Wnętrze z filmów o Dzikim Zachodzie

drewniana kuchnia z wyspą

Wiejska wygoda i naturalna uroda

Stylistyka country przywędrowała do Europy stosunkowo niedawno. Jej korzenie sięgają XIX wieku, okresu, kiedy rewolwerowcy spierali się o tereny z rdzennymi mieszkańcami Ameryki. Zwykle kojarzy się odmianą designu rustykalnego, a także góralskiego. Jest to oczywiście trafne porównanie, ponieważ naturalne surowce, takie jak skóra i wełna zauważamy niemal w każdej aranżacji a wygoda i komfort to hasła przewodnie. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak wygląda takie nietuzinkowe wnętrze, przeczytaj ten artykuł do końca.

skórzana kanapa w salonie country

Materiały idealnie pasujące

Nikogo nie dziwi fakt, że w aranżacjach country zwykle korzystamy z surowców naturalnych. Cechą wyróżniającą jest to, że powinniśmy zrezygnować z gładkich powierzchni na rzecz tych niedoskonałych i nierównych. Przede wszystkim będzie to:

  • wiklina,
  • juta,
  • rattan,
  • belki drewna,
  • kamienie.

Możemy wykorzystać ich różne postacie. Zakładając, że zdecydujemy się na kamienną posadzkę, zadbajmy o to, by wizualnie kamień wyglądał na mosiężny a dodatkowo nawet na lekko nierówny. Jego surowość sprawi, że wnętrze będzie prezentować się naprawdę charakternie. Aranżacja kowbojska raczej składnia się do prostych rozwiązań, dlatego też postąpisz poprawnie, jeżeli podłoga będzie złożona z klasyczny np. jodłowych paneli.

Wyposażenie zwykle również będzie drewniane. Najlepiej zaprezentuje się takie, które nie będzie idealne. Wszelkie bruzdy, uszczerbki, nierówności w kolorycie wpasują się perfekcyjnie. Nie bój się wyposażenia, które na pozór będą wydawać się niedokończone. Ta stylistyka uwielbia kanciastą, niedopracowaną strukturę. Nieoszlifowany stół w jadalni czy stary kredens spisze się świetnie! Możesz nawet pokusić się o specjalne postarzanie mebli, ponieważ stylistyka country cudownie współgra z elementami retro.

ozdoby country na ścianie

Jak urządzić i udekorować wnętrze country?

Istnieją elementy, bez których styl country nigdy nie będzie taki sam. Mowa tu oczywiście o wszelkich akcesoriach naściennych takich jak rogi byka, skóry krowy czy powieszone kapelusze. Dzięki nich będziemy pewni, że cała aranżacja jest kompletna. Nie obawiaj się o ich dostępność lub wygórowaną cenę. Takie przedmioty bardzo często można dostać na aukcjach staroci, w antykwariacie, jak i na pobliskim targu. Wielką zaletą tego designu jest to, że ogranicza się zakup nowego wyposażenia do minimum. Przestarzałe dekoracje, które mogą wydawać się niepotrzebne, znakomicie odnajdą się w takim wnętrzu. Czasem jest to kwestia tylko kilku poprawek, dlatego, jeżeli składujesz na strychu stare pamiątki, to będzie odpowiedni moment na ich wyciągnięcie i ponowne zaaranżowanie. Dodatkowo twoje wnętrze zyska po dodaniu symboli znanych z filmów z gatunku western. Mogą być to np.  obraz stada galopujących koni, powieszone lasso, lampa witrażowa, makiety rewolwerów a nawet pióropusze indiańskie.  W salonie możesz zaryzykować niecodziennym rozwiązaniem i wybrać koce, przykrycia w kratę – położysz je na pokaźnej skórzanej kanapie. Sama ściana aż po sufit w pokoju dziennym, może być przykryta drewnianą okładziną – wykończoną dokładnie w taki sam sposób, jak w polskich góralskich chatach. Jeżeli masz taką możliwość, to w samym centrum wyeksponuj kominek, świetnie spełni się jako funkcjonalna ozdoba.

Sypialnia to pokój, który musi odznaczać się przytulnością i wspaniałą atmosferą wewnątrz. Taki efekt zapewnią klasyczne meble. Stanowczo odradzamy luksusowe. Zamiast nich wybierz te kojarzące się z sielanką i spokojem, takie jak drewniane łóżko o nieskomplikowanej ramie, obok którego zaaranżujesz prosty stolik nocny przypominający pień. Osoby lubiące niestandardowe rozwiązania, mogą wykorzystać stare skrzynie w formie komody lub szafy.

Kilka słów o kolorystyce

Może wydawać się to nienaturalne, w kontekście charakteru i historii całej stylistyki, ale barwy, na które decyduje się ona, są stanowczo stonowane. W takiej aranżacji bardzo rzadko spotykamy się z mocnymi barwami, jeżeli występują, to zwykle jako dodatki. Zdecydowanie częściej stosujemy kolory klasyczne, takie jak beż, biel, cielisty i jasnobrązowy. Taka paleta barw prezentuje się fenomenalnie, zwłaszcza jeżeli przełamiemy ją oryginalnymi i unikatowymi przedmiotami, znanymi wyłącznie z tego designu.

kolorowe poduszki, stara skrzynia

Wnętrza z klasą

Zanurz się w atmosferę wiejskiej wygody i naturalnego piękna dzięki stylowi country z NARYSUJEMY! Nasz doświadczony projektant wnętrz pomoże Ci stworzyć przytulne i tradycyjne mieszkanie, gdzie naturalne surowce i rustykalne akcenty tworzą unikalny urok. Skorzystaj z naszej pomocy projektowej, aby przekształcić swoje wnętrza w prawdziwą oazę spokoju i wygody w stylu country. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie dekoracje wykorzystać w stylistyce country?

Najlepszymi dekoracjami będą te, które kojarzą się z Dzikim Zachodem, możesz pokusić się o poroża, skóry lub też kowbojskie kapelusze. W naszym artykule omawiamy szczegółowo temat dekoracji.

Dlaczego warto wybrać stylistykę country?

Jeżeli chciałbyś, aby Twoje wnętrze było oryginalne, powinieneś zdecydować się na tę stylistykę. W naszym artykule omawiamy niecodzienne rozwiązania stylu country.