Image Alt

Ciekawe wnętrze w jednym odcieniu – styl monochromatyczny

monochromatyczna sypialnia

Zastanawiasz się nad kolorystyką swojego mieszkania, ale nie masz pomysłu? Jeśli lubisz porządek i schematy, to styl monochromatyczny będzie idealny dla ciebie. Wybór takiej aranżacji nie oznacza, że musisz pomalować całe mieszkanie na biało i kupić szare meble. Kluczową zasadą stylu monochromatycznego jest podporządkowanie się jednej barwie w różnych odcieniach. Podpowiemy Ci, jak zestawić ze sobą odcienie pojedynczego koloru, by wnętrze było estetyczne i przytulne, ale nie przytłoczyło domowników.  

meble w tym samym kolorze

Wiele możliwości jednego koloru  

Urządzając przestrzeń w stylu monochromatycznym musimy pamiętać o tym, że barwy wpływają na nasze samopoczucie i odbiór pomieszczenia. Pobudzająca czerwień nadaje się do salonu, ale nie sprawdzi się w sypialni, w której musimy się uspokoić i zrelaksować przed snem. Projektowanie wnętrza należy rozpocząć od ustalenia zastosowanej w mieszkaniu palety barw.  

Chciałbyś, żeby wybrana aranżacja mieszkania zapewniła jego mieszkańcom wewnętrzy spokój i równowagę? Zdecyduj się na zieleń jako Twój kolor bazowy – mnogość jego odcieni znacznie ułatwi urządzenie przestrzeni w konkretnym stylu. Barwy szlachetnych kamieni takich jak malachit czy szmaragd idealnie pasują do eleganckich pomieszczeń. By uzyskać przytulny klimat, zdecyduj się na pistację, miętę lub wiosenny odcień zielonego. Wolisz przygaszone, lekko melancholijne barwy? Postaw na kolory takie jak oliwka, khaki lub seledyn. 

monochromatyczna sypialnia

Umiar w kolorystyce 

Boisz się, że wybierając intensywne odcienie osiągniesz efekt przesycenia? Jeśli zdecydujesz się na ciemne meble i dodatki, natomiast na ścianach i posadzkach będą panować pastele, unikniesz efektu przeciążenia kolorem. Pamiętaj, by nie mieszać ze sobą odcieni chłodnych i ciepłych, ponieważ zaburzy to koncepcję stylu monochromatycznego.  

Wzory i faktury są ważne! 

Wybór jednego koloru nie oznacza, że Twoje mieszkanie będzie nudne. Interesujący efekt osiągniesz łącząc ze sobą materiały o różnych fakturach. Baw się tkaninami – w oknach powieś zwiewne, batystowe firanki z haftowanym wzorem, dodaj do nich grube i ciężkie aksamitne zasłony. Wybierając meble tapicerowane, skorzystaj z szerokiego wachlarza tekstyliów do ich obicia. Oprócz tradycyjnych welurów, możesz zdecydować się na tkaniny poliestrowe lub takie, które imitują wełnę czy flausz. W stylu monochromatycznym mieszaj ze sobą połyskliwe powierzchnie z matem, tkaniny o różnych splotach, jednolite materiały ze wzorem kwiatowym. Każda struktura w inny sposób odbija światło, tworząc w ten sposób unikalne wnętrze dostarczające wyjątkowych wrażeń wizualnych.  

Kształty robią wrażenie  

Faliste i miękkie linie są dużo przyjemniejsze dla oka, więc dlaczego nie wprowadzić ich do Twojego mieszkania w postaci mebli? Warto zaprosić do swojego mieszkania obłe kształty na przykład w postaci łukowatych i falistych oparć foteli, podłokietników w kształcie wałków czy krzeseł z okrągłymi nóżkami. Zawinięte linie i miękkie wypukłości spotykamy przede wszystkim w stylu romantycznym, klasycznym czy glamour. Tapicerowane okrągłe meble są nie tylko wygodne, ale mogą sprawić, że salon nabierze kameralnej i przytulnej aury.   

Brak ostrych krawędzi, zwłaszcza przy stole, pozwoli nie tylko zaoszczędzić trochę miejsca, ale zapewni komfort i bezpieczeństwo najmłodszym domownikom. Monotonię przełamią także futurystycznie wygięte krzesła lub lampy. 

monochromatyczna sypialnia

Gra odcieni w twoim mieszkaniu 

We wnętrzu urządzonym w stylu monochromatycznym najlepiej odnajdą się osoby, które mają problem ze skupieniem uwagi czy nadmiernym pobudzeniem, a także te, które odkryły w sobie miłość do jednego koloru. Mimo że przy aranżacji monochromatycznego mieszkania należy narzucić pewną kolorystyczną dyscyplinę, możemy dać upust swojej fantazji przy wyborze mebli, tkanin oraz wzorów.