INDUSTRIALNE WNĘTRZA

industrialny salon, betonowy sufit i ściany

Narodziny stylu industrialnego

W czasie recesji w latach pięćdziesiątych XX wieku, wiele fabryk opustoszało, co doprowadziło do powstania nadmiaru pustych przestrzeni przemysłowych. Zagospodarowanie tych obszarów poskutkowało narodzeniem się nowego stylu wnętrzarskiego. Industrializm powstał przez poszukiwanie oszczędności oraz konieczność wykorzystania tego, co pozostało po wielkich opuszczonych fabrykach. Po latach zaczęto doceniać te ogromne, nieskrępowane przestrzenie, by w końcu na stałe zagościły w projektach wnętrz domów oraz mieszkań. Obecnie styl industrialny nie ogranicza się już tylko do starych fabryk i hal przemysłowych; zyskał niepowtarzalny, luksusowy charakter, a często również przedstawiany jest jako symbol nieposkromionego artyzmu.

metalowe lampy zwisające z sufitu

Charakterystyczne cechy stylu industrialnego

Ze względu na charakter przestrzeni, w których miał swoje początki styl industrialny, jego nieodzownym elementem jest przede wszystkim rozległa, otwarta powierzchnia. Wystrzegamy się podziału między pomieszczeniami, stawiając na szklane lub ażurowe ścianki w metalowych ramach. Kwintesencją tego nurtu są również: wysokie sufity, ogromne okna, ściany z cegieł lub betonu, surowe podłogi oraz pozostałości po oryginalnych instalacjach fabrycznych. Jeżeli zależy nam na pełnym wymiarze stylu industrialnego, możemy postawić na loftowe wnętrza w wersji hard – czyli takie, które są usytuowane w budynkach typowo poprzemysłowych. Współcześnie coraz częściej stawia się na wariant soft, gdzie nowe miejsca aranżowane są na wzór starych fabryk. Z powodzeniem adaptuje się mieszkania w kamienicach oraz domy, a nawet mniejsze metraże.

Pragnąc uzyskać styl industrialny w większym lub też małym mieszkaniu, nie zapomnijmy o jego najważniejszych cechach:

 • duże przestrzenie bez podziału na pomieszczenia,
 • odsłonięte kable i rury, pozostałości po instalacjach,
 • metalowe lampy lub “gołe” żarówki,
 • surowe wykończenie ścian oraz podłóg,
 • niewielka ilość dodatków do wnętrza.

Meble i przestrzeń w stylu industrialnym

Przy urządzaniu mieszkania lub domu w stylu industrialnym najlepiej jest dążyć do stworzenia jak największej przestrzeni wspólnej. Wystrzegamy się podziałów między pomieszczeniami, wydzielając umownie strefy funkcjonalne – na przykład za pomocą innego wykończenia podłogi, metalowych regałów, czy też szklanych lub ażurowych ścianek. Wpływa to nie tylko na optyczne powiększenie wnętrza, ale daje także poczucie swobody. Dla dopełnienia surowego efektu powinniśmy postawić na takie wykończenia ścian jak beton, tynk lub cegła. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie betonu architektonicznego również na suficie; nadaje to pomieszczeniu wyjątkowego charakteru.

Wybierając meble do wnętrza w stylu industrialnym, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego są wykonane. Nie może zabraknąć metalowych regałów oraz foteli lub stołów z tym samym wykończeniem; dobrze sprawdzi się również szkło lub specjalnie postarzone drewno. Dodatkowo, zaleca się wykorzystanie prostych, geometrycznych kształtów, jednak nie musimy się ograniczać w tej kwestii. Równie dobrze mogą pasować fantazyjne meble w stylu pop–art, przełamując chłodne odcienie wnętrza. Prawdziwym “must have” w aranżacji industrialnej stał się pokaźnych rozmiarów narożnik z szarą tapicerką oraz stolik kawowy na metalowych kółkach. Dużą popularnością cieszą się też stare meble z historią, które odpowiednio odnowione idealnie wpasują się w loftowy klimat.

