Image Alt

PRZYTULNE WNĘTRZA W TWOIM DOMU

biała przytulna sypialnia

CIEPŁY I PRZYTULNY KLIMAT

Dom to osobista przestrzeń każdego z nas, w której czujemy się dobrze i swobodnie. Jest miejscem rodzinnych spotkań, imprez z przyjaciółmi, ale bywa również oazą spokoju, w której możemy odpocząć i zrelaksować się w ciszy. Odpowiednie aranżacje mogą wprowadzić ciepły i przytulny klimat do naszych wnętrz, który może być idealną oprawą zarówno dla towarzyskich spotkań, jak i wieczorów spędzonych w pojedynkę tylko z książką. W tym artykule podpowiadamy, jak wprowadzić przytulną atmosferę do wnętrz.

DLA KOGO?

Jeśli jesteśmy zwolennikami wytwornego klimatu stylu glamour lub surowej formy minimalizmu, to aranżacje, które nadają przytulny charakter pomieszczeniom, niekoniecznie muszą przypaść nam do gustu. Każdy z nas ma nie tylko inne preferencje i oczekiwania względem wnętrz, ale również inne poczucie estetyki i tego, co uważa za piękne. Dlatego, urządzając swoje mieszkanie, trzeba się przede wszystkim kierować swoimi potrzebami. Jeśli natomiast uważamy, że gwarantem wygody, komfortu i szczęścia są ciepłe i przytulne wnętrza, to ten artykuł może okazać się pomocny. Do dalszej lektury zachęcamy również tych, którzy szukają równowagi i chcieliby trochę ocieplić klimat swoich mieszkań.  

szara sofa, wiklinowe dodatki

BARWY ŚCIAN

Kolory mają bardzo duży wpływ na to, jak odbieramy charakter danego pomieszczenia. Tworząc przytulne wnętrza powinniśmy unikać zimnych kolorów, takich jak niebieski, zielony czy różowy i stawiać na ciepłe barwy, np. żółty, czerwony, brązowy. Choć ta wskazówka wydaje się być główną i nieco banalną myślą, to w praktyce nie powinniśmy ślepo za nią podążać. Bardzo ważny jest ton oraz odcień koloru, który wybieramy. Jaskrawa czerwień może wywołać zupełnie odwrotny efekt, tak samo jak zieleń w odcieniu oliwkowym może dawać wrażenie ciepła. Warto zatem zwrócić uwagę na ton koloru, unikając przy tym krzykliwych tonacji, a wybierać te, które przyniosą nam ukojenie i będą przyjemne dla oka.  Nie bójmy się kolorów neutralnych, takich jak biel czy odcienie szarości, ponieważ w połączeniu z odpowiednim wystrojem i dodatkami mogą być uniwersalnym fundamentem dla każdej przytulnej aranżacji. Jeśli natomiast zwykły biały kolor wydaje się być dla nas zbyt surowy, zawsze możemy wykorzystać złamane odcienie bieli lub szarości, które mogą okazać się dużo cieplejsze w odbiorze.   

GRA ŚWIATEŁ 

Odpowiednie oświetlenie może odmienić oblicze każdego pomieszczenia. Zaskakującym może być jednak fakt, że światło, które przez większość dnia wpada do naszego domu przez okna, ma zimną barwę. Inaczej dzieje się o wschodzie i zachodzie słońca, kiedy promienie zyskują cieplejszy odcień i to właśnie takich odcieni będziemy szukać oświetlając nasze pomieszczenia. Rozproszone delikatne światło o ciepłej temperaturze to największy sprzymierzeniec przytulnych aranżacji. W osiągnięciu tego efektu pomogą nam lampy stołowe o okrągłych kloszach lub tkaninowych abażurach w kolorach ziemi. Magiczną i ciepłą atmosferę można również stworzyć za pomocą zwykłych lampek choinkowych estetycznie zawieszonych na ścianie lub lampionów z migocącymi świecami w środku.  Nie należy jednak zapominać o punktach oświetlenia funkcyjnego. Oznacza to, że powinniśmy zadbać o mocniejsze światło w miejscach, w których może nam się ono przydać, jak choćby w kuchni czy łazience. Odpowiednio jasne i ukierunkowane strumienie światła ułatwią nam wykonywanie codziennych czynności. Dobrze jest też mieć pod ręką źródło skupionego światła w postaci lampki z regulowanym kątem światła, w miejscach, gdzie lubimy czytać.  

