JAK ZAPROJEKTOWAĆ GARDEROBĘ?

ciemna garderoba, wykładzina

Garderoba w osobnym pomieszczeniu

Garderoba urządzona w osobnym pomieszczeniu to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie – szczególnie gdy mamy dużo tekstyliów. Takie miejsce pozwala na utrzymanie porządku, przechowywanie ubrań bez konieczności prasowania oraz możliwość posegregowania ich kolorami lub rodzajami.

Samo słowo garderoba pochodzi z języka francuskiego (garde–robe) i oznacza dosłownie komorę, pomieszczenie do przechowywania odzieży. Nie musi pełnić jedynie tej jednej funkcji. Często możemy zauważyć, że garderoba jest również pomieszczeniem do wykonywania porannych czynności (np. makijażu) lub prania ubrań (połączenie garderoby z pralnią).

biała garderoba, drewniana podłoga

Idealne miejsce do urządzenia garderoby

Zastanawiasz się nad idealnym miejscem na urządzenie garderoby? Wszystkie aspekty dotyczące tej aranżacji zależą od Twoich potrzeb, dlatego już na początku zastanów się, gdzie będzie Ci korzystać z niej najwygodniej. Najczęściej garderoby są zlokalizowane obok sypialni lub łazienki – jest to bardzo dobry pomysł, ponieważ takie rozwiązanie sprawia, że mamy wszystko pod ręką, a dobrze wiemy, że rano liczy się każda minuta, kiedy spieszymy się do pracy.

Nietypowe przestrzenie

Masz w swoim domu skosy, wnęki lub inne nietypowe miejsca? To świetnie! Uwzględnij je przy aranżacji nowego wnętrza i już możesz wykorzystać je na stworzenie swojej garderoby. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że możesz w niej składować nie tylko ubrania, ale także na przykład różnego rodzaju sprzęty i inne przedmioty codziennego użytku. W kwestii mebli ważne jest, aby były one ustawione w kolejności malejącej – dopasowując się do skosów. Takie ułożenie sprawi wrażenie przestronności pomieszczenia oraz ogólnego porządku.

garderoba w brązach

Oświetlenie

Oświetlenie jest bardzo ważne w przypadku garderoby – szczególnie gdy sprawdzamy, czy dany zestaw ubrań do siebie pasuje lub w czasie robienia makijażu. Gdy mamy ją urządzoną na poddaszu, to za dnia wpada tam światło naturalne. Co zrobić, gdy jednak nie mamy dostępu do takiego oświetlenia? Kiedy mamy niewielką garderobę, wystarczy optymalne rozmieszczenie światła, które pozwoli nam na znalezienie najpotrzebniejszych rzeczy. W takim wypadku nie mamy potrzeby doświetlania poszczególnych zakamarków szafy. Gdy jednak mierzymy się z dość sporych rozmiarów miejscem, wtedy zastosujmy lampę sufitową, która pozwoli nam doświetlić znaczną jego część. Dobrym wyborem będą również samoprzylepne taśmy LED, które pozwalają na zmienianie kolorów oraz dostosowanie natężenia światła.

Wyposażenie

Gdy już mamy wybrane miejsce, oświetlenie i cały plan, zastanówmy się, co będzie znajdowało się w naszej garderobie. Bardzo popularne są wszelkiego rodzaju organizery, pojemniki na poszczególne ubrania lub biżuterię. Ważne jest, gdzie takie pojemniki umieścimy. Przykładowo: rzeczy, które są używane przez nas rzadko, możemy ulokować na górze szaf. Na dole zarezerwujmy sobie miejsce na codzienne ubrania, np. bieliznę. Nie zapominajmy, że obowiązkowym elementem każdej garderoby jest lustro. Najlepszym wyborem będzie to sporych rozmiarów, stojące, w którym będziemy mogli zobaczyć całą naszą sylwetkę.

podświetlana biała garderoba

STWÓRZ PRZESTRZEŃ IDEALNĄ RAZEM Z NAMI

Jeżeli szukasz inspiracji, doradztwa lub pełnej pomocy fachowców to skontaktuj się z firmą NARYSUJEMY. Pracują tam specjaliści, którzy mają rzetelną wiedzę, a aranżacja pomieszczeń to ich pasja. Nie czekaj dłużej – skontaktuj się już dzisiaj.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Gdzie najlepiej urządzić garderobę?

Wszystkie aspekty zależą od Twoich potrzeb, dlatego już na początku zastanów się, gdzie będzie Ci korzystać z niej najwygodniej. Najczęściej garderoby są zlokalizowane obok sypialni lub łazienki – jest to bardzo dobry pomysł, ponieważ takie rozwiązanie sprawia, że mamy wszystko pod ręką, a dobrze wiemy, że rano liczy się każda minuta, kiedy spieszymy się do pracy.

Czy można urządzić garderobę, mając skosy w mieszkaniu?

Tak! Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że możesz w takiej garderobie składować nie tylko ubrania, ale także na przykład różnego rodzaju sprzęty i inne przedmioty codziennego użytku. W kwestii mebli ważne jest, aby były one ustawione w kolejności malejącej – dopasowując się do skosów. Takie ułożenie sprawi wrażenie przestrzenności pomieszczenia oraz porządku.

Jakie lustro do garderoby?

Lustro jest obowiązkowym elementem każdej garderoby. Najlepszym wyborem będzie takie sporych rozmiarów, stojące, w którym będziemy mogli zobaczyć całą naszą sylwetkę. Możemy również zainwestować w podświetlany model, który dodatkowo doświetli nam obraz.

Jak oświetlić dużą garderobę?

Gdy mierzymy się z dość sporych rozmiarów miejscem, wtedy zastosujmy lampę sufitową, która pozwoli nam doświetlić znaczną jego część. Dobrym wyborem będą również samoprzylepne taśmy LED, które pozwalają na zmienianie kolorów oraz dostosowanie natężenia światła.