odkryte rury i kable na ścianie

Oświetlenie oraz dodatki

Ważny elementem pofabrycznego wystroju jest oświetlenie, które jednocześnie pełni funkcję dekoracyjną. Najlepiej sprawdzą się lampy w metalowych oraz szklanych oprawach, w kolorach czerni, szarości lub grafitu. Alternatywą dla tego pomysłu są po prostu nieosłonięte żarówki zawieszone na długich kablach, które oczywiście powinny zostać odpowiednio wyeksponowane. Sprawdzą się też lampy naścienne na wysięgnikach czy designerskie reflektory na szynach. Za pomocą oświetlenia kierunkowego możemy podkreślić surowe wykończenie ceglanych lub betonowych ścian, tworząc przyjemny efekt wizualny.

Kierując się wyborem dodatków do wnętrza w stylu industrialnym, powinniśmy mieć umiar – lepiej postawić na jakość, a nie ilość. Dodatki powinny podkreślić jego charakter oraz dodać przytulności do loftowego wnętrza. Warto, aby elementy dekoracyjne zachowały spójność oraz minimalizm.

Oto kilka przykładów dodatków w stylu industrialnym:

 • Lustra ścienne w drewnianych, postarzanych ramach lub zawieszone na skórzanych paskach.
 • Modernistyczne rzeźby o surowej formie, w stonowanej kolorystyce.
 • Stare przedmioty użytkowe takie jak: gramofon, maszyna do pisania, metalowe wiadro z efektowanie odrapaną farbą.
 • Obrazy i plakaty w stylu minimalistycznym bądź też abstrakcyjnym, nadające kontrastu surowym ścianom.
 • Proste zasłony o stonowanych kolorach.
 • Rośliny doniczkowe w metalowych lub betonowych osłonkach dodadzą odrobinę zieleni i przytulności.

Industrializm – połączenie stylu i historii

Styl industrialny, choć narodził się z konieczności, stał się jednym z najmodniejszych stylów wnętrzarskich, zdobywając serca nie tylko ludzi młodych, ale również tych, którzy potrafią dostrzec piękno w loftowym wnętrzu nadgryzionym zębem czasu. Połączenie surowych wykończeń i nietuzinkowych mebli tworzy wyjątkowe, niestandardowe wnętrza, wzbogacone o elementy kulturowe oraz historyczne. W ten sposób możemy zdefiniować własną przestrzeń z “duszą” oraz ciekawą historią!

stolik kawowy na metalowych kółkach, belki sufitowe

Wnętrza stworzone z pasją!

Jeśli chcesz zaprojektować wnętrze w tym lub innym stylu, bądź chcesz zadać pytanie dotyczące projektowania unikalnej przestrzeni – skontaktuj się z naszym zespołem NARYSUJEMY. Realizujemy projekty stacjonarne na terenie Warszawy oraz online w obrębie całego kraju. Oferujemy fotorealistyczne wizualizacje wnętrz, dzięki którym sam będziesz mógł wybrać spośród różnych wariantów aranżacji!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Skąd wziął się styl industrialny?

Styl industrialny narodził się w czasach recesji, kiedy wiele fabryk opustoszało, a na rynku pojawił się nadmiar pustych przestrzeni poprzemysłowych. Konieczność wykorzystania tego, co pozostało po pustych halach, doprowadziła do powstania nowego nurtu architektonicznego.

Czy aranżacja w stylu industrialnym wymaga dużej przestrzeni?

Obecnie, wariantem soft tego stylu jest adaptowanie nowych mieszkań lub domów na wzór starych fabryk, co pozwala na osiągnięcie efektu loftowego w mniejszej przestrzeni.

Jakie są charakterystyczne cechy industrialnego wnętrza?

Styl industrialny przede wszystkim stawia na: rozległą, otwartą przestrzeń, ażurowe ścianki, wysokie sufity, ogromne okna oraz pozostałości po oryginalnych instalacjach fabrycznych. Styl industrialny charakteryzuje się również minimalizmem i prostotą form, a także stosowaniem surowych, naturalnych materiałów takich jak metal, drewno, beton, szkło czy kamień.