dostęp do naturalnego światła.
  • Surowe materiały – takie jak cegły, kamień, drewno czy szkło. W tej konwencji tynk na ścianach jest wyznacznikiem dobrego stylu. Założeniem jest to, aby utrzymać konstrukcyjno-mechaniczny charakter wnętrza.
  • Oszczędny minimalizm – skupienie się jedynie na kilku podstawowych meblach i dekoracjach.

Jakie kolory

Typowa odmiana estetyki industrialnej jest surowa i radykalna. Ogranicza się ona jedynie do paru neutralnych kolorów. Pojawiają się w niej beże, biele, szarości i czernie z niewielką domieszką barwy cegły. Bez wątpienia wyśmienitym wyborem będzie np. Klasyczna, chłodna biel oraz jej subtelne, piaskowe odcienie, które można przełamać intensywniejszymi barwami takimi jak patyna, śniedź czy rdzawa czerwień. Surowe wykończenie otrzyma charakter, gdy zastosujemy w nim nietypowe kontrasty w barwach turkusu czy zieleni. Wprowadzając jednak taką aranżację, postaw na zasadę “mniej znaczy więcej”.

Meble w lofcie

Meble loftowe są dowodem na relacje pomiędzy designem a funkcjonalnością. Pomimo tego, iż ich zadaniem jest umożliwienie swobodnego przechowywania oraz usprawnienia organizacji, stanowią także dekorację pomieszczenia. Sprawdzą się te, które posiadają jakąś nietypową historię oraz wyglądają na nieco zużyte lub przywodzą na myśl warsztatowe konstrukcje stworzone z myślą o minimalizmie, w związku z czym stanowią przykład prostego wzornictwa. To, co je odznacza, to połączenia metalu, szkła i drewna.

W industrialnym salonie nie można zapomnieć o stoliku z kamiennym lub drewnianym blatem stojącym na metalowych nóżkach, co więcej w pomieszczeniu nie może zabraknąć modułowej kanapy w stonowanych barwach. Kuchnię warto zaopatrzyć w stylowe hokery, a w przedpokoju czy garderobie ustawić szafy z bezuchwytowym przodem lub przeszkleniami.

belki sufitowe, drewniany sufit, drewniany stół

Oświetlenie wnętrz

Fundamentalnym składnikiem wystroju mieszkania jest światło. Aby wpuścić jak najwięcej naturalnych promieni, na miejsce topornych kotar i zasłon zdecyduj się na żaluzje i rolety rzymskie. Maksymalne użycie światła dziennego jak wiadomo, przenosi się na sporą oszczędność prądu.

Całość wnętrza dopełnią także designerskie oprawy lampy z metalowymi osłonami czy  vintage żarówki Led. Wiszące struktury umieszczone na podłużnej belce, zamontowane na sznurze czy kablu, idealnie nadadzą się do wnętrz z wysokim sufitem.

Dodatki

Styl loftowy nie jest łatwy do wprowadzenia, gdyż należy trochę się przyłożyć, aby zachować w nim spójność. Pamiętaj jednak, że projektowanie wnętrza może być wyśmienitą zabawą, szczególnie gdy efekt nierzadko może być zadziwiający i zaskakujący.

Dywany

Industrialne wnętrze, pomimo iż z tradycji jest surowe, nie musi być pozbawione przytulnych dodatków. Jeśli w Twoim wnętrzu znajduje się cegła lub beton architektoniczny oraz metalowe elementy, zdecyduj się na parę ciepłych akcentów, które uatrakcyjnią mieszkanie. Sięgnij po mozaikowy dywan łączący parę faktur czy przygaszony kolorystycznie, o geometrycznych formach. Na podłodze z drewna zrobią wrażenie dywany w barwach szarości i beżach z wstawką wyrazistej czerni.

Zegary

W aranżacji w stylu industrialnym nie można pominąć praktycznych dekoracji. Tu idealnie wpasują się minimalistyczne zegary analogowe. Zdecyduj się na modele o innowacyjnej, metalowej formie i względnie dużej średnicy. Warto, aby było je widać z daleka. Nieszablonową ozdobą będzie również zdobiony zegar na pasku.

