Nowy Jork w Twoim salonie 

biel oraz beż, styl nowojorski

RÓŻNE OBLICZA ELEGANCJI

Styl nowojorski charakteryzuje się przede wszystkim dużą estetyką oraz poczuciem gustu i klasy. Posiada w swoim repertuarze niemałe bogactwo ozdób, form, wzorów i tkanin. Łączy w sobie połyskujące lub drewniane, niekiedy surowe powierzchnie oraz niezwykle miękkie materiały. Trend ten oczywiście najmocniej kojarzy nam się z popkultury, z różnych filmów, jest przedstawiany jako wnętrza należące do największych sław. Widać w nim różnorodność odniesień do kultur oraz nurtów francuskich, marokańskich czy vintage. 
Aranżacje w nowojorskim charakterze są przede wszystkim bardzo przestronne, jasne i eleganckie. Widać najwyższą jakość wykonania oraz użytych materiałów. Lubuje się on w kwiecistych wzorach na wielu płaszczyznach. Zarówno w ozdobach, samej roślinności, jak i obrazach. Trend ten stosowany we wnętrzach ma jednak różne oblicza i podtypy. Może być zarówno klasyczny, jak również minimalistyczny, a także bardziej eklektyczny w swoich założeniach. 

  • Nowojorski nowoczesny — nawiązuje w swoich rozwiązaniach do innych kultur i skutecznie je łączy. Przykładowo skandynawska, która znana jest ze swych neutralnych kolorów i materiałów. Boho, gdzie wiele jest rękodzieła z lnu i wikliny czy orientu z jego złotymi dodatkami.  
  • Nowojorski glamour — mocno nawiązuje do stylu klasycznego, jednak znajduje się w nim o wiele więcej połysku na powierzchniach i na meblach. Materiały tutaj również są bardziej różnorodne i pikowane.  
  • Nowojorski klasyczny — miejscami imitujące tradycyjne, starsze wnętrza. Występują w nim stonowane kolory takie jak biel czy szarość, obłe formy, kwieciste dodatki i naturalne drewno.   
  • Nowojorski industrialny — to łączenie ze sobą luksusu oraz dopieszczenia szczegółów w danym pomieszczeniu z surowością wykonania wykończeń. Luksusowe, delikatne materiały będą szły w parze z cegłą i betonem.  
czarne meble z połyskiem

GUSTOWNOŚĆ KOLORÓW I WZORÓW

Zanim zacznie się swoją przygodę z doborem barw, wzorów i tapet, należy pamiętać o istotnej sprawie, jaką jest proporcja. W większości przypadków nowojorski styl to podstawowa biel, beż, szarość i jego odcienie. To są kolory bazowe, główne, jakie stanowią większość kolorytu całego pokoju. Pod nie dopiero komponuje się akcenty innych barw. Tony, które dominują na ścianach w nowojorskim mieszkaniu, są raczej chłodne, dlatego dobiera się do nich uzupełniające odcienie i w niewielkich ilościach bardziej intensywne propozycje kolorystyczne. To ten niewielki procent ma być akcentem przykuwającym wzrok. 

Dobrze jest wprowadzić w takim lokum odrobinę kontrastu, więc obok jasnych bieli i beży sprawdzi się ciemniejszy brąz lub bardziej odważny kolor, przykładowo nuta błękitu. Stonowane zabarwienie ma na celu powiększyć przestrzeń i nadać jej klimat delikatności, a bardziej artystyczna barwa przełamuje nudę i ukierunkowuje stylizacje. Poza samymi farbami, warto jest wymienić jako jedno z możliwości, użycie kolorowych tapet. Mogą one przedstawiać konkretny krajobraz lub być geometryczną abstrakcją. 

CHARAKTER UMEBLOWANIA 

Wyposażenie i sprzęty są istotnymi punktami wykończeniowymi w salonie. Meble przede wszystkim charakteryzują się niezwykłą miękkością wykonania, jasnymi barwami, mają tapicerowanie, są pikowane oraz, co ważne, mają wysokie oparcia i są profilowane o okrągłych kształtach. Najczęściej są wykonane z materiałów najwyższej jakości takimi jak drewno, szkło, metal, skóra czy kaszmir. Nie da się też ukryć, że sofy i fotele o skórzanym lub miękkim, tekstylnym obiciu idealnie komponują się z wyposażeniem drewnianym. 

Nowojorski styl bezsprzecznie kojarzony jest z przestrzenią, dlatego pokój dzienny najczęściej jest otwarty na pozostałe pomieszczenia. Nie dziwi więc, że obok strefy wypoczynku typowego salonu może znaleźć się strefa jadalniana. Dla stołu jadalnianego częstym towarzystwem są krzesła fotelowe. Gdy mamy jednak mniej miejsca, możemy zdecydować się na tapicerowane modele. 

