Domowe biuro – jak je zaaranżować?

biuro domowe, drewniane krzesła

Od czego zacząć?

Domowe biuro to miejsce, w którym pracujemy – musi być wygodne i komfortowe, przecież spędzamy w nim kilka godzin dziennie. Aranżacja powinna sprzyjać kreatywności, zanim więc zaczniesz projektować tą przestrzeń, musisz określić, jaki styl wnętrz lubisz. Poznaj wymiary Twojego potencjalnego gabinetu oraz zastanów się, jakich mebli potrzebujesz.

Na co zwrócić uwagę?

Dobrym miejscem na aranżację domowego biura będzie pomieszczenie z dużym oknem, wyizolowane od reszty domu, żeby nikt nie przeszkadzał nam podczas pracy. Musi również istnieć możliwość zamknięcia drzwi i odcięcia się od hałasów z zewnątrz, praca w takim wnętrzu dobrze działa na koncentrację. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie urządzenie gabinetu na poddaszu. Jeżeli nie mamy wolnego pokoju, możemy wykorzystać już umeblowany. Ważne, aby znaleźć w nim miejsce na biurko i krzesło. Wybierając meble, zwróć uwagę na to, by były praktyczne i wygodne. Jeśli ustawiasz je tak, że światło słoneczne będzie padało na ekran komputera, koniecznie zainstaluj na oknie rolety. Wokół przestrzeni do pracy powinny znajdować się dodatkowe lampy, które zaopatrzą nas w światło, gdy będzie już ciemno. Zdecyduj się na żarówki o barwie zimnej lub neutralnej.

biuro domowe, drewniane biurko

Jakie meble do gabinetu?

Kluczową rolę w biurze odgrywają meble, dlatego warto zastanowić się, jakie wyposażenie będzie nam potrzebne. Mamy wybór kupić gotowe modele lub zamówić je na indywidualny wymiar.

Do pracy można wybrać jeden z poniższych rodzajów biurek:

 • narożne,
 • zwykłe,
 • wiszące,
 • o regulowanej wysokości.

Podstawą jest model, przy którym będzie Ci wygodnie pracować. Musi również pomieścić komputer i wszelkie notatki – najlepiej, gdyby miało dodatkowe szuflady. Wszystkie regały, szafki, półki powinny zostać umieszczone jak najbliżej stolika biurowego. Dużo zależy od Twoich upodobań oraz wykonywanego zawodu. Zastanów się, czy będziesz potrzebował biurka szerokiego, czy długiego. Jego optymalne rozmiary to od 120 cm do 160 cm długości, 70-80 cm szerokości oraz 75 cm wysokości. Jeśli jesteś osobą wyższą, możesz zainwestować w model o wysokości 85 cm.

Fotel do drugi obowiązkowy mebel w domowym biurze, dobrym rozwiązaniem byłby zakup modelu na kółkach oraz regulowanego, którego siedzisko ustawisz na wysokości około 50 cm. Przede wszystkim nie może powodować bólu pleców, kolan lub rąk. Na tym meblu nie warto oszczędzać. Wybrany egzemplarz powinien również kolorystycznie pasować do reszty pomieszczenia. Wybierając fotel, musisz koniecznie zwrócić uwagę także na:

 • głębokość siedziska,
 • kąt odchylenia oparcia,
 • położenie podłokietników i podkładki lędźwiowej.

Należy uważać na kable – w biurze nie może się ich za dużo plątać. Skorzystaj z maskownic, prowadnic lub specjalnych pudełek na okablowanie. Detale Twojego miejsca pracy to organizery na długopisy, zszywacze i ewentualnie tablice, na których możesz zapisywać ważne notatki.

biuro domowe, drewniane biurko

Kolory w Twoim biurze

Nie ma konkretnej odpowiedzi no to, jaka kolorystyka powinna dominować w biurze. Najlepiej wybrać barwy, które pomogą Ci się skoncentrować i pozytywnie wpłyną na samopoczucie. Niektórzy przypisują poszczególnym kolorom określone właściwości, np.:

 • różowy – poprawia humor,
 • zielony – łagodzi objawy stresu, sprzyja koncentracji oraz uspokaja,
 • kobalt i indygo – symbolizują wiedzę, mądrość,
 • pomarańczowy i żółty – dodają energii,
 • niebieski – przynosi ukojenie i odpręża,
 • czerwony – ożywia, inspiruje i pobudza do działania.

