Ekstrawagancja, przepych, elegancja i błyszczące dodatki to cechy charakterystyczne wnętrza urządzonego w stylistyce glamour. Już sama nazwa nawiązuje do luksusu i przywodzi na myśl domy wielkich gwiazd show-biznesu. Dziś pokażemy Ci, jak za pomocą odpowiednich mebli, tkanin i dodatków osiągnąć taki efekt w Twoim mieszkaniu.
Glamour to stonowane połączenie przepychu i subtelności. Historycznie nawiązuje do najbardziej ozdobnej epoki w sztuce – baroku. Granica między przepychem a kiczem jest cienka, stosując się do poniższych wskazówek z łatwością nadasz swojemu wnętrzu hollywoodzki klimat. Glamour to odmiana klasycznej aranżacji, do której zaliczamy również style:
- powansalski,
- angielski,
- hampton.
Rozdziały:
Kolory i materiały luksusu
Estetykę glamour najczęściej reprezentuje pudrowy róż, odcienie szarości, beż i czerń. Ewentualną monotonię złamią ekstrawaganckie kolory, takie jak turkus, butelkowa zieleń, granat. W palecie optycznie powiększającej wnętrze i nadającej nowoczesnego szyku, znajduje się biel i delikatne pastele. W luksusowym wystroju nie może zabraknąć srebra lub złota, które najlepiej będą się prezentować w dodatkach. Błyszczące nici w tkaninach to esencja wytworności i dobrego smaku. Koniecznie wykorzystaj połyskujące lub tłoczone w kwiatowe wzory tapety.
Nieodłącznym elementem aranżacji w estetyce glamour są wszechobecne we wnętrzu tekstylia w formie puchowych poduszek, bogato zdobionych, ciężkich zasłon, masywnych pluszowych koców i miękkich w dotyku dywanów. Pojawia się satyna, atłas, a przede wszystkim tkaniny żakardowe. Światło cudownie odbije welur, którym możemy obić meble. Choć wybrany przez nas styl uwielbia drogie i luksusowe materiały, możemy poszukać wysokiej jakości tańszych zamienników, które do złudzenia będą przypominać tekstylia za tysiące złotych.
Meble do mieszkania w stylu glamour
W tej konwencji wytworności fotele, sofa oraz narożniki są pikowane i obite grubym, puszystym materiałem. Nóżki stolików kawowych i nocnych wykonane z metalu w kolorze srebra lub złota – kolor ten pojawia się także w uchwytach komody lub konsoli. W aranżacji glamour możemy sobie pozwolić na luksusowy szezlong. Wybierając meble drewniane, warto wziąć pod uwagę te wykonane z egzotycznych gatunków drewna. Błyszczące powierzchnie zapewni szkło na stolikach i etażerkach. Wysokie fotele i pufy również znajdą swoje miejsce w tej wykwintnej przestrzeni.
Wzory i kryształy – dodatki w stylu glamour
Projektując wnętrze, które nawiązuje do luksusowych apartamentów gwiazd Hollywood, szczególną uwagę zwróć na:
- lampy,
- świeczniki,
- lustra,
- poduszki i poszewki,
- ramy,
- wazony.
W przedpokoju powieś duże lustro w ornamentalnej ramie, na komodzie w salonie ustaw srebrne świeczniki, które pięknie będą się prezentować w parze z kryształową lampą ustawioną obok sofy, żyrandol w tej wersji możesz powiesić nad stołem. Na dużym stoliku kawowym idealnie sprawdzi się srebrna misa lub błyszczący wazon. Jeśli nie lubisz dekoracji na szafkach, możesz rozjaśnić ścianę wieszając na niej galerię pamiątkowych zdjęć w metalicznych ramkach.
Szczegóły się liczą
Uzupełnieniem aranżacji glamour z pewnością jest sztukateria – obecnie popularne są tanie i łatwe w montażu elementy wykonane ze styropianu, które łatwo można pomalować na kolor ścian. Wyróżniamy kilka rodzajów dekoracyjnych gzymsów i listew: ścienne, sufitowe, przypodłogowe, oświetleniowe oraz maskujące karnisz. Mimo że wydają się jednakowe, różnią się potrzebną do instalacji przestrzenią i sposobem mocowania.
Zmysłowe oświetlenie
Swoje miejsce w mieszkaniu na pewno znajdą przyciągające wzrok i odbijające światło kryształowe lampy stojące, kinkiety i żyrandole. Chociaż takie oświetlenie wydaje się sporym wydatkiem, z powodzeniem możemy wykonać je sami, na przykład przyklejając do abażuru taśmę z kryształkami. Gdy błyszczące kamienie nie są w twoim guście, wystarczy wstawić do salonu lub sypialni lampę z metalizowanym korpusem.