JAK URZĄDZIĆ BIURO W DOMOWYM ZACISZU?

rośliny w domowym biurze

Aranżacja biura w mieszkaniu

Praca zdalna to bardzo popularna forma zajęcia zarobkowego, jednak nasze mieszkania często nie spełniają kryteriów biurowych. Wykonywanie wolnych zawodów lub prowadzenie własnego biznesu z domu, wymaga zaaranżowania dodatkowej przestrzeni na biuro. Nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy kilka elementów i kawałek mieszkania zamieni się w komfortowy gabinet.

Biurko – centrum zarządzania

duże, jasne biurko w pokoju

Istnieje kilka niezbędnych elementów w urządzeniu biura w domu. Podstawą jest stół biurowy, który będzie centralnym miejscem pracy oraz miejscem spotkań z naszymi klientami. Musi być możliwie jak największy, by zapewniał przestrzeń niezbędną do ustawienia komputera, segregacji materiałów biurowych i podręcznych dokumentów.

Należy pamiętać o zorganizowaniu na blacie obszaru na swobodne poruszanie myszą i nieograniczony dostęp do klawiatury. Dobrze, gdyby znalazło się także miejsce na kubek z napojem.

Niemniej ważny jest materiał, z jakiego wykonane będzie biurko. Powinno ono mieć stabilną konstrukcję, odporną na uszkodzenia mechaniczne, by mogło służyć przez wiele lat. Należy także odpowiednio dopasować jego rozmiar do użytkownika.

Dodatkowo, warto trzymać się kilku zasad związanych z ergonomią pracy:

 • biurko ustawia się bokiem do okna, by dostarczyć odpowiednią ilość światła dziennego;
 • siedzenie frontem do drzwi eliminuje niepokój związany z dźwiękami dochodzącymi zza pleców;
 • stosowanie matowego lub jasnego blatu pozwala na zmniejszenie kontrastu pomiędzy płytą stołu a kartką papieru, co z kolei wpływa pozytywnie na wzrok;
 • przestrzeń na nogi pod biurkiem nie może być mniejsza niż 70 cm szerokości oraz 60 cm głębokości.

Organizacja wokół biurka

Do stworzenia domowego gabinetu, poza stołem, jest również potrzebne miejsce do przechowywania. Umieszczenie przy biurku komody lub regału, pozwoli pozbyć się poplątanych kabli, porozrzucanych kartek i rozwiąże problem braku miejsca na długopisy, segregatory i inne pomoce biurowe.

Jeśli gabinet znajduje się w sypialni, salonie lub innej części domu, umieszczenie tam regału umożliwi oddzielenie przestrzeni do pracy od strefy domowego użytku.

Najlepiej jest ulokować biurowe meble jak najbliżej stołu, by uniknąć chaosu i mieć dokumenty w zasięgu ręki. Dobrze jest zapewnić sobie dodatkową, większą szafę na przechowywanie szczególnie ważnych dokumentów, z możliwością zamknięcia jej na klucz.

czarne biurko z lampką i regałem

Elementy ułatwiające koncentrację

Biuro w domu wymaga zaaranżowania miejsca, które pozwoli na maksymalne skupienie uwagi na obowiązkach zawodowych. Pomocne będzie zastosowanie dobrego oświetlenia. Z pewnością samo światło dzienne nie wystarczy. Koniecznym będzie wspomaganie się sztucznym doświetleniem. W tym przypadku idealnie sprawdzi się lampka LED o neutralnej barwie. Istotne jest usytuowanie jej w taki sposób, by uniknąć cienia rzucanego na kartkę przez dłoń podczas pisania.

projektowanie jasnego biura

Dla lepszego komfortu pracy stosuje się jasne lub pastelowe odcienie ścian, wspomagające wewnętrzny spokój i wprowadzające nastrój wyciszenia. Można też poprawić koncentrację poprzez rozpylenie zapachu kolendry, melisy czy tymianku.

Nie zapominajmy o roślinach, które pełnią w domowym biurze bardzo ważne funkcje:

 • jonizują powietrze,
 • produkują tlen,
 • ożywiają atmosferę,
 • uspokajają.

Aby gabinet nabrał osobistego charakteru, można powiesić na ścianie obraz lub ulubioną grafikę czy plakat.

ZAPROJEKTUJ SWOJE WNĘTRZE Z NAMI!

Biuro w domu to niezwykle ważny element pracy zdalnej. Zaprojektowane w myśl zasad ergonomii i estetyki, może pozytywnie wpłynąć na naszą koncentrację, a w konsekwencji na nasze wyniki. Jeśli sami nie potrafimy stworzyć idealnej dla siebie przestrzeni, warto skorzystać z rad projektantów wnętrz NARYSUJEMY i cieszyć się funkcjonalnym, prywatnym gabinetem przez wiele lat. Osoby mieszkające w Warszawie lub okolicy mogą skorzystać ze współpracy stacjonarnej. Dla tych, którzy wolą komunikację zdalną lub z przyczyn dużej odległości, nie mogą do nas dotrzeć – oferujemy konsultacje on–line.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak urządzić biuro w domu?

Szczególnie ważne jest ustawienie biurka bokiem do okna, dla zapewnienia dostatecznej dawki dziennego światła. Warto zainwestować w regał lub komodę do przechowywania dokumentów, lampkę biurową i dodatkowe szafki nad blatem. Istotne jest zwrócenie uwagi na jasny kolor pomieszczenia oraz ustawienie w nim roślin, produkujących tlen.

Jak zaaranżować biurko w gabinecie domowym?

Stół biurowy musi być wykonany z dobrej jakości materiałów, stabilny, odporny na uszkodzenia. Wymiary blatu powinny być możliwie największe, by pomieścić komputer, lampkę, notatki i pomoce biurowe. Zaleca się ustawienie regału lub komody w jego pobliżu.

Jak zorganizować biuro w domu?

Najlepszym rozwiązaniem jest wydzielenie osobnego pomieszczenia, z dobrym oświetleniem dziennym, wspomaganym przez doświetlającą lampę biurową. W biurze powinno znaleźć się solidnie wykonane biurko, szafa do przechowywania dokumentów, wygodne krzesło. Warto pomyśleć o zastosowaniu wspomagających koncentrację zapachów oraz ulubionego obrazu czy motywującego plakatu.

Jakie są zasady projektowania domowego biura?

 • Biurko należy ustawić bokiem do okna, by dostarczyć odpowiednią ilość światła dziennego.
 • Najlepiej ustawić krzesło na wprost wejścia, by nie rozpraszał nas niepokój wywoływany przez dźwięki dochodzące zza pleców.
 • Jasny i matowy blat może być zbawienny dla oczu.
 • Przestrzeń na nogi pod biurkiem nie może być mniejsza niż 70 cm szerokości oraz 60 cm głębokości.