Wazony

Jeśli myślisz nad tym, jakie drobiazgi warto wyróżnić na blatach czy półkach, zdecyduj się na modne wazony o neutralnej barwie. Wyraźna czerń bądź lśniące odcienie szarości zostaną wzbogacone niekonwencjonalną oprawą kwiatów lub ozdobnych gałązek. Aby nadać wnętrzu niepowtarzalny klimat, postaw wazon na konsolce w korytarzu lub szafce nocnej w sypialni.

Plakaty i obrazy

Nie zapominaj, iż dawne loftowe wnętrza były adaptowane na pracownie artystyczne czy sale wystawowe. Występowanie w nich obrazów i plakatów będzie więc jak najbardziej pożądane. Opłaca się zawiesić na ścianie skromne grafiki, krajobrazy dużych miast lub biało-czarne ilustracje, które znakomicie wpisują się w przemysłowy nastrój. Nie musisz wybierać dużej ilości plakatów i obrazów, dla zaakcentowania industrialnego charakteru apartamentu, wystarczy nawet pojedyncza grafika. Tak dobitny akcent perfekcyjnie zaprezentuje się na neutralnej ścianie.

betonowy sufit, drewniane nowoczesne meble

Stwórz wymarzone wnętrze

W życiu przychodzi czas na zmiany. Stoisz przed wyzwaniem zaprojektowania wnętrza? Nie wiesz jak się za to zabrać? Z dobrą radą przychodzimy my! Jesteśmy zespołem projektantów NARYSUJEMY działającym stacjonarnie w Warszawie, jak i okolicach. Realizujemy także projekty zdalne w całej Polsce. Pomożemy Ci w aranżacji nowego mieszkania.

 Zapraszamy do kontaktu!

Jakie są charakterystyczne cechy stylu loftowego?

Styl loftowy wyróżnia się otwartą i dużą przestrzenią na wzór fabryk, które później zamieniono na mieszkania. Wiąże się to z tym, iż wnętra konwencji industrialnej posiadają wysokie sufity oraz ogromne okna. Podstawą jest także użycie surowych materiałów takich jak cegły, kamień, drewno czy szkło. Ważne jest, aby zachować konstrukcyjno-mechaniczny charakter wnętrza. Styl loftowy opiera się także na minimalizmie. Należy kierować się tym w wyborze dodatków i mebli do industrialnego wnętrza.

Czy styl industrialny nadaje się do małego wnętrza?

Styl loftowy nadaje się zarówno do dużego, jak i małego mieszkania. Podstawą jest to, aby powierzchnia takiego wnętrza była jak najbardziej otwarta. Pożądane jest także podkreślenie formy wewnętrznej ścian konstrukcyjnych – betonu lub surowych cegieł. Niewielkie mieszkanie można optycznie powiększyć, używając odpowiednich farb i techniki malowania. Wykorzystaj także lustra, które stworzą złudzenie głębi i nadadzą wnętrzu wyjątkowy smak.

Jakie meble do salonu w lofcie?

Meble powinny być zarówno funkcjonalne, jak i stanowić ozdobę pomieszczenia. Zdadzą egzamin te które posiadają pewną historię oraz wyglądają na nieco zużyte, czy przywodzą na myśl konstrukcje warsztatowe. W salonie postaw na stolik z kamiennym lub drewnianym blatem stojącym na metalowych nóżkach oraz modułową kanapę w stonowanych kolorach.

Jakie dodatki do apartamentu w stylu loft?

Do apartamentu industrialnego zdadzą egzamin różnego typu dywany, np. te w geometryczne wzory czy w stonowanych beżach i szarościach. Warto zaopatrzyć się w minimalistyczny, analogowy zegar – nada on wnętrzu osobliwego charakteru. W mieszkaniu nie może także zabraknąć wazonów o neutralnych barwach. Staną się one niekonwencjonalną oprawą kwiatów czy ozdobnych gałązek. Loftowe wnętrze można także uzupełnić obrazami czy grafikami, które idealnie wkomponują się przemysłowy nastrój wnętrza.