Jednym z najważniejszych i kluczowych pojęć jest tak zwany punkt centralny — Focal Point. W salonie powinien znaleźć się główny punkt, który jest bazą i wyjściem do dalszej aranżacji. Tutaj centrum można niezaprzeczalnie nazwać strefę relaksu, czyli sofy, fotele, stolik kawowy wraz z telewizją. To najważniejsze miejsce, które buduje otoczkę pokoju dziennego. Przy urządzaniu warto też zachować symetrię. Nurt ten lubuje się w wymierzonych i perfekcyjnych aranżacjach. Stawiaj na jasne lub pastelowe odcienie. Umeblowanie też nie musi być minimalistyczne i proste, może posiadać guziki lub kryształki w zdobieniach. 

kwieciste ozdoby

OŚWIETLENIE SALONU

Oświetlenie ma tutaj dwa główne zadania. Zapewnia podstawowy komfort w użytkowaniu pomieszczenia, jednocześnie podkreślając jego najlepsze walory oraz służy jako jedna z kluczowych dekoracji. Częstszym wyborem na oświetlenie jest kryształowy żyrandol, który ma przypominać o luksusie miejsca, w którym się znajdujemy. Na ścianie dumnie wiszą kinkiety, również o chłodnym odcieniu, a na meblach można postawić duże lampy, najczęściej o prostych formach. Typowym zabiegiem jest też stawianie przy kącikach z sofami i fotelami lampy stojącej z kloszem. 
Ważne, aby przy rozmieszczaniu źródeł światła, pamiętać o możliwości regulowania ich natężenia. Najlepiej założyć, że głównym punktem świetlnym jest żyrandol, a pozostałe są tylko dodatkowe. 

OSTATNIE SZLIFY I DODATKI

Nawet we wnętrzach typu Nowy Jork, dodatki odgrywają ważną rolę. Mogą to być metalowe lub kryształkowe ozdoby, pamiątki z dalekich krajów, wazony z kwiatami, lustra lub plakaty ozdabiające ściany. Szkło i nikiel to materiały, które często kojarzą się z modą amerykańską i które można wykorzystać w postaci waz, lamp, uchwytów lub nóżek stolika. Warto również zwrócić uwagę na okna i zastosować długie zasłony wykonane z grubego materiału. Najlepiej wybrać na nie ciemniejsze odcienie, które będą perfekcyjnie współdziałać kolorystycznie z resztą wnętrza (np. burgund, brąz albo ciemny granat). Ciekawymi elementami aranżacji będą również materiały w geometryczne wzory. 
Dywan jest nieodłącznym aspektem wnętrza w stylu nowojorskim. W przeciwieństwie do firan lub rolet, często można znaleźć na nim wzory marokańskie, a kolorystyka jest jednorodna. Dzięki temu może on stanowić tło dla innych dekoracji, tworząc spójną całość i nie wprowadzając ogromu chaosu. Może być ciekawą bazą, do wyboru dominującego koloru.

Na sofie, fotelu lub narożniku warto umieścić kolorowe, ale stonowane poduszki. Mogą być gładkie, jednak równie dobre pozostaną te o bardziej ozdobnym charakterze, na przykład z pastelowymi kwiatami. Na szafkach, półkach, regałach główne skrzypce zagrają szklane wazony, a w nich niech zagoszczą piękne kompozycje kwiatowe. Na ścianach można umiejscowić złote ramki, które pomieszczą zdjęcia. Minimalistyczne czarno-biały, duże obrazy lub masa plakatów. Dodatkowo, w salonie warto ustawić zapachowe świece oraz zdobioną porcelanę. 

jasne kanapy i fotele o obłych kształtach

SPEKTAKULARNY EFEKT

Styl nowojorski ma wiele twarzy, w zależności od tego, z jakiego innego nurtu czerpie inspiracje do wnętrz. Posiada w swojej gamie masę ozdób i rozwiązań dekoracyjnych, które wprowadzają przepych i elegancje do pokoju. Wykończenia i meble są wykonane z materiałów bardzo wysokiej jakości i zachwycają swoimi wyglądem. Jasność, jaką może wprowadzić między innymi do salonu, powoduje, że przestrzeń jest klimatyczna i wydaje się bardzo otwarta. 

Zaprojektujemy Twoje wnętrza

Jeżeli interesuje Cię aranżacja w stylu nowojorskim albo salonu, albo innych ciekawych miejsc w Twoim mieszkaniu, skontaktuj się z profesjonalistami z naszego zespołu NARYSUJEMY. Mamy fachową wiedzę na temat tego, ale też wielu innych stylów. Tworzymy aranżacje na najwyższym poziomie.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym wyróżnia się wnętrze w stylu nowojorskim?

Aranżacje w nowojorskim charakterze są przede wszystkim bardzo przestronne, jasne i eleganckie. Widać najwyższą jakość wykonania oraz użytych materiałów. Lubuje się on w kwiecistych wzorach na wielu płaszczyznach. Zarówno w ozdobach, samej roślinności, jak i obrazach.

Jakie kolory są używane w stylu nowojorskim?

Dobrze jest nadać w takim lokum odrobinę kontrastu. Więc koło jasnych bieli i beży sprawdzi się ciemniejszy brąz lub bardziej odważny kolor, przykładowo nuta błękitu. Stonowane zabarwienie ma na celu, powiększyć przestrzeń i nadać jej klimatu delikatności, a bardziej artystyczna barwa przełamuje nudę i ukierunkowuje stylizacje.

Jakie meble do stylu nowojorskiego?

Meble przede wszystkim charakteryzują się niezwykłą miękkością wykonania, jasnymi barwami, mają tapicerowanie, są pikowane oraz co ważne, mają wysokie oparcia i są profilowane o okrągłych kształtach. Najczęściej są wykonane z materiałów najwyższej jakości takimi jak drewno, szkło, metal, skóra czy kaszmir.

Które dodatki wybrać dla stylu nowojorskiego?

Mogą to być metalowe lub kryształkowe ozdoby, pamiątki z dalekich krajów, wazony z kwiatami, lustra lub plakaty ozdabiające ściany. Szkło i nikiel to materiały, które często kojarzą się z modą amerykańską i które można wykorzystać w postaci waz, lamp, uchwytów lub nóżek stolika. Warto również zwrócić uwagę na okna i zastosować długie zasłony wykonane z grubego materiału.