Image Alt

Co powiesić na pustej ścianie?

Obrazy na ścianie za kanapą

W salonie często zastajemy puste ściany, dużo osób ma problem z zaaranżowaniem jej nad kanapą. Jest to najważniejszy element salonu, od razu przyciąga wzrok, dlatego warto, aby ściana za nią nie była pusta. Inaczej będzie sprawiała wrażenie pustki w całym pokoju. Zaprojektowana będzie dodatkowo ozdabiać cały salon.

Własna galeria

Ściana za kanapą jest najważniejszą w całym salonie, to właśnie na niej skupia się największa uwaga gości i domowników, dlatego jest tak istotna. Możemy tam postawić na malowane obrazy, jeżeli jesteśmy miłośnikami sztuki lub własną galerię rodzinnych zdjęć. Będzie nam wtedy służyć jako piękna pamiątka i wszyscy nasi goście będą mogli obejrzeć nasze wspomnienia. Równie dobrze będą na niej wyglądać wszystkie grafiki i plakaty. Możemy na nich umieścić plakaty, które wyrażają nasze zainteresowania. Dzięki temu możemy nadać salonowi więcej wyrazu.

Ważną rzeczą jest także ułożenie obrazów. Należy zrobi to w w estetyczny sposób, aby zachować estetykę i nie narobić bałaganu na ścianie. Kolejną ważną rzeczą jest wybranie ramek w takiej samej kolorystyce i o podobnej większości. Pomoże to w zachowaniu symetrii, aby nie zabrać uwagi kanapie, ramki nie powinny zajmować więcej niż 3/4 szerokości mebla.

Wiszące półki

kanapa

Dzięki nim oprócz dodatkowego miejsca zyskamy nieco przytulności. Możemy na nich ustawić rozmaite dekoracje, które dodadzą jeszcze więcej szyku salonowi. Ich kolor będzie zależeć od dominującego stylu w salonie. Z półkami nie warto przesadzać, dwie zdecydowanie powinny wystarczyć, aby zapełnić pustkę na ścianie, ale nie zagracić miejsca dodatkowymi meblami.

Dobrze będą na nich wyglądać:

  • ozdobne kwiaty,
  • porcelanowe figurki,
  • pachnące świece,
  • dyfuzory.

Istnieje wiele możliwości, jak dobrze je udekorować. Ozdoby na nich powinny być przemyślane, kiedy damy ich za dużo, będą przypominały bałagan, którego nie chcemy osiągnąć. Trzeba zachować umiar.

Wzory na ścianach

Wzorzysta tapeta na ścianie

Naszą drugą propozycją jest ozdobienie ściany dzięki wzorzystej tapecie. Wystarczy dać ją jedynie na ścianę, na której znajduje się kanapa. Wtedy nie osiągniemy efektu kiczu, a dodamy subtelnej ozdoby. Dzięki niej wyeksponujemy główny mebel naszego salonu i ożywimy cały obszar.

Jeśli nie jesteście fanami dużych ozdób, a chcecie jedynie podkreślić piękny mebel, wystarczy tapeta o delikatnych zdobieniach. Warto wybrać geometryczne lub florystyczne wzory albo tapetę w paski. Dzięki niej optycznie powiększymy salon i podkreślimy szykowny mebel.

Drewno na jednej z ścian

Ciekawym rozwiązaniem jest użycie paneli drewnianych, które będą służyły za niesamowity element dekoracyjny. Dzięki ciepłemu odcieniu drewna ocieplimy salon i dodamy mu klasy. Nie należy z nim przesadzać, umieszczając go na wszystkich ścianach uzyskamy przytłaczający efekt, w pokoju zrobi się także ciemno i ponuro. Dlatego lepiej będzie umieścić je na jednej, głównej ścianie. Oprócz pięknego wizualnego efektu, mają one zastosowanie praktyczne – są znakomitym izolatorem akustycznym.

Klasyczne malowanie?

Najtańszym i najpopularniejszym sposobem jest inny kolor farby. Nie trzeba używać zwariowanych materiałów, aby wyróżnić ścianę przy kanapie. Dzięki wyborowi odpowiednich kolorów, możemy nadać całkowicie innego wyrazu pomieszczeniu. Jasne barwy sprawdzą się, jeśli mamy kanapę o ciemnym odcieniu, podkreśli to jej kolor, a sama kanapa stanie się bardziej wyraźna. Natomiast wybór ciemnego koloru uwypukli jasny odcień kanapy.

Jeżeli lubisz kolory, w tym sezonie warto rozważyć butelkową zieleń, granat, bordowy i musztardowy beż. Do takich kolorów będą pasować meble w odcieniach beżu, szarości i bieli. Dzięki pomalowanym ścianom zupełnie odmienimy wygląd naszego pokoju, jest to bardzo łatwy, a dający duże zmiany efekt.

Salon jest miejscem, w którym spędzamy mnóstwo czasu. Jest to pokój reprezentacyjny, do którego zapraszamy gości, dlatego warto poświęcić mu dłuższą chwilę przy urządzaniu. Zapraszamy do kontaktu z NARYSUJEMY – razem stworzymy projekt wnętrz z Twoich marzeń!