Błędy przy planowaniu idealnego wnętrza

miękkie kanapy i wzorzysty dywan

Klucz do upiększenia wnętrza

Każdy, kto kiedykolwiek próbował zaprojektować samodzielnie swoje wnętrze, wie, że jest to “twardy orzech do zgryzienia”. Brak podstawowej wiedzy o dekorowaniu i tzw. “złośliwość rzeczy martwych” przyczyniają się do tego, że nieruchomość, która miała być spełnieniem marzeń, okazuje się być pełna mankamentów a jej finalny efekt wizualny nie jest zadowalający. Z tego też powodu, przygotowaliśmy artykuł, w którym omówimy najczęściej pojawiające się błędy aranżacyjne. Po jego przeczytaniu będziesz już wiedzieć, czym należy się kierować, aby Twoje wnętrze było ładne i oryginalne a zarazem wygodne i użyteczne.

sypialnia w beżowych kolorach

Pytania ułatwiające aranżację wnętrza

Na samym początku wyciągnij wnioski z trzech pytań.

  1. Jakim metrażem dysponujesz?
  1. Możesz pozwolić sobie na bardziej bogate umeblowanie, czy raczej powinieneś trzymać się minimalizmu?
  1. Jaka kolorystyka do Ciebie przemawia?

Kiedy już odpowiesz sobie na nie, będziesz świadomy, czego powinieneś szukać i czego możesz oczekiwać od danej aranżacji. Jeżeli jesteś właścicielem małej przestrzeni, nie możesz sobie pozwolić na zbytni przepych, który zagraci Twoje wnętrze. Pamiętaj, “mierz siły na zamiary”. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku większych pomieszczeń. Możesz spróbować bogatej aranżacji, jednak musisz mieć na uwadze, że jest to ryzykowne. Jest to spowodowane tym, że przy wielu elementach, takich jak choćby dekoracja – łatwiej jest popełnić błąd.

Mieszanie barw, struktur, materiałów czy kilku modeli mebli, nie jest wskazane. Takie działanie bardzo szybko przełoży się na zdezorganizowanie i nieporządek, przez co będziemy mogli zapomnieć o funkcjonalnych pomieszczeniach. Warto również kierować się tym, że każdy przedmiot powinien znaleźć się w przeznaczonym dla niego miejscu. Jest to szczególnie cenna rada dla osób mających tendencję do gubienia rzeczy. Układając wyposażenie na swoje miejsce, będziesz zawsze wiedział, gdzie co się znajduje. Poza oczywistą kwestią wizualną zatroszczmy się, aby wszystko dobrze działało. Choćby o takie aspekty jak to, żeby każda szuflada się domykała, drzwiczki nie obijały innych mebli, o to by okno było dobrze dopasowane do ramy a z kranu nie ciekła woda. Są to szczegóły, które muszą zostać dopracowane. Dobra aranżacja bierze pod uwagę wszystkie niuanse, a zwłaszcza te związane z funkcjonalnością.

nowoczesna łazienka

Szczegółowo o kolorach

Jest to niezwykle ważny i obszerny temat. Odnosi się  do wizualnego postrzegania pokoju, ale także do tego, jak będziesz czuć się w danej kolorystyce, ponieważ jak wiadomo, barwy mają konkretny wpływ na ludzkie samopoczucie i niejednokrotnie odzwierciedlają charakter właściciela. Idąc tym tropem, specjaliści zachęcają, aby pokój, jak np. salon, był pomalowany na żółto. Dlaczego? W wielu kulturach uważa się, że kolor ten kumuluje dobrą energię, dzięki czemu przebywanie w takim pokoju nastroi nas pozytywnie. Z kolei, jeżeli nasi współlokatorzy mają tendencję do sprzeczek, powinniśmy unikać intensywnej czerwieni. Odpowiednio zaaranżowana, może być fantastycznym akcentem, jednak wszystkie ściany w takim odcieniu mogą nas wpłynąć negatywnie. W biurze warto wykorzystać błękitny. Nie musi być on dominujący, wystarczy, jeżeli Twoja tapeta będzie zawierać niebieskie kształty. Bez wątpienia wpłynie to na efektywność Twojej pracy, ponieważ ten kolor pozytywnie oddziaływuje na obszary mózgu odpowiedzialne za koncentrację i pomysłowość. Wskazanym jest łączenie różnych kolorów, najlepiej na zasadzie trzech przewodnich barw. Pozwoli to na przełamanie monotonni, przy jednoczesnym zachowaniu harmonii.