żółta sofa, rosliny

MATERIAŁY I TKANINY

Jeśli zależy nam na stworzeniu przytulnego mieszkania, warto zwrócić uwagę na to jakich materiałów używamy do wykończenia wnętrz. Każde tworzywo ma inną strukturę oraz temperaturę, którą możemy odczuć nie tylko za pomocą wzroku, ale również dotyku. Z reguły materiały śliskie o gładkiej fakturze są zimne, dlatego szklane i metalowe elementy wykończenia nie będą dobrym pomysłem. Nie oznacza to jednak, że są zakazane i zupełnie powinniśmy z nich zrezygnować. W budowaniu przytulnej atmosfery pomieszczenia może nam za to pomóc naturalne drewno i tkaniny, które dzięki swojej chropowatej powierzchni i wyczuwalnej fakturze nadają dużo cieplejszego wizerunku.   

PRZYTULNE DODATKI 

Dekoracje to ważny element każdego pomieszczenia, dzięki któremu możemy dowolnie kształtować charakter naszych wnętrz. Nie inaczej jest w tym przypadku. Odpowiednie dekoracje mogą pomóc ocieplić przestrzenie zaaranżowane w surowszym stylu lub zintensyfikować przytulną atmosferę w naszym domu. Tworząc przytulne aranżacje, należy wystrzegać się:  

  • Gołych ścian – to największy nieprzyjaciel ciepłych aranżacji, dlatego ściany najlepiej ozdobić obrazami w drewnianej oprawie. Bardzo przyjemny efekt można również uzyskać za pomocą korkowych map świata umieszczonych na ścianie.   
  • Gołych okien – warto zadbać o wystrój okien. Zawieszenie długich firan i zasłon w ciepłych odcieniach, np. beżu lub brązu, ociepli wizerunek mieszkania.   
  • Pustych miejsc – zbyt dużo wolnej i pustej przestrzeni w pomieszczeniu może nadawać ascetycznego charakteru wnętrzom. Z pomocą mogą nam przyjść różnego rodzaju bibeloty i drobne dekoracje na półkach czy komodach, które wprowadzą nutę kontrolowanego chaosu i przytulności do naszego mieszkania.  

Uważajmy jednak, aby nie przesycić swojej aranżacji zbyt dużą ilością dodatków, ponieważ mogą sprawić, że pomieszczenia będą wyglądać na zabałaganione. W przypadku przytulnych aranżacji bardzo ważne jest zachowanie równowagi i umiaru.  

szare łóżko, różowe dodatki

PROJEKT WNĘTRZ, KTÓRY WPROWADZI HARMONIĘ DO TWOJEGO DOMU!

Jeśli marzysz o stworzeniu przytulnego mieszkania, w którym miło się przebywa i dobrze odpoczywa, możemy Ci w tym pomóc. Nasz zespół doświadczonych i utalentowanych projektantów stworzy dla Ciebie aranżacje, które będą jednocześnie funkcjonale i przytulne. NARYSUJEMY to gwarancja zadowolenia i spełnionych oczekiwań, to Ty decydujesz o finalnym efekcie. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak stworzyć przytulne wnętrze?

Kluczem do stworzenia przytulnej aranżacji jest odpowiednie zarządzanie ciepłymi kolorami oraz materiałami, takimi jak naturalne drewno czy tkaniny. Całość może dopełnić rozproszone oświetlenie o ciepłej temperaturze oraz drobne dodatki.  

Co sprawia, że wnętrze jest przytulne?

Przytulności sprzyjają ciepłe odcienie i materiały wykończeniowe o wyczuwalnej strukturze, np. drewno z widocznym usłojeniem lub tapicerowane meble. Ważną rolę odgrywa również rozproszone światło i dekoracje wypełniające pomieszczenie.