Duńska stylizacja wnętrzarska

jasna kanapa przykryta kocem

Komfort i spokój we wnętrzach

Nie od dzisiaj wiadomo, że najlepsze wnętrza to te, które odznaczają się wygodą, komfortem i świetną atmosferą, ponieważ to te cechy zapewnią nam radość z przebywania w takiej strefie. Co jest ciekawe, styl hygge pochodzi z kraju, których mieszkańcy są uważani za tych najbardziej entuzjastycznych. Nie ogranicza się on jedynie do aranżacji wnętrz, hygge ma przełożenie na wiele aspektów – takich jak moda czy sposób bycia. Tłumacząc to słowo, możemy je skompilować do bezpieczeństwa, szczęścia i wewnętrznej równowagi, którą już niedługo wprowadzisz do swojego mieszkania lub domu.

Pogoda w krajach skandynawskich nie zawsze jest idealna, szczególnie w mroźnym okresie.  Ulewy, krótki dzień, porywisty wiatr, przyczyniły się do tego, że mieszkańcy Danii starali się znaleźć rozwiązanie na ich troski. Z tego też powodu spotykamy się dzisiaj z terminem hygge, w którym ogromną rolę odgrywają kontakty z innymi. Stąd w takich wnętrzach mamy liczne nawiązania do nas samych i naszych preferencji. Duńczycy uwielbiają wszystko, co jest związane z naturą, dlatego też nie spodziewaj się sztucznych tekstyliów, niepotrzebnie zaśmiecających pomieszczenia.

łazienka hygge w jasnych barwach

Kolorystyka Hygge

W stylu hygge stawia się na barwy jasne, takie jak biały i grafit. Wynika to z bardzo prostego faktu – w okresie zimy, błyskawicznie robi się ciemno. Dlatego wyposażenie i ściany powinny być w takich kolorach, aby mimo wszechobecnej ciemności, w naszych wnętrzach było ciepło i przejrzyście. Nie znaczy to jednak, że nie zobaczymy tam czarnego. Detale, akcesoria czy wyposażenie typu kominek, bardzo często są w takim odcieniu. Fundamentalnymi kolorami, które zobaczysz praktycznie w każdej aranżacji hygge to:

  • brunatny,
  • uspokajająca zieleń,
  • błękit,
  • beż.

Zielony jest kolorem, który szczególnie się wyróżnia, dzięki wszechobecnym roślinom. Kanon hygge może uchodzić za minimalistyczny jednak, jeżeli chodzi o kwiaty – pod żadnym pozorem się nie ograniczaj! Postawisz je w wazonach o tematycznych wzorach (printy, kształty figur).

roślina w kuchni hygge

Duńskie detale wnętrzarskie

Dobrze wykończone wnętrza się bez nich nie obejdą, dlatego postaraj się wyselekcjonować Twoje ulubione materiały. Zachęcamy do zastanowienia się nad tymi, które zapewnią perfekcyjną termoizolację, tak jak wełna, len czy bawełna. Stworzone z tych tkanin nakrycia, koce, kołdry – posłużą Ci na lata i przez cały ten czas będą prezentować się fenomenalnie.

Próżno tutaj szukać rolet, żaluzji czy innych zakryć dla okna. W tej kulturze stawia się na towarzyskość , a do tego odległość od koła podbiegunowego (ma ona wpływ na długość dnia), sprawia, że takie rozwiązanie nie jest praktyczne. Nie będąc do tego przekonanym, postaw na dekoracje stworzone z delikatnej i subtelnej tkaniny, najlepiej w kolorze białym lub cielistym.

Uroczym detalem, kojącym duszę w pochmurne dni będą wszelkie przedmioty generujące światło lub płomień. Jeżeli posiadasz odpowiednią przestrzeń, taką jak parapet, balkon, taras, altana, wyposaż ją w świeczki (zwłaszcza sojowe), kominki, lampiony, oryginalne lampy. Stworzą niezapomnianą atmosferę we wnętrzu, do którego będziesz chciał za każdym razem wracać.

Wielbiciele dekoracji rodzinnych, są w odpowiednim miejscu – jest naprawdę mało stylistyk, które tak dobrze współgrają z pamiątkami rodzinnymi, takimi jak np. zdjęcia. Do nich oczywiście należy wybrać odpowiednią oprawę. Dobrze jeżeli będzie wykonana z jasnego gatunku drewna. Poza zdjęciami powieś na ścianach obrazy ukazujące krajobraz – las, jezioro, rzekę, góry. Mogą być to także fototapety.

biała sypialnia duńska

Wygodne wyposażenie hygge

Wyposażenie to niezwykle ważna część całej aranżacji – ma być potwierdzeniem całej filozofii hygge. Z tego powodu postaw na komfort i ergonomię. W pokoju dziennym odbywają się spotkania i zjazdy bliskich, stąd nie wyobrażamy sobie, aby mogło zabraknąć kilkuosobowej, tapicerowanej sofy – być może stojącej obok niedużego paleniska. Naszym pomysłem na jedno z najważniejszych pomieszczeń, jakim jest kuchnia – będzie aranżacja drewna w roli głównej. Blaty, krzesła, półki stworzone z tego surowca są naprawdę niepowtarzalne. Duńczycy, jak już o tym wspominaliśmy, uwielbiają roślinność, dlatego nie ukrywaj ziół po szafkach – tylko wyeksponuj je i pokaż światu Twój wysublimowany gust kulinarny.

W łazience zdecyduj się na płytki o różnych, nawet nietypowych kształtach. Podłoga może być kontynuacją ściany, jednak szczególnie zachęcamy do wykorzystania ceramiki przypominającej drewno. Na samym środku umieść wielką, wannę przypominającą banię z XIX wieku.

Wnętrza dopasowane do Twojego stylu życia

Odkryj spokój i harmonię w swoim domu dzięki stylowi Hygge, z pomocą doświadczonego zespołu projektantów wnętrz NARYSUJEMY. Nasze usługi projektowania i aranżacji wnętrz przekształcą Twoje mieszkanie w oazę komfortu. Projektantom wnętrz zależy na tworzeniu przyjaznych, ciepłych przestrzeni, które sprzyjają relaksowi i wewnętrznej równowadze. Przywróć harmonię swojemu wnętrzu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie są ciekawe odmiany stylu skandynawskiego?

Odmianą stylu skandynawskiego będzie aranżacja hygge.e. Łączy ona w sobie wszystko co związane z rodziną i komfortem.

Jakich błędów unikać aranżując wnętrze w stylu hygge?

Postaraj się unikać ciemnych barw – możesz zaaranżować ciemne kolory w roli dodatków, ale raczej powstrzymaj się przed malowaniem pokojów przytłaczającymi odcieniami.