Raczej nie powinno się stosować barw ciemnych, które są zimne i smutne, nie sprawdzą się również jaskrawe odcienie. Dobrze jest zdecydować się na biel, odcienie szarości albo beżu. Istnieje pewna zasada, a mianowicie 70/20/10, która oznacza, że 70% powinien stanowić neutralny kolor bazowy, 20 % kolor bardziej wyrazisty, na przykład pastele i szarości, a pozostałe 10% – barwa intensywna, a nawet kontrastowa, który ożywi przestrzeń. Specjaliści mówią, że takie proporcje sprzyjają kreatywności. Ważnym kolorem w gabinecie jest również zieleń, dlatego nie powinno zabraknąć żywych roślin, np. storczyków lub skrzydłokwiatów.

Jakie oświetlenie?

Kolejną istotną kwestią w naszym biurze jest oświetlenie. Odpowiednio dobrane poprawi koncentrację i oszczędzi nasz wzrok. Do miejsca pracy powinno dochodzić światło dzienne, więc przez jakiś czas w ciągu dnia nie będziemy musieli używać sztucznego. Jeżeli jednak pracujesz wieczorami, to konieczne będzie zainwestowanie w oświetlenie sztuczne przy biurku, które powinno pochodzić z dwóch źródeł, na przykład z lampy sufitowej oraz stołowej. W tym drugim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie model LED. Postaw na światło neutralne lub chłodne, nie męczy ono wzroku i sprzyja skupieniu. Lampka na biurko powinna mieć regulowane ramię – najlepsza odległość żarówki od blatu to około 35 cm.

biuro domowe, ruchoma ściana suwana

Odmień swoje mieszkanie

Zespół NARYSUJEMY pomoże Ci zaprojektować Twoją przestrzeń. Jeśli chcesz zaaranżować mieszkanie lub dom, skontaktuj się z naszymi specjalistami – na pewno pomożemy Ci stworzyć wnętrze, w którym będziesz czuł się dobrze.

Najczęściej zadawane pytania

Jak urządzić domowe biuro?

Aranżacja biura musi sprzyjać kreatywności i być wygodna. Na zaprojektowanie tej przestrzeni najlepiej sprawdzi się pomieszczenie z możliwością zamknięcia drzwi, aby odizolować dochodzący hałas z pozostałej części domu. Jeśli nie masz wolnego pokoju, możesz urządzić je np. w salonie. Gabinet musi posiadać biurko przystosowane do naszych potrzeb, wygodny fotel i odpowiednie oświetlenie.

Jakie meble do domowego gabinetu?

Kluczowym elementem podczas meblowania domowego gabinetu jest wybór odpowiedniego biurka i fotela. W zależności od dostępnej przestrzeni oraz indywidualnych preferencji możemy wybrać biurko narożne, zwykłe, wiszące czy model o regulowanej wysokości. Z kolei fotel nie może powodować bólu pleców – siedzenie na nim kilka godzin dziennie, sprawia, że warto zainwestować w wygodny i komfortowy egzemplarz.

Jakie kolory wybrać do domowego biura?

Kolory w biurze to kwestia zależna od Ciebie, jednak są pewne zasady, którymi należy się kierować. Barwy nie powinny być zbyt ciemne i jaskrawe. Warto zastosować zasadę 70/20/10, która mówi, że 70% powinien stanowić neutralny kolor bazowy, 20 % kolor bardziej wyrazisty, na przykład pastele i szarości, a pozostałe 10% – barwa intensywna, a nawet kontrastowa, który ożywi przestrzeń.

Jakie powinno być oświetlenie w domowym biurze?

W biurze powinno być duże, dobrze nasłonecznione okno. Pomaga to w pracy w dzień, jeśli natomiast pracujemy wieczorami, należy zaopatrzyć się w dobre lampy LED, żyrandol na suficie oraz w model biurowy z regulacją ramienia.