Image Alt

Rośliny w mieszkaniu — co zrobić, by uzyskać najlepszy efekt

duża dracena w salonie

Rośliny w aranżacji wnętrz

W przeszłości niesamowicie modne było posiadanie dużej ilości kwiatów, które cieszyły oko domowników i gości. Współcześnie trendy zmierzają coraz bardziej ku minimalistycznym rozwiązaniom, jednak w ostatnim czasie rośliny doniczkowe znów wracają do łask. Coraz popularniejsze staje się tzw. ,,urban jungle’’, czyli upiększanie swojego mieszkania dużą ilością zieleni. Kwiaty potrafią poprawić wygląd wnętrza i są idealnym dodatkiem do wystroju. Co więcej, ludzie na nowo uświadamiają sobie korzyści, które płyną z ich posiadania.

rośliny w jasnym salonie, biała podłoga, białe krzesła

Co nam dają rośliny w mieszkaniu?

Rośliny, które hodujemy posiadają wiele wspaniałych zalet, o których nie powinno się zapominać. Pierwszą z nich jest fakt, że w naturalny sposób nawilżają one powietrze. Ta właściwość może być szczególnie przydatna dla człowieka od października do kwietnia, czyli podczas zimy i sezonu grzewczego. W tym okresie powietrze w mieszkaniu bywa szczególnie suche i uciążliwe. Jeśli mała wilgotność wpływa na nasze samopoczucie, powinniśmy zaopatrzyć mieszkanie w paprocie albo szeflery. Te rośliny dzięki swoim właściwościom skutecznie wyeliminują problem suchego powietrza. Oprócz dbania o wilgotność powietrza, kwiaty produkują również tlen i tym samym wchłaniają dwutlenek węgla. Jeśli zależy nam, by w naszym mieszkaniu było go jak najmniej, warto zainwestować w gatunki takie jak skrzydłokwiat lub anturium. Niewiele osób wie, że kwiaty doniczkowe sprzyjają również pozbywaniu się zarodników grzybów, bakterii oraz wirusów. Jest to szczególnie korzystne dla osób, dla których z wielu powodów smog i zanieczyszczenia powietrza bywają szczególnie uciążliwe. Rośliny, które potrafią zwiększać efekt działania mechanicznych i elektronicznych oczyszczaczy powietrza to m.in.:

  • palmy,
  • bluszcze,
  • zielistki,
  • figowce,
  • draceny.

Nasz dom pełen jest toksycznych związków, które unoszą się w powietrzu. Mogą pochodzić z mebli, w których obecny jest formaldehyd lub z klejów i lakierów, których składnikiem jest benzen. I w tym przypadku pomóc mogą nam kwiaty doniczkowe, które oczyszczą powietrze z niebezpiecznych związków. Obecność zieleni w pokoju może wpływać pozytywnie na samopoczucie osób, które w nim przebywają. Rośliny zmniejszają poziom stresu i sprawiają, że odczuwamy większy spokój. Z tego powodu są wykorzystywane podczas procesu terapeutycznego o nazwie hortiterapii. Rośliny warto umieszczać również w pokoju dziecinnym, gdyż mają one pozytywny wpływ na rozwój pamięci, kreatywności i wyobraźni u najmłodszych.

ceglana ściana w salonie, biała podłoga

Aranżacja wnętrza za pomocą kwiatów

Pusta przestrzeń w domu nie wygląda estetycznie. Zwolennicy wystroju ,,urban jungle’’ są zdania, że kwiaty powinny wypełniać jak najwięcej przestrzeni w mieszkaniu. Rośliny możemy umieszczać na podłodze, stawiać na regałach i specjalistycznych kwietnikach lub w ozdobnych donicach, a także ustawiać podpórki i drabinki, po których bez problemu będą mogły piąć się w górę. Duża ilość zieleni jest związana z powracającym stylem boho, w którym możemy znaleźć ogromną liczbę elementów z motywem roślinnym znajdującym się na dywanach, abażurach, kafelkach, obrusach i płytkach. Rośliny doniczkowe świetnie współgrają z ciemnymi i głębokimi kolorami ścian, ale równie dobrze sprawdzą się w otoczeniu drewna, cegły oraz betonu. Częstym błędem przy wykorzystywaniu kwiatów w aranżacji ściany o dużej powierzchni jest pominięcie mebli. Istotne jest, aby dbać o równowagę w pomieszczeniu, więc naszym celem powinno być ozdobienie szafy lub regału, jednak bez zbędnego przytłaczania zbyt dużą ilością roślin. Kwiaty mają za zadanie nadać meblom lekkości oraz zakryć ich ostre krawędzie. Taki zielony akcent perfekcyjnie będzie komponować się z obrazem lub grafiką. Rośliny doniczkowe sprawiają, że wnętrze nabiera bardziej przytulnego charakteru.

rośliny w sypialni, niebieskie ściany, pleciony żyrandol

Najlepsze kwiaty dla Twojego mieszkania

Obecnie najbardziej pożądanymi kwiatami są te, które są najsłabiej dostępne i najbardziej oryginalne. Miłośnicy roślin potrafią wydać na jeden wyjątkowy zakup nawet kilkaset złotych. W domach wciąż królują gatunki takie jak: storczyki, malmy albo monstery, ale prawdziwi koneserzy poszukują nieco bardziej niszowych odmian. Najbardziej popularne w ostatnim czasie są rośliny, których liście nazywa się ,,variegata’’. Kwiaty doniczkowe, które obecnie cieszą się największym wzięciem to m.in.:

  • Aloes
  • Palma Areka
  • Dracena Compacta
  • Aspidistra
  • Ficus Lyrata

Ten ostatni jest stałym bywalcem mieszkań wszystkich miłośników kwiatów. W aranżacji mieszkania za pomocą kwiatów niezwykle ważne jest ich ułożenie. Kosztowny kwiat, który kupimy, aby ożywić wnętrze może okazać się nieudaną inwestycją, jeśli nie zapewnimy mu odpowiednich warunków do rozwoju. Warto skorzystać z rad ekspertów, aby rośliny, w które inwestujemy przez długi czas były ozdobą naszego wnętrza. Sprzedawca powinien poinformować nas, czy najbardziej odpowiednim dla danego kwiatu będzie parapet czy miejsce z mniejszą ilością światła. Dobrym pomysłem będzie dostosowanie rodzaju rośliny do pokoju, w którym chcemy ją umieścić. W kuchni doskonale sprawdzą się jadalne rośliny i zioła, z których będziemy mogli korzystać podczas przygotowywania posiłków. Kwiaty mogą ozdobić także naszą łazienkę, jednak musimy pamiętać, aby służył im wilgotny klimat, który tam panuje. Idealnym wyborem będą w tym wypadku storczyki.

Stwórz unikalne wnętrze razem z nami

Kwiaty potrafią działać kojąco na mieszkańców, skutecznie ozdobić i wypełnić przestrzeń, jednak ich aranżacja nie zawsze jest łatwa. Pomoc w tym zakresie oferują specjaliści z NARYSUJEMY, którzy dzięki wizualizacji mieszkania są w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na każde pytanie o wystrój wnętrza. Naszym celem jest stworzenie przytulnego wnętrza, w którym każdy będzie czuł się zrelaksowany i wypoczęty.