Idea zero waste w aranżacji wnętrz

ciemna ściana, krzesła zero waste

Ruch Zero — idea — styl życia

Ruch zero waste już od dawna podbija serca ludzi na całym świecie. Dla wielu to nie tylko przejściowy trend, ale i styl życia. Jeśli idea ta jest bliska również Tobie, to zdecydowanie musisz przeczytać ten poradnik. Przygotowaliśmy kilka porad, które pomogą Ci wprowadzić zero waste również do aranżacji wnętrz.

drewniana szafka łazienkowa

Zacznij od minimalizmu

Zero waste, jak sama nazwa wskazuje, polega na ograniczaniu odpadów i niemarnowaniu wyprodukowanych już przedmiotów. Jak wiadomo, minimalizm w aranżacji wnętrz to często bezpieczny wybór, zwłaszcza, jeśli ktoś nie ma jeszcze dokładnego pomysłu na to, jak chce urządzić swoją przestrzeń. Jednym z głównych założeń idei zero waste jest ograniczenie do minimum kupowania nowych przedmiotów do wystroju, dlatego też minimalizm świetnie będzie tu działał. Oczywiście przy tym stylu należy zachować szczególną ostrożność, aby wnętrze nie wyglądało na opustoszałe. Minimalizm w aranżacji zero waste ma również tę zaletę, że gdy posiadamy mniej, to również mniej zużywamy, co stanowi sedno tej idei. Dobrym przykładem aranżacji minimalistycznego wnętrza będzie styl industrialny, który niejako bazuje na podobnych zasadach. Znajdziemy tam dużo otwartej przestrzeni, a co za tym idzie, niewielką ilość mebli.

Daj meblom drugie życie

Zero waste to przede wszystkim minimalizm, jednak nadal potrzebujemy jakichś mebli. Z pomocą przychodzi rynek wtórny. Zakup używanych mebli to nie tylko szalenie ekologiczne posunięcie, ma też szereg innych zalet. Wiele rzeczy na wyprzedażach naznaczona jest zębem czasu, co dodaje im niesamowitego klimatu. Większości z nich na próżno szukać w salonach meblowych, ponieważ dawno już wyszły z aktualnie panujących trendów. Meble ze śladami użytkowania nadają się do renowacji – można zrobić to samemu przy użyciu papieru ściernego i lakieru lub oddać pod opiekę specjalistom.

Jakość ponad wygląd

Przychodzi jednak czas, że nawet zagorzały zwolennik ruchu zero waste musi kupić coś nowego. Nic straconego. Musimy jedynie pamiętać, aby wybierać produkty wyłącznie wysokiej jakości, które bez problemu wytrzymają lata codziennego użytkowania. Warto zadbać przede wszystkim o jakość samych materiałów, z których wykonane są meble. Najlepiej sprawdzą się tu metal, drewno, szkło i beton. Po raz kolejny na myśl przywodzi to styl industrialny, który również bazuje na tego typu materiałach.

Postaw na funkcjonalność

Istnieje wiele rozwiązań, które pomogą zaoszczędzić dużo energii elektrycznej. Dobrym pomysłem będzie podzielenie wnętrza na strefy, z których każda będzie miała inną funkcję. Na przykład blaty kuchenne i inne przestrzenie robocze, które nie wymagają doświetlania sztucznym światłem można ulokować przy oknach tak, aby wykorzystać jak najwięcej światła słonecznego. Warto również wyznaczyć strefę, która rzeczywiście będzie wymagać dostępu do sztucznego oświetlenia, na przykład kącik czytelniczy. Można wtedy zamontować tam mniejszą lampę stojącą lub kinkiet — dzięki takiemu rozwiązaniu nie będzie potrzeby włączania światła w całym pomieszczeniu. Należy również pamiętać o odpowiednim rozlokowaniu gniazdek elektrycznych tak, aby wszystkie strefy miały łatwy dostęp do prądu. Kolejnym dobrym pomysłem będą ściany utrzymane w jasnej kolorystyce, pozwoli to maksymalnie wykorzystać wpadające do pomieszczenia światło naturalne.

biała podłoga, drewniane meble, wiklinowe dodatki

Zero waste a energia elektryczna

Idea zero waste nie tyczy się jedynie przedmiotów materialnych, ale również elektryczności. Kupując sprzęty gospodarstwa domowego warto zainteresować się ich zużyciem energii, pomocny będzie przy tym tryb oszczędzania energii dostępny w wielu nowoczesnych sprzętach. Dobrym pomysłem będzie ustawienie lodówki z dala od wszelkich źródeł ciepła, dzięki czemu nie będzie zużywać więcej prądu na dochładzanie produktów. Wspomnieć trzeba również o absolutnej podstawie, jeśli chodzi o oszczędzanie energii, mianowicie o żarówkach energooszczędnych, które już na stałe zagościły w naszych domach.

Moc roślin

O tym, że rośliny doniczkowe są ostatnio szalenie popularne nie trzeba nikomu wspominać – okazuje się, że oprócz walorów estetycznych są również niezwykle praktyczne. Filtrują one powietrze i zapewniają odpowiednią wilgotność powietrza. Jednak nie tylko o rośliny ozdobne tu chodzi. Nawet w domu bez ogródka można hodować wiele roślin jadalnych, na przykład wszelkiego rodzaju zioła, które z powodzeniem zastąpią nam te paczkowane. O posiadaniu roślin należy myśleć już na etapie planowania aranżacji wnętrza, ponieważ wiele z nich wymaga specjalnego miejsca i odpowiedniego dostępu do światła słonecznego. Dodatkowo, jeśli planujemy posiadać mały, balkonowy ogródek powinniśmy zagospodarować trochę miejsca i przygotować odpowiednie pojemniki.

Podsumowanie

Jeśli Wasze wnętrza odbiegają od idei zero waste, to uspokajamy — z naszą pomocą możecie odmienić swoją przestrzeń! Warto zapamiętać główne założenia tej idei, które brzmią następująco:

  • Odmawiaj
  • Ograniczaj
  • Użyj ponownie
  • Oddaj do recyklingu
  • Kompostuj
drewniane łoże, drewniane meble

NARYSUJEMY dla Was proste, funkcjonalne i piękne wnętrza

Aranżacja wnętrza w stylu zero waste to niełatwe zadanie. Jednakże tutaj przychodzą fachowcy z NARYSUJEMY, którzy pomogą zaprojektować Wasze wymarzone wnętrze. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a my dostarczymy Ci profesjonalnej pomocy.