Nie warto podążać za modą?

Jeżeli chcesz, aby Twoje wnętrze zostało z Tobą na lata, dzięki swojej ponadczasowości, powinieneś z przymrużeniem oka patrzeć na nowe trendy wnętrzarskie. Współcześnie wiele stylów “ma swoje pięć minut”. Niestety po tym czasie szybko okazują się mało pożyteczne czy nawet przestarzałe! Nie ma sensu decydować się na jeden design. Znacznie lepiej postąpisz, jeśli wykorzystasz standardową, klasyczną bazę. Wzorowo spisują się proste posadzki, pastelowe odcienie czy minimalistyczne wyposażenie, które możemy dowolnie modyfikować poprzez akcesoria, światło lub odpowiednie tkaniny. Miej na uwadze fakt, że błędem okaże się też mieszanie zbyt wielu stylistyk, zwłaszcza tych, które mają ze sobą naprawdę mało wspólnego. W polskich domach bardzo często spotyka się meble z tej samej serii produkcyjnej. Oczywiście nie ma w tym nic złego. Jeżeli jednak wolałbyś, żeby Twoje wnętrza były nieco bardziej unikatowe, możesz zainwestować w jeden model, który znacznie różni się od reszty. Monstrualna, pikowana sofa w niecodziennym kolorze z pewnością przełamie monotematyczną, pastelową aranżację. Zapewniamy, że w niektórych przypadkach, to kwestia jednego mebla, który dzięki swojej prezentacji urozmaica i naprawia banalne pomysły.

Oświetlenie ma znaczenie!

Staranny dobór barw nic nie da, jeżeli nie zadbasz o perfekcyjnie dobrane światło. Mowa tutaj oczywiście o barwie, tonie, mocy, ale również samej ekspozycji. Nie bójmy się nakierować się go na nasz ulubiony element dekoracyjny, na sofę, stół czy łóżko. Te elementy muszą być wyróżnione, ponieważ w ciągu dnia bardzo często z nich korzystamy. Kolejnym grzechem aranżacyjnym jest źle oświetlona kuchnia. Jeżeli nie zaczniemy od dobrego światła, to trudnym okaże się samo gotowanie. Oświetlenie ma wpływ na nasz nastrój. Im więcej zapewnimy światła naturalnego z okien, tym chętniej będziemy tam przebywać i tworzyć smaczne dania, które podbiją podniebienia naszych domowników. W innych pokojach będzie cudownie, jeśli będziemy mieć możliwość dopasowywania go w zależności od naszych preferencji. Przecież nie zawsze potrzebujemy intensywnego białej barwy. Czasem wolelibyśmy ciepłe tony, które sprawiają, że pokój od razu staje się przytulniejszy.

salon połączony z jadalnią

Twoje idealne mieszkanie

Unikanie błędów aranżacyjnych to klucz do udanego wystroju mieszkania. Brak wiedzy i doświadczenia często prowadzi do rozczarowań. Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta wnętrz z NARYSUJEMY. Nasz architekt wnętrz pomoże Ci uniknąć pułapek przy projektowaniu, dbając o oryginalność, wygodę i funkcjonalność. Dzięki nam Twoje mieszkanie stanie się piękne i wyjątkowe, spełniając Twoje marzenia. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jaki jest najczęstszy błąd aranżacyjny?

Najczęstszym błędem jest mieszanie wielu stylów. Jeżeli chcemy zaaranżować piękne wnętrze, powinniśmy ograniczyć nasz wybór do dwóch lub maksymalnie trzech stylistyk. 

Jak kolory wpływają na wnętrze?

Kolory mają różny wpływ na odbiór wnętrza. Uważa się, że kolor czerwony może wyzwalać negatywne emocje, a kolor niebieski pozwala się skoncentrować. Więcej o kolorach dowiesz się z tego artykułu.