Image Alt

Jak wyglądają wnętrza awangardowe?

wzorzyste tekstylia, obrazy, różnorodne meble

Awangarda – co w sobie łączy? 

Początek awangardy datujemy na pierwsze lata XX wieku, natomiast jego rozkwit miał miejsce około 1918 roku. Definicja tego stylu jest skomplikowana, ponieważ zawiera w sobie wiele nurtów artystycznych, którymi m.in. jest: futuryzm (skupia się na przyszłości i rozwoju), kubizm (znany z obrazów Pabla Picassa), ekspresjonizm (dzieła są pełne akcentów, które mają wpłynąć na ogół emocji), a także wiele innych, jak surrealizm, dadaizm czy fowizm.  

Mimo że wydają się dosyć odrębne, to każdy z nich miał wywoływać zachwyt, spowodowany zaskoczeniem obserwatora. Stąd natrafimy tu na liczne, niekonwencjonalne metody, które dotąd mogły wydawać się nawet komiczne i dziwne. Co ważne, w designie awangardowym skupimy się na ergonomiczności i na lekkiej, zwykle bezpretensjonalnej formie. Nie znaczy to jednak, że wnętrza będą nudne – wręcz przeciwnie, będą pełne unikatowych kombinacji, ekspresyjnych barw i zachwycających kształtów.  

obrazy kubistyczne

Cenne detale 

Projektowanie pomieszczeń w stylistyce awangardowej nigdy nie należało do łatwych. Osoba, która podejmie się takiego wyzwania, musi być pewna swoich umiejętności oraz powinna posiadać świetne wyczucie, zwykle dyktowane odpowiednim doświadczeniem. Pokoje awangardowe mają duszę, ukazują usposobienie właścicieli, a także ich hobby. Postaraj się uwzględnić to, tworząc takowy projekt, ponieważ w przeciwnym razie szybko poczujesz się przytłoczony tą aranżacją.  

Nietypowe wzornictwo jest powszechne, dlatego warto uwzględnić to dobierając poduszki, koce, płachty, zasłony (najodważniejsi wykorzystują je w roli pościeli w sypialni, co tworzy ciekawy efekt przez fakturę cienkiego materiału). Przedstawiają motywy związane ze światem roślin czy zwierząt, mogą być to: cętki, kwiaty lub powracająca do wielu domów zebra.  

Posiadając szerokie, pokaźne okna, wykorzystaj ich potencjał i wyposaż je w oryginalne rolety, które będą się mienić najróżniejszymi odcieniami: 

  • czerni, 
  • amarantusa, 
  • purpury, 
  • szmaragdu, 
  • żółtego. 
dywan Bauhause

Nie zapomnij o akcesoriach! Najlepiej, jeżeli dopasujesz takie, które są długowieczne i ciężko dostępne, dzięki temu finalny efekt wnętrza będzie jedyny w swoim rodzaju. Postaw na kreatywność, ponieważ tutaj praktycznie nie ma złych odpowiedzi. Mogą być to figurki, ikony stylu, mody, futurystyczne fototapety, oldschoolowe wykładziny, jak i plakat Twojego ulubionego zespołu muzycznego.  

Awangardowe wyposażenie, które dopełni aranżację 

Nieruchomości, które przybierają uniwersalną, spokojną formę, opierającą się o kolory takie jak biel czy beż, a także te posiadają jedynie proste, nieskomplikowane elementy, powinny pokusić się o nutę szaleństwa. Zagwarantuje to nietuzinkowe wyposażenie, stworzone na bazie wcześniejszej charakterystyki. 

Rozglądając się za oryginalnymi akcesoriami, przyjrzyj się stylistyce wymyślonej przez jedną z najbardziej cenionych uczelni artystycznych – czyli Bauhausowi. Dyktowała ona zasady wielu designom, w tym awangardzie. Projektanci szkoły próbowali wpłynąć na formę przystosowaną do ludzi, jak i na ich emocje, które detale aranżacyjne miały wywoływać.  

