Image Alt

Jak przenieść styl prowansalski do własnego domu?

pastelowe barwy ścian w salonie

Południowo–wschodni region Francji nad Morzem Śródziemnym, to Prowansja. Ta górzysta kraina była przez wiele lat inspiracją dla artystów. Szczególnie widać to w nurcie impresjonizmu. Obecnie jest przede wszystkim miejscem turystycznym z uwagi na Lazurowe Wybrzeże. Kojarzy nam się z widokiem lawendowych pól, winnic oraz gajów oliwnych. Czym zatem charakteryzuje się ten styl?

Styl prowansalski główne cechy

Kamienne domki oraz widok upraw lawendy wprowadza nas w słoneczny, sielski styl. Dominują tutaj ciepłe pastelowe barwy widać maksymalną bliskość z naturą. Oto elementy charakterystyczne dla tego stylu:

  • naturalne materiały,
  • tradycyjne meble,
  • dodatki i ozdoby,
  • jasna kolorystyka wnętrz.
drewniany biały kredens, drewniany blat

Naturalne materiały

Naturalnym materiałem jest oczywiście kamień. Sprawdzi się na podłodze w postaci terakoty lub matowego gresu. Innym natomiast będzie, drewno celowo postarzane. Dominuje ono praktycznie w całym domu od podłogi po sufit. Charakterystyczna, dlatego stylu jest podłoga z szerokich desek, zmatowionych lub bielonych. Na suficie natomiast uwidocznione będą drewniane belki konstrukcyjne. One także będą miały cechy stylizowane na stare. Ceramiczne naczynia lub szkło, to również naturalne materiały, bez których nie może obejść się styl prowansalski. Całości tych materiałów dopełniają naturalne tkaniny, takie jak len oraz płótno.

Tradycyjne meble

Meble tworzone są przede wszystkim z gatunków drzew śródziemnomorskich. Wykonywane z litego drewna o ponadczasowych formach i tradycyjnych kształtach. Mają proste formy, ale są dekoracyjne. Pojawiają się tutaj frezowania i tłoczenia. Takimi elementami są np. gzymsy lub gięte nogi. Meble takie pokrywane są zwykle rozbieloną farbą, która jest następnie przecierana. Meble w stylu prowansalskim stylizowane są na starsze niż są w rzeczywistości. Często spotykane są w nich przeszklenia. To jest styl daleki od minimalizmu.

białe meble kuchenne, białe krzesła

Dodatki i ozdoby

Ozdoby i dodatki mają duże znaczenie. Naczynia ceramiczne zwłaszcza w kuchni mają pełnić funkcję użytkową, ale jednocześnie ozdobną, wyeksponowaną w przeszklonym kredensie. Wszystkie dodatki powinny być starannie dobrane do mebli oraz do wielkości pomieszczenia. Koronkowe obrusy oraz delikatne firanki tworzą sielski klimat relaksu i wyciszenia. Koce i narzuty z naturalnych materiałów dopełniają elementy przytulnego wystroju. Mile widziane są akcenty roślinne a w szczególności zioła. Stoją na parapetach lub na blatach kuchennych w małych ozdobnych pojemnikach. Żywe rośliny i świeże kwiaty to nieodłączny element ozdobny domu. Obowiązkowa jest oczywiście lawenda. I jest dosłownie wszędzie, w małych doniczkach w domu, w większych, glinianych na tarasie, przechodząc w sąsiadujące z domem pole lawendowe, ciągnące się aż po horyzont.

Jasna kolorystyka wnętrz

Barwy wnętrz nawiązują do krajobrazu Lazurowego Wybrzeża. Gorące i suche lato oraz krótka i łagodna zima objawia się pastelowych kolorach. Biały i kremowy prezentuje się w kolorach chmur i soli morskiej. Pastelowy żółty to kolor morskiego piasku. Pudrowy róż jest kolorem płatków peonii oraz oczywiście róż. Jasny fiolet przywołuje na myśl łany lawendowe. Jasny błękit jest kolorem jasnego nieba oraz brzegu morza. Zostaje jeszcze stonowany zielony, wyrażony bujną roślinnością oraz beżowe odcienie drewna, lnu i ziemi. Rudy i pomarańczowy to kolor gliny i terakoty.

jasne podłogi, białe ściany, fotel na biegunach, białe meble

Dom w stylu prowansalskim

Jak zatem urządzić dom, aby miał cechy stylu prowansalskiego? Wydaje się, że nie ma w tym nic trudnego. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić z detalami.

Projektując takie wnętrze, trzeba uwzględnić w nim solidne meble. Warto w tym stylu urządzić zarówno kuchnię, jak i salon. Kuchnia nie może obejść się bez drewnianych mebli. Stół powinien być solidny i okazały. Kuchnię można przyozdobić naturalnymi tkaninami, które znajdą się zarówno w oknach, jak i na stole. Powinny one być białe lub w pastelowych barwach. W salonie niezbędne będą kredensy z przeszklonymi górnymi szafkami. To w nich właśnie pomieści się ceramiczna zastawa stołowa, z której będziemy korzystać podczas spotkań rodzinnych. Mogą pojawić się także, wiszące szafki, które przypominają nadstawkę kredensu. Wszystkie te elementy powinny być frezowane lub toczone, niejednokrotnie z rzeźbieniami. Detale takie jak uchwyty wykonane powinny być z w kutego żelaza. Meble takie muszą być koniecznie pomalowane na jasne kolory najlepiej z przetarciami. W sypialni powinno być obszerne drewniane łóżko oraz toaletka na giętych nogach. W oknach mogą pojawić się naturalne tkaniny, lniane lub z kretonu w jasnych kolorach z roślinnymi ornamentami. Ten trend można przenieść również do łazienki. Wanna na giętych nóżkach oraz kafle w matowych kolorach przeniosą nas w sielską krainę Prowansji. We wszystkich pomieszczeniach warto umieszczać w wazonach suszone gałązki oliwne lub lawendy. Będą one przypominać słoneczną krainę w zimowe dni.

Profesjonalne projekty wnętrz na miarę

Chcesz dowiedzieć się więcej o stylu prowansalskim? Nasz zespół profesjonalistów NARYSUJEMY chętnie podzieli się z Tobą wiedzą i doświadczeniem. Możesz z nami spełnić swoje wnętrzarskie marzenie.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym charakteryzuje się styl prowansalski?

Ten francuski styl słynący z ciepłego i łagodnego klimatu stawia na naturalne materiały takie jak kamień i drewno. Wnętrza wypełnione są solidnymi meblami z dekoracyjnymi formami jak na przykład gięte nóżki. Meble w tym stylu są malowane rozbieloną farbą, a następnie przecierane.

Jakie kolory dominują w stylu prowansalskim?

Kolorystyka wnętrz nawiązuje do krajobrazu Lazurowego Wybrzeża. Możemy znaleźć tutaj odcienie bieli, a także kremowy i spłowiały przez słońce żółty. Pudrowe barwy różu i fioletu przywołujące pola lawendowe. Ponadto błękity i oliwkowe zielenie. Pomarańczowy i rudy w kolorze gliny i terakoty.