Egzotyczna stylizacja urzekająca swoim urokiem

salon w stylizacji etno

Etniczny styl z odległych kultur

Wnętrza w stylistyce etno uwielbiają dalekie podróże, wyróżniają się wykorzystywaniem ponadczasowych detali, które goszczą w każdym pomieszczeniu. Będą to unikalne pamiątki, jak i starannie wykonane rękodzieło. Styl ten wprowadzi oryginalną, egzotyczną energię wypierającą sztampowe pomysły i nieekologicznie tworzywa. A co tak naprawdę znaczy etno? W dosłownym tłumaczeniu z języka greckiego oznacza „plemię” lub „lud”. Z tego powodu, taka stylizacja chętnie wykorzystuje wszelkie sygnatury kultury plemion. Styl ten sprzeciwia się powszechności i procesom globalizacyjnym, zamiast powtarzalnego wyposażenia, które z łatwością można znaleźć w sieciówce, stawia na niepowtarzalne, pojedyncze egzemplarze. Absolutnym zaprzeczeniem stylu etno będzie wystawność i zbytni przepych. Styl ten sięga swoimi korzeniami aż do dawnych kultur Afryki, Dalekiego Wschodu, a także do Ameryki Łacińskiej.

afrykańska chusta na ścianie

Akcesoria odzwierciedlające klimat plemienia

Bez ozdób i dekoracji stylizacja etno nigdy nie byłaby pełna. To one ostatecznie decydują o tym, jak wypadnie cały projekt. Zazwyczaj na ścianach zauważymy ciemne maski danej grupy etnicznej oraz zdjęcia, na których widnieje osobliwa panorama, afrykańskie plemiona lub różnorodne symbole znane z egzotycznych terenów. Nie są to jedyne ozdoby, które można wykorzystać. Istnieje ich znacznie więcej. Zaskakujące będą nakrycia głowy, które świetnie spełnią taką funkcję. Mogą być to zarówno kapelusze zrobione z liści palmy, jak i pióropusze znane z Półwyspu Indyjskiego. Idealnym wykończeniem będą gliniane naczynia, płytki ozdobne, a także dywan z motywem arabskim. Pokoje dzienne uwielbiają wszelkie poduszki ozdobne, koniecznie o ludowych wzorach, położymy je na fotelach i kanapach. Jeżeli zdecydujemy się na delikatniejszy egzemplarz leżanki, takie dodatki będą interesującym przełamaniem. Możemy też poszukać wszelkich plecionek, które wpasują się do takiego klimatu, mogą być to np. kosze, a nawet talerze powieszone na ścianach. Nie może zabraknąć również roślinności, cudownie będzie, jeśli pozyskamy ją z obszaru Indii lub Afryki. Warto umieścić ją w materiałowych doniczkach, utkanych z trawy pampasowej lub innych dużych liści.

salon  połączony z kuchnią

Wybór mebli

W tym stylu szanowane jest wyposażenie, które zostało wykonane własnoręcznie, kupione podczas podróży od rodowych mieszkańców, rzeczy znalezione na targu staroci albo wyciągnięte z zakurzonego strychu. Ważne, aby były nadszarpnięte zębem czasu i nawiązywały do wielokulturowości. Aranżując meble, możemy skorzystać z wielu rozwiązań. Zachęcamy, aby próbować różnych struktur i rodzajów drewna. Jednym z pomysłów jest drewno o wysokim połysku – wykorzystywane w stylistyce kolonialnej, a także chińskiej i japońskiej. Innym rozwiązaniem okazuje się grube drewno najlepiej takie, w którym wyraźnie widać każdy sęk. Okna powinny być skompletowane z żaluzjami, zasłonami z rattanu lub roletami bambusowymi. Dla przeciwników takich rozwiązań proponujemy lekkie materiały (jedwab, bawełna) o ciekawych wzorach. Świetnym meblem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych będzie zwisający z sufitu fotel przypominający hamak. Do wielkiego drewnianego stołu będą pasować krzesła utkane z trzciny – pięknie oddadzą magię nieco tajemniczego stylu etno. Meble, na których lubimy odpoczywać, mogą być dobrane nieco dowolniej. Sofy, kanapy czy wersalki zaprezentują się zniewalająco zarówno w jasnej wersji tapicerowanej, mieniącej się pięknym kolorem weluru, jak i ciemnej skóry naturalnej. Obok nich możemy ustawić niskie pufy, szczególnie modele wyróżniające się krojem i motywem przedstawionym na nich.

Kolory będą niezbędne

Egzotyczne motywy, znane z tej stylistyki mogą kojarzyć się z intensywnymi, dominującymi barwami. Takie założenie jest częściowo błędne. Oczywiście, tak jak pisaliśmy, wyróżniają się elementy, które akcentują całe pomieszczenie swoim kolorem, jednak w znamienitej większości aranżacji w stylu etno, dominują neutralne i delikatne odcienie, kojarzące się z sawanną. Będą to przede wszystkim ubarwienia:

  • piaskowe,
  • kremowe,
  • białe,
  • jasnobrązowe,
  • beżowe.

Celowo są łączone z energicznymi kolorami, wzorami i symbolami w formie dodatków, by pokoje nie były monotematyczne. Specjalnie kreuje się je na przestarzałe, wycierając oraz wyszarzając ściany, a także wyposażenie.

pleciona narzuta na łóżku

Wnętrza, które wprowadząją harmonię

Stylistyka etno jest świetną podróżą w sekretne zakamarki świata, sprzeciwiająca się monotonii i standardowym aranżacją. Jest ona stworzona dla osób, które kochają oryginalne, nietuzinkowe, zaskakujące rozwiązania. Żaden element w tym stylu nie musi być symetryczny czy nieskazitelny – to tworzy jego unikatową formę, mało spotykaną w dzisiejszych czasach. Wspólnie z Tobą, chętnie odbędziemy tę podróż i sprawimy, że Twoje wnętrze uzyska duszę klimatu etno. Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami NARYSUJEMY, dokładnie wiemy, jak wykonać projekt, który odkryje przed Tobą wszystkie tajemnice egzotyki. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie dodatki wybrać aranżując wnętrze w egzotycznym stylu?

Świetnym rozwiązaniem dla egzotycznego stylu będą wszelkie pamiątki z podróży. Polecamy szczególnie ludowe maski i figurki z obszaru Afryki i Indii.

Jaka paleta barw będzie idealna dla stylistyki etno?

Wbrew pozorom będą to kolory jasne i delikatne takie jak beż, jasny brąz. Mocne barwy będą służyć raczej za formę akcentu.