Ceglana ściana – pomysł na wnętrze

cegła w salonie, kominek, śnieg za oknem

Kompozycja cegły we wnętrzu

Ceglana ściana to ponadczasowy trend, który towarzyszy nam od wielu lat. Z powodzeniem możemy zastosować ją w wielu stylach architektonicznych. Ściany ozdobione cegłą niezmiennie i z powodzeniem łączą surowość wnętrza z jego przytulnością, odnajdując się w różnych stylach i kombinacjach.

Cegła daję nam możliwość zastosowania wielu form oraz kolorów. Ta mnogość możliwości pozwala wykorzystać ją, urządzając nasze mieszkanie w stylu industrialnym, glamour, skandynawskim czy eklektycznym.

Ten wyjątkowy materiał odnajdzie się w każdym stylu. Śmiało połączymy ją z betonem, drewnem, metalem, a nawet szkłem. Wybierając cegłę zyskujemy nie tylko wdzięczny materiał do aranżacji naszego wnętrza, ale także solidną, odporną na uszkodzenia mechaniczną strukturę.

Wybierając cegłę do naszego mieszkania warto rozważyć plusy i minusy jej posiadania.

ceglana ściana, biała podłoga, szara sofa

Cegła we wnętrach – plusy i minusy

Plusy:

  • łatwe czyszczenie – czyszczenie ceglanych ścian jest banalnie proste. Z pomocą przyjdzie nam odkurzacz wyposażony w końcówkę z długim włosiem. Cegła sprawdzi się również, jeżeli w domu mamy dzieci. Pamiętaj, jednak, aby po położeniu cegły została ona odpowiednio zaimpregnowana;
  • piękny wygląd– cegła ze względu na swą strukturę może stworzyć na ścianie niesamowity efekt 3D, który w połączeniu z odpowiednim oświetleniem stworzy nam imponujący klimat.
  • ponadczasowość – cegła to ponadczasowy i uniwersalny materiał, który śmiało odnajduje się w wielu aranżacjach i stylach;
  • trwałość i odporność na uszkodzenia – wybierając cegłę zyskujemy materiał odporny na wiele czynników: uszkodzenia mechaniczne, mróz, wilgoć i ogień. Doskonale sprawdzi się też w trudnych warunkach, jakie panują w kuchni czy łazience;
  • niezawodna izolacja termiczna oraz akustyczna – pomieszczenia, w których zastosujemy cegłę są świetne wyciszone, dlatego też warto rozważyć ją np. w pomieszczeniach, których okna wychodzą na ruchliwą ulicę.

Minusy:

  • optycznie wrażenie pomniejszenia mieszkania – z uwagi na optyczne wrażenie pomniejszenia mieszkania przy zastosowaniu cegły, najlepiej stosować ją w pomieszczeniu o dużym metrażu. W przypadku małych pomieszczeń warto wybrać cegłę o jasnym odcieniu lub wyrównać koloryt, dobierając farby w jasnym odcieniu. Rozważmy również odpowiedni dobór oświetlenia, tak by pomieszczenie było dobrze oświetlone zarówno światłem głównym, jak i dodatkowym;
  • waga materiału – należy zwrócić uwagę na niewątpliwą wagę materiału. Rozważmy wybór kilkucentymetrowych płytek ceglanych lub po prostu potnijmy cegłę na trzy części i wykorzystajmy dwie zewnętrzne.
ceglana ściana, lampiony, szara podłoga

Podsumowanie

Ceglane ściany pozwolą uzyskać ciekawe efekty wizualne. Za pomocą cegły uzyskasz efekt trójwymiarowości, nadając pomieszczeniu wrażenia głębi. Ten ponadczasowy materiał odnajdzie się z powodzeniem ze szkłem, metalem czy drewnem. Dzięki niej przy aranżacji wnętrza mamy szerokie pole do popisu, łącząc różnego rodzaju materiały. Cegła z pewnością nie wyjdzie z mody przez wiele sezonów. Jej dostępne warianty dają nam możliwość zastosowania ich w różnych pomieszczeniach np. w salonie, w kuchni, czy też łazience. Wybierając cegłę zyskujemy nie tylko materiał, który idealnie wpasowuje się w aktualne trendy, ale też zyskujemy wyjątkową ozdobę mieszkania. Ceglana ściana to materiał, który znajdzie odzwierciedlenie w każdym stylu, może stanowić jego centralny punkt i skupiać na sobie uwagę Twoich gości. Patrząc na przewagę plusów nad minusami warto rozważyć wybór cegły podczas aranżacji mieszkania. Pamiętajmy też, aby przy wyborze producenta cegły ciętej zwrócić uwagę, aby materiał był najlepszej jakości, a producent dał gwarancję, że oferowane przez niego ceglane płytki są trwałe.

ceglana ściana, szara sofa, żółty fotel

Skonsultuj się z nami

Zachęcamy także do skorzystania z pomocy architekta wnętrz. Pomoc specjalisty pozwoli Ci osiągnąć wymarzony efekt. NARYSUJEMY to zespół specjalistów, których połączyła pasja do projektowania wnętrz – skontaktuj się z nami i ciesz się pięknym wnętrzem!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy cegła pasuje do małego metrażu?

Wybierając cegłę podczas aranżacji mieszkania warto zwrócić uwagę na metraż pomieszczenia, w którym ma się ona znajdować. Cegła stwarza wrażenie optycznego pomniejszenia pomieszczenia.

Czy cegła jest odporna na uszkodzenia mechaniczne?

Zdecydowanie tak. Cegła to materiał, który nie tylko pięknie się prezentuje, ale jest również odporny na uszkodzenia mechaniczne, mróz, wilgoć czy ogień.

Jak sobie poradzić z zabrudzeniami, które występują na cegle?

Wystarczy odkurzacz z odpowiednią końcówką. Pamiętajmy tylko, aby odpowiednio zaimpregnować cegłę, by jej czyszczenie nie stanowiło problemu.

Czy cegła może pomóc wygłuszyć nam pomieszczenie?

Zdecydowanie tak. Cegła to jeden z tych materiałów, który przyjdzie nam z pomocą w sytuacji, kiedy oprócz walorów estetycznych będziemy szukać również materiału, który wygłuszy nam pomieszczenie.