Jak skutecznie wygłuszyć mieszkanie?

antresola z metalowymi barierkami

Wprowadzenie 

Dla ludzi ceniących sobie ciszę i spokój, wyciszenie mieszkania może być skutecznym sposobem na poprawienie komfortu życia. Na hałas narzekają głównie mieszkańcy bloków oraz osoby, których dom jest położony przy ruchliwej ulicy. Istnieje wiele sposobów na stłumienie dźwięków z zewnątrz przy użyciu prostych elementów dekoracyjnych. Dowiedz się więcej i uzyskaj upragnioną ciszę. 

Sufit podwieszany 

Gdy przeszkadzają nam odgłosy dobiegające z mieszkania nad nami, warto zastosować podwieszany sufit wykonany z materiału gipsowo-kartonowego albo z jakiegoś surowca mineralnego. Przestrzeń między sufitem właściwym a podwieszanym powinien wypełniać izolacyjny materiał, np. wełna. Im większa grubość i gęstość izolatora, tym lepsza skuteczność tłumienia dźwięku z zewnątrz, jak i z wewnątrz. Dodatkowym atutem jest brak gromadzenia się kurzu na powłoce. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt zmniejszenia przestrzeni minimum o 4,5 – 5 cm wysokości. 

Stolik kawowy na podstawie wiklinowej

Płyty i maty gumowe 

Jest to stosunkowo niedrogi pomysł na wyciszenie mieszkania. Składają się z elastycznego materiału – gumy i specjalnej pianki do izolacji akustycznej na podłogach, ścianach i stropach. Stosuje się je głównie w obiektach przemysłowych, lecz można je także wykorzystać do wyciszenia dźwięku z urządzeń, które wytwarzają drgania, na przykład pralka czy zmywarka. Takie maty lub płyty mają zazwyczaj grubość 1 – 5 mm. 

Panele piankowe specjalne 

Wykonane są z pianki poliuretanowej lub żywicy melaminowej. Dzięki swojej skuteczności, stosowane są do wygłuszania pomieszczeń w studiach nagraniowych, kinie domowym, czy sali do prób. Mogą być wyprofilowane w stożki lub piramidki. Pianka jest łatwa w montażu i może być mocowana na już wykończone ściany lub sufity za pomocą kleju montażowego, wkrętów lub w stelażu. Niestety są dosyć drogie, gdyż płyta o powierzchni 1 m kwadratowego kosztuje zwykle ponad 150 zł.  

Wyciszające elementy wystroju 

Jeżeli budżet nie pozwala nam obecnie na zakup specjalistycznych mat czy podwieszanych elementów, możemy zastosować bardziej ekonomiczne rozwiązania, takie jak: 

 • pluszowe zasłony, 
 • miękki dywan, 
 • chodniki, 
 • wykładziny, 
 • poduszki, 
 • regał wypełniony książkami, 
 • oczyszczanie sprzętu z lodu, kurzu, 
 • gumowe podkładki, 
 • stopery, 
 • maty do szuflad. 

Plusem wykorzystania takich akcesoriów jest bardzo niska cena oraz krótki czas wykonania. Jednak, niestety wraz z niską ceną łączy się niska skuteczność, która sprawdzi się tylko przy niewielkim hałasie i nie zapobiegnie jego całkowitej słyszalności. 

grube zasłony, miękki dywan

Tapeta akustyczna 

Ze względu na szeroką gamę wzorów, nadaje się zarówno do wnętrz prywatnych, jak i miejsc publicznych. W sklepach można także dostać tapety akustyczne do samodzielnego malowania. Znacząco niwelują pogłos, echo czy różnego rodzaju uderzenia. Ponadto maskuje wszelkie niedoskonałości ścienne i stanowi izolację termiczną. Cena jest znacznie wyższa od standardowych tapet, jednak zdecydowanie warta uwagi, zważając na osiągane przez ten materiał efekty. 

Okiennice 

Ta metoda świetnie zabezpiecza okna przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, zarówno hałasami, jak i słońcem, deszczem oraz wiatrem. Okiennice w formie skrzydeł dostępne są w rozmaitych kolorach i wzorach, więc bardzo łatwo dopasować je do wnętrza. Można je zamontować na wiele różnych sposobów, na przykład na zawiasach lub ramach okna. Nadają się także do mocowania wewnątrz pomieszczenia, stanowiąc przy tym interesujący element dekoracyjny.

Okna o wysokiej izolacyjności akustycznej 

Przed wynajmem lub kupnem mieszkania warto zwrócić uwagę na parametry akustyczne okien i możliwość ich otwarcia od cichszej strony budynku. Współczynnik izolacyjności akustycznej przegrody określa, do jakiego stopnia nastąpi wartość redukcji hałasu dochodzącego spoza budynku. Im wyższa będzie, tym dźwięk zostanie bardziej stłumiony. 

Wygłuszanie drzwi 

W tym aspekcie możemy zastosować następujące materiały: 

 • gumowe uszczelki przylegające do skrzydła drzwiowego po zamknięciu, 
 • elastyczną matę piankową o grubości 3 mm, chroniącą przed dźwiękami uderzeniowymi, 
 • specjalną matę, np. korkową, izolującą dźwięki, 
 • trójwymiarową tapicerkę drzwiową. 

Projektowanie wnętrz z myślą o Twoich potrzebach!

Pragniesz dowiedzieć się więcej? NARYSUJEMY to zespół najlepszych profesjonalistów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Zapraszamy do kontaktu! 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Czym różni się wygłuszanie od wytłumienia?

Wygłuszanie to niwelowanie odgłosów, które przedostają się pomiędzy pomieszczeniami z wewnątrz na zewnątrz i odwrotnie. Natomiast wytłumienie polega na urządzenie mieszkania w taki sposób, aby wchłaniało przeszkadzające nam dźwięki.

Gdzie montować panele akustyczne?

Optymalnym wyborem będzie umieszczenie ich na wysokości poziomu oczu domowników czy też słuchaczy. To właśnie z tych miejsc trafiają pierwsze odbicia dźwięku, dlatego to będzie najbardziej skuteczna opcja.

Jak wyciszyć łazienkę?

Można to zrobić poprzez wykorzystanie płyt gipsowo–kartonowych, wypełnionych wełną mineralną o wysokiej wartości współczynnika pochłaniania dźwięku.