Jak w każdym innym stylu, aranżacja sypialni odgrywa dużą rolę, ponieważ jej wygląd często przekłada się na efektywność wypoczynku. Stąd najczęściej stosuje się proste rozwiązania. Ściany w pokoju zwykle są pomalowane jasną farbą, a do nich dobierzemy najistotniejsze meble. W centrum postawimy łóżko, w stylu awangardowym to właśnie ono może być elementem zaskoczenia, dlatego wybierz model specjalnie stylizowany, np. z wygładzonymi krawędziami i zawiniętymi nóżkami.  

Pokój dzienny wyposażony w niewielki stolik, futurystyczne oświetlenie, ale również w sofę. To od nas i naszej prywatnej preferencji zależy, na jaki kształt się zdecydujemy. Leżanka może przedstawiać wszystko, zarówno nieregularne kształty, jak i części ciała typu ręka czy usta. Istotne są surowce, z których będą wykonane, my proponujemy: wysokiej klasy drewno, lastryko, stal i szkło.  

W miejscu, w którym będziesz przyrządzał i konsumował potrawy, zadbaj o odpowiednią atmosferę, budzącą zmysły. Przyczyni się to do tego, że posiłki będą jeszcze smaczniejsze. Pomogą w tym intensywne kolory wyposażenia kuchennego, jak i posadzki czy ścian. Luksusowe wydania kuchni powinny się błyszczeć – najczęściej dzięki wykończeniu na wysoki połysk oraz za sprawą detali, jakimi są złoto, srebro oraz marmur.  

Jeżeli chodzi o łazienkę, w niej również postawimy na nietypowe połączenia barw. Wybierz płytki jednokolorowe lub takie, które odpowiednio ułożone ukażą piękny obraz. W aranżacji awangardowej projektanci chętnie sięgają po lastryko – świetnie będzie wyglądać we wnętrzu o białej kolorystyce. Jak w przypadku salonu, najważniejszy element zwykle przedstawia ciekawą formę, dlatego wanna o nieregularnym kształcie jest jak najbardziej wskazana.  

salon w awangardowym stylu

Twoje wymarzone wnętrze

Jak już wcześniej wspominaliśmy, urządzenie wnętrza w tym stylu na pewno nie będzie proste, jednak warto podjąć się tego wyzwania, ponieważ efekt będzie zdumiewający. Dodatkowo, możesz poprosić o pomoc naszych doświadczonych projektantów NARYSUJEMY. Specjalizujemy się w fotorealistycznych projektach, nasze biuro mieści się w Warszawie, ale oferujemy nasze usługi za pośrednictwem internetu. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jaka kanapa będzie pasować do salonu w stylu awangardowym?

Kanapa, która będzie pasować do stylu awangardowego, odznacza się nietuzinkową formą. Może przedstawiać rzeczy czy nawet części ciała. Więcej o stylu i wyposażeniu wnętrza awangardowego przeczytasz w tym artykule. 

Co jest inspiracją aranżacyjną dla stylu awangardowego?

Inspiracją aranżacyjną dla stylu awangardowego są liczne nurty, które rozwijały się m.in. na przestrzeni XX wieku. Należą do nich przede wszystkim: kubizm, futuryzm i ekspresjonizm. W naszym artykule przedstawiliśmy dużą dawkę wiedzy na temat tego designu. 

Co charakteryzuje design awangardowy?

W designie awangardowym skupiamy się na ergonomiczności i na lekkiej, zwykle bezpretensjonalnej formie, a także na nietypowych wzornictwach, unikatowych kombinacjach, ekspresyjnych barwach i zachwycających kształtach. 

Jakie akcesoria warto uwzględnić w awangardowym wystroju wnętrz?

Warto uwzględnić oryginalne rolety, poduszki, koce, płachty, zasłony, a także akcesoria jak figurki, ikony stylu, futurystyczne fototapety, oldschoolowe wykładziny czy plakaty.