Funkcjonalny trójkąt roboczy w kuchni

jasna kuchnia z wyspą

Zastanawiasz się, jak najlepiej ustawić meble kuchenne, by gotowanie upływało w przyjemnej atmosferze, a praca podczas przyrządzania posiłków szła sprawnie? Podpowiadamy, co zrobić, aby mieć łatwy dostęp do wszystkich sprzętów i kuchennych akcesoriów nawet tam, gdzie kuchnia ma nietypowy kształt. Oto kilka zasad aranżacji kuchni z uwzględnieniem trójkąta roboczego.  

zabudowany piekarnik i lodówka

Co powinieneś wiedzieć o trójkącie roboczym w kuchni?  

Przed urządzeniem kuchni spróbuj odtworzyć swoje codzienne czynności wykonywane w tym pomieszczeniu. Po wyjściu z pracy robisz zakupy, przynosisz je do domu i rozkładasz na kuchennym blacie lub stole, następnie wkładasz je do lodówki oraz szafek, owoce myjesz w zlewie, oprawiasz lub kroisz na blacie, produkty spożywcze wkładasz do garnka, który stawiasz na płycie grzewczej. Zobacz, jak istotne jest sąsiedztwo lodówki, zlewu oraz kuchenki w codziennych rytuałach związanych z gotowaniem.  

Najistotniejsze urządzenia, takie jak lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka, powinny znajdować się na wierzchołkach trójkąta narysowanego na rzucie pomieszczenia. Przy czym w bardzo dużej kuchni maksymalna wartość, jaką przyjmujemy za łączną długość jego ramion to 7 metrów. Teraz już wiesz, jak istotną rolę spełnia zasada trójkąta roboczego w twojej kuchni. 

zabudowany piekarnik i lodówka

Trójkątny schemat strefy gotowania można zastosować zarówno w dużej, przestronnej kuchni jak i w małym niewymiarowym pomieszczeniu. Teraz pewnie zastanawiasz się, co z zabudową w jednym ciągu, czy ta zasada dotyczy kuchni z wyspą albo, co masz zrobić, gdy piekarnik nie znajduje się bezpośrednio pod płytą. Schemat ten wziął się stąd, że nikt nas nie chodzi wzdłuż blatu, raczej wybieramy najkrótszą drogę do konkretnego sprzętu. Kluczowe jest to, by żaden z tych akcesoriów nie stał bezpośrednio obok siebie – dobrze, gdy oddziela ja praktyczna przestrzeń robocza. 

Sposoby na praktyczną aranżację kuchni 

Gdy masz bardzo wąską kuchnię, urządzoną w jednym ciągu lub znajduje się ona w salonie i jest tak naprawdę aneksem kuchennym, trójkąt roboczy należy bardzo spłaszczyć – między lodówką, a zlewem powinien znajdować się kawałek blatu, na który będziesz wykładać rzeczy z lodówki. Podobna przestrzeń potrzebna jest między zlewem a płytą. Powierzchnia robocza pozwoli pracować nad zdjętą z ognia potrawą, którą swobodnie nałożysz na talerz. 

Kuchnia z wyspą jest dużo łatwiejsza do aranżacji, gdyż na wyspie instalujemy zlew lub płytę grzewczą, co sprawia, że każdy sprzęt jest otoczony przestrzenią roboczą. W ten sposób przygotowywanie śniadań, obiadów i kolacji będzie przebiegać sprawnie i wygodnie. 

W przypadku wnętrza urządzonego w kształcie litery L również musimy pamiętać, by między sprzętami zostawić przestrzeń na deskę do krojenia, garnek lub ekspres do kawy.  

jasna kuchnia z wyspą

Rzut oka na całą kuchnię  

Urządzając kuchnię należy zwrócić uwagę na ergonomię całego pomieszczenia. Przynosząc do domu zakupy musisz je najpierw gdzieś odłożyć, by później na spokojnie przełożyć do lodówki oraz szafek –wówczas najwygodniejszym rozwiązaniem jest ustawienie ich jak najbliżej drzwi wejściowych. Do praktycznych rozwiązań możemy także zaliczyć rozdzielanie sprzętów szafkami i półkami – wynika to ze wskazań technicznych, gdyż obok lodówki nie możesz postawić zmywarki, ponieważ wydziela ona sporo ciepła. Umieszczenie piekarnika obok lodówki również jest niezalecane, należy oddzielić je choćby bardzo wąską szafką.  

Większość współczesnych kuchni jest już wyposażona w zmywarkę do naczyń, warto postawić ją blisko zlewozmywaka oraz kosza na śmieci, gdyż często przed włożeniem naczyń do zmywarki zgarniamy resztki jedzenia lub opłukujemy zastawy.  

zabudowany piekarnik i lodówka

Projektowanie kuchni to duże wyzwanie, ponieważ od jej urządzenia i aranżacji kolorystycznej będzie zależał nasz komfort i wygoda gotowania przez kilka lub kilkanaście najbliższych lat. Aby w pełni cieszyć się funkcjonalnym pomieszczeniem, warto skonsultować się przed remontem z projektantem zwłaszcza wówczas, gdy nasza kuchnia ma nietypowy kształt. W podjęciu ostatecznej decyzji pomoże nam wykonana przez fachowca wizualizacja wymarzonej kuchni.